• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,811
За вакви овде нема, само од нет. Mислам @fuzzjaw има HHKB сто е сличен лејоут на линкот 3 и гледам неколку овде имаат и GK61 (со се мене) што е како линк 2 и 5
Имам HHKB Pro2, да, ама се измалтретирав да ја донесам во Македонија. Layout-от е прилично популарен во моментов, а и можам да видам зошто. Фактот што не мрдаш раце воопшто од home row е одличен, многу помалку се заморувам во куцање.

Инаку егзотики на Reddit има многу, неретко коштаат и преку $1k. @wolverine некои од ваквите кога се во group buy фаза имаат можност да се испорачаат овде, ама треба ептен да имаш вишок пари и мерак за ова за да порачаш.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
945
934
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Имам HHKB Pro2, да, ама се измалтретирав да ја донесам во Македонија. Layout-от е прилично популарен во моментов, а и можам да видам зошто. Фактот што не мрдаш раце воопшто од home row е одличен, многу помалку се заморувам во куцање.

Инаку егзотики на Reddit има многу, неретко коштаат и преку $1k. @wolverine некои од ваквите кога се во group buy фаза имаат можност да се испорачаат овде, ама треба ептен да имаш вишок пари и мерак за ова за да порачаш.
За пари не е проблем ќе истражувам повеќе на темава ако треба ќе појдам да е земам или да ми испорачаат овде или ако има group buy да зборуваме и да нарачаме ко ќе заврши лудилово
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,811
За пари не е проблем ќе истражувам повеќе на темава ако треба ќе појдам да е земам или да ми испорачаат овде или ако има group buy да зборуваме и да нарачаме ко ќе заврши лудилово
Чим пари не ти се проблем, се очекува за брзо RAMA WORKS да пуштат group buy за KARA. Истото PCB како M60-A, тастатура која без проблем се продава нецелосна и користена за $500+, само што KARA е изработена од polycarbonate и без свичеви и капачиња кошта $160. Апсолутно немам потреба од истата, ама големи се шансите дека ќе ја нарачам од пусти мерак.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,252
1,051
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Купена Coolermaster Masterkeys MK750 Cherry Mx Red od Сетец 6800 мкд. Се мислел помеѓу Kingston HyperX Alloy Elite Mx Cherry Brown. Мала беше разликата во куцкање, искрено ќе ја земев Kingston тастатурата ама space-от имаше одвратен ефтин звук, клецало. Исто така и горниот мултимедиа дел на Кингстонот не ми се свиѓаше. Иако беше поскапа се одлучив за MK750, со неа добив Mx Cherry Red, одличен рамномерен звук на клик, palm rest додаток и по лична е, минимална, каква што барав. Пред се и изработката, финиш материјалот е мат и перфектно ми се софпаѓа со Logitech G502 Hero Black маусот.

Во поглед на конкуренцијата (во цена), можеби имаше и за нијанса подобри алтернативи како на пример Asus Claymore Chery MX Brown, ама беше без нумеричкиот дел. Куцкаќето на Асусот ми се допадна повеќе, но голем минус за дизајнот, многу е шарена и детска. Не ми се вклопува во годините и сетапот :D.

Друго незнам што да пишам, се надевам дека информацииве беа доволни за секој што ќе ја земе тастатурава во обзир. Генерално, CoolerMaster тастатурите имаа многу подобра изработка и феел на куцкање и одличен звук, без различни дугмиња да одзвонуваат различно и без ping sound.

Другите тастатури што ги пробав сите имаа по некоја од овие маани.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,811
Купена Coolermaster Masterkeys MK750 Cherry Mx Red od Сетец 6800 мкд. Се мислел помеѓу Kingston HyperX Alloy Elite Mx Cherry Brown. Мала беше разликата во куцкање, искрено ќе ја земев Kingston тастатурата ама space-от имаше одвратен ефтин звук, клецало. Исто така и горниот мултимедиа дел на Кингстонот не ми се свиѓаше. Иако беше поскапа се одлучив за MK750, со неа добив Mx Cherry Red, одличен рамномерен звук на клик, palm rest додаток и по лична е, минимална, каква што барав. Пред се и изработката, финиш материјалот е мат и перфектно ми се софпаѓа со Logitech G502 Hero Black маусот.

Во поглед на конкуренцијата (во цена), можеби имаше и за нијанса подобри алтернативи како на пример Asus Claymore Chery MX Brown, ама беше без нумеричкиот дел. Куцкаќето на Асусот ми се допадна повеќе, но голем минус за дизајнот, многу е шарена и детска. Не ми се вклопува во годините и сетапот :D.

Друго незнам што да пишам, се надевам дека информацииве беа доволни за секој што ќе ја земе тастатурава во обзир. Генерално, CoolerMaster тастатурите имаа многу подобра изработка и феел на куцкање и одличен звук, без различни дугмиња да одзвонуваат различно и без ping sound.

Другите тастатури што ги пробав сите имаа по некоја од овие маани.
Со здравје да ја користиш, убав избор. Скоро сум сигурен дека space-от има она што е познато како spacebar rattle, проблемот е до стабилизаторите кои се лошо изработени и се решава со подмачкување на истите. Мислам дека огромен број на тастатури, од најефтини до најскапи, го имаат истиот проблем, и иритира страшно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mao

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,252
1,051
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Со здравје да ја користиш, убав избор. Скоро сум сигурен дека space-от има она што е познато како spacebar rattle, проблемот е до стабилизаторите кои се лошо изработени и се решава со подмачкување на истите. Мислам дека огромен број на тастатури, од најефтини до најскапи, го имаат истиот проблем, и иритира страшно.
Конкретно на оваа што ја земав нема rattle на space-от. Барем не за сега. Ќе видиме за натака.

го осетив нападот во душата, а велат стар си како шо се осеќаш.
Како што наведов, барав минимална и clean тастатурка :D
 

Apollyon

Gaining Experience
13 јануари 2016
67
68
Apollyon's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 65002 + Custom loop
Motherboard
ASRock Z170m Extreme 4
Storage
Samsung SM951 120GB NVMe, Western Digital Velociraptor (300GB)
PSU
EVGA Supernova G2 650W
RAM
G.Skill TridentZ DDR4 @ 3200 MHz 2x8GB
Video card
GeForce GTX 1070 EVGA SSC
Case
Antec p50 Window
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Corsair K70 LUX Cherry MX Red
Audio
Alesis M1Active USB 320
Monitor
Dell Ultrasharp U2312HM x2
OS
Windows 10/ Arch Linux
Конкретно на оваа што ја земав нема rattle на space-от. Барем не за сега. Ќе видиме за натака.Како што наведов, барав минимална и clean тастатурка :D
И јас еден период после Corsair K70 кога ми погина од поплава
завршив со Logitech G512 (GX Blue switch, шо е кастом свич мда направен од Kailh со многу минимални разлики од нивниот блу)
Sync-от на Лоџи софтверот е закон, а цената исто тука некаде беше околу 7к ако добро се сеќавам.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,252
1,051
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Дечки CoolerMaster CK530 vs Kingston HyperX Alloy FPS Pro? Искуства?
Мора да бидеш малце по-специфичен, кој тип на свичеви сакаш, што очекуваш од неа, за што ќе ја користиш и слично.
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
61
67
И јас еден период после Corsair K70 кога ми погина од поплава
завршив со Logitech G512 (GX Blue switch, шо е кастом свич мда направен од Kailh со многу минимални разлики од нивниот блу)
Sync-от на Лоџи софтверот е закон, а цената исто тука некаде беше околу 7к ако добро се сеќавам.
Од каде ја зема К70 ? Изгорен сум за корсеир тастатура посебно ми се свиѓа фонтот ама не знам од кај би нашол, прашав у нексио немале

Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
542
505
Струга
Мора да бидеш малце по-специфичен, кој тип на свичеви сакаш, што очекуваш од неа, за што ќе ја користиш и слично.
По специфично мислев за изработката, а тастатура како тастатура ќе се користе за се, од играње до програмирање до сурфање.

Дополнување: Red или Blue switches? Знам обично Blue се тактилни, позвучни од Red, али ако има некој со долгогодишно искуство со механички тастатури и пробал се, нека каже збор два, благодарам однапред.

Исто, станува збор за TKL верзиите од двете тастатури.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
481
315
На гробишта
По специфично мислев за изработката, а тастатура како тастатура ќе се користе за се, од играње до програмирање до сурфање.

Дополнување: Red или Blue switches? Знам обично Blue се тактилни, позвучни од Red, али ако има некој со долгогодишно искуство со механички тастатури и пробал се, нека каже збор два, благодарам однапред.

Исто, станува збор за TKL верзиите од двете тастатури.
После неколку месеци се здосадува од Blue switch,линеарните свичеви се подобри,посебно полесните.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,252
1,051
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
По специфично мислев за изработката, а тастатура како тастатура ќе се користе за се, од играње до програмирање до сурфање.

Дополнување: Red или Blue switches? Знам обично Blue се тактилни, позвучни од Red, али ако има некој со долгогодишно искуство со механички тастатури и пробал се, нека каже збор два, благодарам однапред.

Исто, станува збор за TKL верзиите од двете тастатури.
Дефинитивно ред. Од CK530 имаш и red и brown свичеви. Пробај ги на лице место и двете, самиот ќе одлучиш. Плавите се премногу гласни и здосадуваат брзо, плус ќе те пцујат сите по дома. Имав цимер едно време со тастатура со плави свичеви, не му ни тражев кирија кога го избркав. :D
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,424
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10

Apollyon

Gaining Experience
13 јануари 2016
67
68
Apollyon's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 65002 + Custom loop
Motherboard
ASRock Z170m Extreme 4
Storage
Samsung SM951 120GB NVMe, Western Digital Velociraptor (300GB)
PSU
EVGA Supernova G2 650W
RAM
G.Skill TridentZ DDR4 @ 3200 MHz 2x8GB
Video card
GeForce GTX 1070 EVGA SSC
Case
Antec p50 Window
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Corsair K70 LUX Cherry MX Red
Audio
Alesis M1Active USB 320
Monitor
Dell Ultrasharp U2312HM x2
OS
Windows 10/ Arch Linux
Од каде ја зема К70 ? Изгорен сум за корсеир тастатура посебно ми се свиѓа фонтот ама не знам од кај би нашол, прашав у нексио немале

Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
Преку луѓе од ЕУ ама немав лично добро искуство со корсерот така да види нешто друго
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,116
4,376
SK
Дополнување: Red или Blue switches? Знам обично Blue се тактилни, позвучни од Red, али ако има некој со долгогодишно искуство со механички тастатури и пробал се, нека каже збор два, благодарам однапред.
Извини ама мора да забележам дека вакво прашање е најбезвезе за одговарање.
Како да прашаш „Плавуши или бринети“? Секој ќе ти одговори што тој сака повеќе. Јас на пример преферирам бринети, но никогаш не сум одбил ниедна плавуша... Интересно е за муабетење секако, ама ти остануваш без одговор што ТИ сакаш. :)ќе се користе за се, од играње до програмирање до сурфање.
Конвенцијата е линеарни (црвени во твојов избори) за играње, а тактилни (плави) за типкање текст. Од друга страна има куп програмери и типкачи на текст кои се совршено задоволни со линеарни тастери, или гејмери кои се задоволни од гејмање на тактилни тастери.

На крај ти пак остануваш без одговор одговор што ти сакаш.
Се плашам дека додека не пробаш и плавуши и бринети и линеарни и тактилни тастери, дека нема да знаеш што ТИ преферираш. Ние другите можеме само да навиваме што ние сакаме. :)
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
542
505
Струга
Јасно ми е дека до некаде е лична преференса но сепак јас добив одговор во контекстот кој што барав. До сега постојано сум бил на мембрана, и сепак затоа и се обратив кон вас, поискусните корисници на механички тастатури. Одредено мислење се оформува само после извесно време користење на различни свичови, и иако донекаде е преференса, сепак испаѓа дека филингот на blue switches после некое време станува монотон и повеќето од корисниците се задоволни повеќе од линеарни (red) и измеѓу (brown) свичови наспроти таклтилните (blue).
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,811
сепак испаѓа дека филингот на blue switches после некое време станува монотон и повеќето од корисниците се задоволни повеќе од линеарни (red) и измеѓу (brown) свичови наспроти таклтилните (blue).
Blue, поконкретно Cherry MX Blue и Gateron Blue мене ми станаа напорни после неколку месеци. Инаку, да те поправам, црвените и црните се линеарни, кафеавите се тактилни, а сините се clicky. Разликата меѓу сините и кафеавите е само кликот, двата типа се тактилни.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Safe bet се кафеави, како средина.
Според мене, кафеавите не се никаков safe bet, нит средина. Тактилност 0 имаат. Повеќе се осеќаат ко валкани црвеници него ли ко тактилни свичови. Ако си за тактилни без клик, земаш box royals, zealios или нешто уште по егзотика.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,252
1,051
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Според мене, кафеавите не се никаков safe bet, нит средина. Тактилност 0 имаат. Повеќе се осеќаат ко валкани црвеници него ли ко тактилни свичови. Ако си за тактилни без клик, земаш box royals, zealios или нешто уште по егзотика.
Се слагам.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
93
223
Скопје
Media keys се прават во две минути со AutoHotKey. Земи ја таа што најмногу ти лежи, и ако ти треба помош со AHK, пиши ми ПП :)
Media keys правете со KeyTweak , кој ќе ги смени регистрите во Windows.
Autohotkey иако е версатилен, подложен е на банови во многу онлајн игрици доколку работи во позадина, бидејќи за истиот постојат no recoil скрипти.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,811
Според мене, кафеавите не се никаков safe bet, нит средина. Тактилност 0 имаат. Повеќе се осеќаат ко валкани црвеници него ли ко тактилни свичови. Ако си за тактилни без клик, земаш box royals, zealios или нешто уште по егзотика.
Проблемот е што било кои од овие се скапи и ги нема во ниедна prebuilt тастатура. Се токмам за custom build со Zealios V2, само чекам RAMA Works да кажат со KARA до кај е работата.

Media keys правете со KeyTweak , кој ќе ги смени регистрите во Windows.
Autohotkey иако е версатилен, подложен е на банови во многу онлајн игрици доколку работи во позадина, бидејќи за истиот постојат no recoil скрипти.
Да, FaceIT пример не работи ако имаш AHK скрипта во позадина. Ама порадо би да го исклучам отколку да му дадам на програм пристап до регистрите, шо знам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,287
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно