1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

 1. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,390
  2,244
  13 Јануари 2014
  Машко
  Media keys се прават во две минути со AutoHotKey. Земи ја таа што најмногу ти лежи, и ако ти треба помош со AHK, пиши ми ПП :)
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Ова ти е контрадикторно, бидејќи секоја препрека (во случајов тактички фидбек), генерира звук. По правило, линеарните се најтивки (оние без тактички фидбек). Cherry дополнително прават SILENT верзии од нивните линеарни свичеви:

  CHERRY MX SILENT BLACK - No noise, highest precision.

  овде можеш да го слушнеш звукот на секој чери свич (silent red и silent black исто звучат и се најтивки досега).

  Инаку како што рече @fuzzjaw веднаш се прават медиа keys, не мора да има дедицирани. Земај во форма она што ти се допаѓа и по звук на свич, па отпосле ќе се среди се (ако треба).
   
  Последна промена: 18 Април 2020
 3. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,295
  13 Август 2009
  Машко
  Океј е тоа за media keys, не ми текна дека има таква опција..
  Инаку изгледа Razer-от ќе биде, многу ми е bulky некако..
   
 4. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  850
  415
  10 Април 2011
  ми се истури вода на тастатурата, ја исклучив избришац и ја ставив врз радиатор , др нешто трњба не ми текнува...?
   
 5. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  349
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Во буре со ориз пикни ја.Ако има дефек преку ноќ ке дојдат 2ца кинези и ке ја попрат и ке го изедат оризо.
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011
  најлош совет е ориз, внатре ако е влезено ориз нема да ти ги реши проблемите, треба да се растури ако е влезено внатре.
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  850
  415
  10 Април 2011
  како ке се знае дали е влезено?
  мора да ја растурам или ако работи да не ја растурам за џабе?
   
 8. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,295
  13 Август 2009
  Машко
  [​IMG]


  :inlove:
   
  На omegaRED и Rikimaru им се допаѓа ова.
 9. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,285
  895
  8 Мај 2010
  Машко
  @boro1 кај има ваква во мк или многу слична на неа со поставеност на копчиња?
   
 10. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,295
  13 Август 2009
  Машко
  Razer BlackWidow Lite е тастатурата, ја има во Анхоч [ од таму ја порачав ] и во Сетек [ грешка слика имат ставено ].
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,512
  1,969
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Дали може да се најде тастатура со brown switches до 100 еур кај нас?
  Би преферирал Steelseries за да ги усогласам со маусот и TKL, но не е задолжително.

  Дали Apex 7 вреди за 150 еур? Само таа успеав да ја најдам со brown...

  Моментално користам CoolerMaster со red switches, но некако linear не ми легнаа. Имам користено и blue, океј ми се, но прегласни. Мислам дека brown би ми биле sweet spot.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Јас користам CHERRY MX BROWN TKL за точно 6000 ден., но има и поефтини од тоа со оригинал Cherry Brown.

  ASUS ROG Claymore Core RGB mechanical gaming keyboard with Cherry MX RGB switches

  оваа ми ја дадоја за 6000 денари дека постара
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  759
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Да не знаеш локално да има нешто друго со Brown, а да нема ваков lightshow-гејмерски дизајн? Јас ја гледав Logitech Pro Keys во Нексио, ама не успеав да најдам алтернативи.
   
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Па не сум сигурен, прашај нексио GSKILL дали имаат со BROWN тие се помалку гејмерски на фаца. Ако не, ќе порачаш онлајн да се среди со коронава ова или DIY (ама ова второво решение бара нерви).
   
  На tupacan и TheMarshal им се допаѓа ова.
 15. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  302
  668
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Немора да значи дека ќе му треба нешо многу време или нерви ако е DIY :p, може да земе една hotswap GK61/64 и само да си стави некои кафеави или па нешо друго од тактилни свичови да си земе, но ова ако сака со 60% да помине. Вака нешто околу 40-50$ ќе фати, зависи од свичот. :)
   
  На tupacan и Rikimaru им се допаѓа ова.
 16. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011
  Продавам тастатура G.Skill KM570 RGB Cherry Brown
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,512
  1,969
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Ја видов, но сум у процес на транзиција кон помали тастатури. :D
  Веќе 2 месеци активно користам TKL за работа и не би сакал да се враќам на full size.

  Сепак, не ми е исклучена од опции. Благодарност до сите на препораките.

  Некој да сподели искуство/мислење за Steelseries Apex 3?
  Гледав 2-3 ривјуа, као мембранска со фидбек на плави свичеви, но тивка. Кхм..

  едит: изгледа нема TKL варијанта на Apex 3.
   
 18. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011
  лично сите овие тастатури ми се overpriced за тоа што се од овие "гејмерскиве" производители. За тие пари и сам можеш да склопиш, или да земеш готова негде, ама сепак, не кај нас. Како и да е ќе стигнат, додуша. Ѕирни на странава, сепак. Језда 90% е OOS, ама ако им пишеш мислам ќе ти дадат цена и се.

  ЕДИТ - Исто и оваа ја заборавив. Ако сакаш не flashy тастатура, Filco прават најbasic тастатура (Majestouch), и е квалитетна.

  edit 2 - и на оваа ми текна, ја меркав кога се мислев помеѓу нејзе и anne pro 2, ама имав попуст на anne pro така да на тоа падна изборот, и ова ти е многу квалитетна basic тастатура.
   
  Последна промена: 28 Април 2020
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 19. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  287
  167
  23 Февруари 2017
  Машко
  GK61 користам со Kailh Speed Copper (тактилни) ме кошташе $20 (не рачунам што си платив за експрес шипинг) за свичевите и 40-45$ за тастатурата :D сега за сега најдобри тактилни што сум пробал
   
  На SpiritBond му/ѝ се допаѓа ова.
 20. hehexd

  hehexd
  Intern

  31
  25
  18 Септември 2019
  Машко
  занимер
  Да не знаеш каде може да се најде Corsair K63 кај нас ?

  Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
   
 21. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  302
  668
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Нексио
   
 22. hehexd

  hehexd
  Intern

  31
  25
  18 Септември 2019
  Машко
  занимер
  Ценовник најнов од нив не можам да најдам, да не имаш ?

  Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
   
 23. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  302
  668
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Пиши им на фејбук или маил.
   
 24. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  355
  556
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Зошто не CoolerMaster CK530 со Gateron Brown? Ја користам веќе некој месец, одлична е.

  Истово и за тебе важи. Не си гледал доволно добро :)
   
  На tupacan и TheMarshal им се допаѓа ова.
 25. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,512
  1,969
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Каде ја има кај нас?

  Првичната идеја ми беше за Steelseries, пошто ептен им е фенси софтверот, посебно делот каде што чита инфо од игри.
  Пример, одреден дел од тастатурата свети од одредена боја, зависно колку енергија или мана имаш во Дота. Истото го имам и на мусот.

  Не дека ќе гледам на тастатурата колку мана имам во текот на играта, но некако ме маана филм. :D Карантин, јбг.

  Дали нешто слично имаат CoolerMaster?
   
Слични теми
 1. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,450
 2. Banjifiko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,699
 3. coNNectMKD
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,096
 4. The_EvilLord
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  313
 5. omegaRED
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,708
Вчитување...

Сподели

Вчитување...