• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
358
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
@MadBuldog овие Gateron компатибилни се со Cherry MX? Валјда во пакување мора да ги купиш не можи еден по еден а?
Да овие компатибилни се со Cherry MX, Gateron ги произведува и за ZealPC сите свичови како тие што ги имав нарачано јас (погоре наведени), исто и во Steelseries Apex 7 свичовите се Gateron Red али има огромна тактилна и звучна разлика меѓу Gateron Red и сите свичови од ZealPC, да речеме (релативно) дуплата цената кај Zeal си има оправдание.

Ако си за линеарни свичови, на Candykeys (дистрибутери во Европа на многу елементи за тастатури) има еден нов свич што ќе почне од крајов на месецов да се дистрибуира и може на парче да се нарача од кај нив. Пред некој ден најавија дека веќе им се испратени пратките што треба да дојдат до кај нив.
candykeys.com/product/original-aspiration-oa-switch
Според наведените делови би требало да се солидни свичови за упола од цената на Zilient свичовите.

- 67g gold plated spring
- Polycarbonate top housing
- UHMWPE bottom housing
- POM stem
- 5 pin PCB mount
- No factory Lube
- Linear Switch
ETA: 2020-12-20 <-------- Ова сеуште не им е изменето се очекува да почне поскоро да се дистрибуира.
 
Последна промена:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
Дали некој од вас има само ЕДЕН свич за продавање. Сакам сам да пробам менување на свич и нов вид на свич.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
а што тип на свитчеви планираш да зимаш? лиенеаени, тактилни или клики?
Досега сум користел исклучиво Cherry MX Red и Brown, што значи линеарни и тактилни. Сакам да пробам клики налик Cherry MX Blue.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
358
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Досега сум користел исклучиво Cherry MX Red и Brown, што значи линеарни и тактилни. Сакам да пробам клики налик Cherry MX Blue.
Имаш избор од клики на Candykeys, мислам дека имаат сеуште лагер од:
Kailh BOX Navy
Kailh BOX Pink
NK_ Sherbet Switch

Ако сакаш да испробаш повеќе различни свичови добар избор ти се свич тестерите со различни модели од различни производители.
На пример: Kailh BOX Switch Tester
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
342
753
Aerodrom
Ако лемам, одлемувам на ваков PCB со RGB LED, да не го заебам ледот?Погледнете го атачментот 92347
Немаш гајле, само гледај да земеш 3 пин свичови, зошто плочава не ти подржава 5 пински. Можеш и такви да земеш али ќе имаш уште еден чекор да ѓи отстраниш двете пластични пина од секој свич.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
Требаше уште на времето да земам hot swappable тастатура но не најдов кај нас. Не знам дали продаваат не сум проверил во скоро време. Да не мора човек со лемење да се малтретира.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
641
705
orgrimar
Јас си порачав ск61 и две ск64 со црвени оптички, уште 200 yellow и 200 silver свичеви, тефлонска маст и 2 сета кејкапс, чекам да стигнат па ди се занимаваме со дециве тотал околу 400$
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,573
2,662
Требаше уште на времето да земам hot swappable тастатура но не најдов кај нас. Не знам дали продаваат не сум проверил во скоро време. Да не мора човек со лемење да се малтретира.
Имаше во Галерија некоја Redragon hotswappable, само не знам кој модел беше.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
392
219
Кај овај
Имаше во Галерија некоја Redragon hotswappable, само не знам кој модел беше.
Jас имам таква,Redragon Kala hot swappable,му имам сменато на 10 најкористени тастери Gateron Clear другите се сини

Пред некое време си зедов 60% со Gateron Optical Red и не ја користам повеќе Redragon-от,наскоро можи и да ја продам ако има заинтересирани.
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
98
248
Скопје
instagram.com
Предлог за безжична механичка до 150е?
Моментално имам и сум задоволен од GSkill MX Brown.
Annepro 2 ѕирни. Имаш Gateron Brown варијанта, што е the better mx brown. А имаш и клики верзија со box white ако ти се префрла на клики свичеви.
 

martinmax

Gaining Experience
1 март 2013
169
183
Skopje
Annepro 2 ѕирни. Имаш Gateron Brown варијанта, што е the better mx brown. А имаш и клики верзија со box white ако ти се префрла на клики свичеви.
Заборавив да пишам дека преферирам ТКЛ.
Нарачав Keychron K8 со Gateron Brown, hot swap, white backlight.
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
342
753
Aerodrom

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,098
997
Скопје
само ќе мора убаво дс се исчисти калајот од контактите, иначе нема да можеш или ќе ги рссипеш сокетите hotswap тастатурата
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
772
1,638
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Во денешната епизода, менувавме Zealios со Box Whites, пошто тактилни свичеви ми се ко растителен кашкавал. Box Whites се <3

0-02-05-95097dfbe23f676f91974aa54bfea8117545cb02a812b7b3e6d381a1987efe59_1f9a99ffc56060.jpg
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
772
1,638
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,643
Мислења
829,515
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно