1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

1. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,137
    1,494
    26 Март 2016
    Даскал
    Kaков тип на свичеви е? Најтивни свичеви се некои од типот на MX Red Silent пример.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

759
    1,218
    3 Јануари 2019
    Машко
    Romer G Tactile свичеви има.

3. dekomote

dekomote
    On your way to fame

367
    617
    11 ноември 2014
    Машко
    Програмист
    Звук од механичките тастатури е често добра и пожелна работа и се слуша од неколку причини. Или свичот е клики (во твојов случај не) или од т.н. bottom out - маваш до доле со тастерот па пластиката удира најдоле на свичот (ова се решава со orings) и од останатата пластика, одот на копчињата, немање бампер (dome switch е реално гума доле). Custom механичките се значително потивки поради тоа што нема многу еластичност и подвижни делови ама тоа е значителен чекор. Буфташ ко петоња поради тоа што имаат од и отпор копчињата, нормално е да се слуша.

Земи o-rings. Ако ти се бунат со o-rings, земи си apple тастатура. нема да најдеш потивка механичка. Пази да бараш о-рингс за ромеp пошто шишката им е различна.

И не купувајте ромер тастатури фор факс сејк.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

759
    1,218
    3 Јануари 2019
    Машко
    Oh, I love the sound.

Ќе пробам со orings. Фала на советот.

5. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,390
    2,244
    13 Јануари 2014
    Машко
    Мислам дека нема да најдеш O-rings за Romer G свич.

Ако ти е опција купување нова тастатура, види нешто со кафеави свичеви (не мора да се Cherry, ама да е тактилен свич без клик), и за нив барај O-rings. Topre е уште подобра опција, ама ем ги нема кај нас, ем се прилично скапи. Во моментов куцам на Topre со O-rings за upstroke, прилично се тивки а чувството е одлично.

На comakot и TheMarshal им се допаѓа ова.
  6. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,390
    2,244
    13 Јануари 2014
    Машко
    Интересен проект на кој налетав на Reddit, линк подолу. Иако моментално е очигледно рано, крајната цел е да има прегледни информации за свичеви на едно место. Вториот линк е Trello табла со свичеви кои ќе се додадат на сајтот подоцна.

Switches.mx

Trello

На SpiritBond му/ѝ се допаѓа ова.
  7. comakot

comakot
    Gaining Experience

287
    167
    23 Февруари 2017
    Машко
    Има попуст на KBDFans на Gateron $2.00 за 10 парчиња

8. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,137
    1,494
    26 Март 2016
    Даскал
    НЕ сум ги пробал и не знам дали тоа им е вистинската вредност ама ете. За cherry brown можам да коментирам само дека лично мене најмногу ми легнаа од сите што сум ги користел (cherry red, oatemu, kalih itn).

chrome_MQrU8tO2Zm.jpg

9. maxellpp

maxellpp
    Intern

23
    30
    29 Септември 2014
    Машко
  10. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,229
    1,311
    2 Август 2009
    Јас ја користам белата варијанта од тастатурава. Ќе цитирам мое мислење кое го напишав на друга тема поврзано со истата:

11. maxellpp

maxellpp
    Intern

23
    30
    29 Септември 2014
    Машко
    Одлично, а не можам да најдам инфо, има гаранција ? :/

12. Vlad944

Vlad944
    On your way to fame

300
    558
    3 Март 2015
    Машко
    Има една година гаранција.

13. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,390
    2,244
    13 Јануари 2014
    Машко
    Дали некој од вас има налетано локално на dielectric grease? Кај тастатурите се користи за подмачкување на стабилизатори, прошетав низ Охрид во неколку железари, нигде немаа, а немаа ни појма што е всушност. Планирам да ја "досредам" тастатурава, порачав Krytox 205g0, уште маст за стабилизаторите ми треба.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SpiritBond

SpiritBond
    On your way to fame

302
    668
    21 Август 2015
    Машко
    Програмирање
    Ако ти остане само употреби го Krytox-от и на стабилизаторите, поголем дел од community-то не ни употребува веќе grease.

На Lokvan и fuzzjaw им се допаѓа ова.
  15. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,390
    2,244
    13 Јануари 2014
    Машко
    Нарачав 5 грама а 60% тастатура е, дефинитивно ќе ми остане. Ваљда така и ќе правам ако не најдам друго.

На SpiritBond му/ѝ се допаѓа ова.
  16. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,390
    2,244
    13 Јануари 2014
    Машко
    Уште еден интересен сајт за ентузијасти - архива на keycap sets, вклучително и онакви кои се уште во продажба/Interest Check фази, како и оние кои ќе одат во продажба за некое време. Многу убаво организирано.

Keycapsets.com. Find your favorite keycapset!

dekomote, SpiritBond и на -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
  17. comakot

comakot
    Gaining Experience

287
    167
    23 Февруари 2017
    Машко
    И јас ова барав, прошетав во секоја продавница во мој регион за алати/железарија и све останато, се мислам да земам Krytox ама неможам да најдам каде има залиха на novelkeys вика out of stock

18. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,390
    2,244
    13 Јануари 2014
    Машко
    Не најдов Krytox на ниеден сајт за тастатури со испорака до овде, па порачав од eBay. Повели линк, 20 евра со се шипинг.

19. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

850
    330
    9 Август 2018
    Машко
    Го гледав и Genesis - от.
    Моментално од тој бренд имам сет тастатура (обична), маус и слушалки.
    Од сетот не сум баш задоволен оти едно што бојата избледе на тастатурата, туку и кабелот (делот кај што завршува во USB) се има прецвикано и при контакт губи конекција.
    Едино со RGB - то што сум задоволен, за дурго од авион се гледа колку лоша тастатура, се изљушти целата, ама не беше до толку лоша.
    И маусот на сличен начин се сјеба, горниот дел или долниот дел од кабелот, не се сеќавам, ама и тој морав да го носам под гаранција беше. После брат - ми отиде зема друг маус, Cooler Master, еве го врв, апликација за менување бои, од а до ш нема што нема.
    Слушалките и тие се расипаа, левата страна, ама тоа го направија, а сега и микрофонот се сјеба, па принуден сум оној на Web - камерата да го користам, што е далеку полош.
    Едноставно моето искуство со овој бренд е meh, не баш задоволувачки, па затоа се мислам и да не земам од Genesis веќе ништо.
    Тастатурата си е океј, таа што ми ја препорачавте, оваа пат за Build Quality е сосема океј, но некако евтина изработка на копчињата, светлата се meh, а свичовите се океј.
    Мислам дека на крај ќе го земам тој Redragon - от, ама имам неколку прашања.
    Оти ќе се селам, звукот на свичовите нема да ми прави некоја улога. Знам дека плави свичови се стандард, и добри се за пишување, но повеќето преферираат brown - свичови за гејминг. Ги слушнав на Genesis - от, и поприлично добро звучат, имаат од се по нешто и ваљда, ако го земам Redragon - от, веднаш ќе ги заменам.
    Гледам од Ali Express препорачувавте за евтини свичови и најдов вакво нешто:
    US $5.32 5% OFF|Gateron SMD Switches black red brown blue clear green yellow 3pins Gateron Switch for Mechanical Keyboard fit GK61GK64 GH60|Keyboards| | - AliExpress
    Дали овие видови на свичови (brown) ќе се фатат на Redragon - от.
    Инаку за оние кои што не знаат, или ги мрзи да бараат погоре, еве ја тастатурата:
    Redragon Aryaman K569RGB Mechanical Gaming Keyboard - Galerija
    Сепак, останува да отидам, и лично да проверам, но вака од ривјуто за Genesis - от, а и од моето искуство, си викам ајде нема да земам Genesis тастатура пак...
    Што ќе кажете?

20. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,390
    2,244
    13 Јануари 2014
    Машко
    Ако добро те сфаќам, планираш да ја земеш Redragon-от за 2,990 денари, да докупиш уште 110 свичеви за плус минус 1,700 денари (без царина), и да си ја поништиш тастатурата со тоа што ќе ги одлемиш старите свичеви и ќе ги залемиш новите? Вака си дал скоро 5,000 денари, немаш гаранција на тастатурата, и имаш ризик при лемењето да зезнеш свич или недај боже, PCB-то. Јас би рекол дека во ниеден случај не вреди.

На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
  21. maxellpp

maxellpp
    Intern

23
    30
    29 Септември 2014
    Машко
    Само да знаеш во галерија има 20% на redragon производи, на плаќање кодот е redragon :)

На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  22. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

850
    330
    9 Август 2018
    Машко
    Да таа тастатура ке ја земам, ама нема 110 туку 60 и нешто свичеви, само за главните копчиња (W, A, S, D, Букви, Бројки, Space, Enter, Shift).
    И тоа нема одма туку кога ќе се преселам.
    И чекај, за да ги сменам свилените треба да ги пречекам? Не се вадат туку така???
    И дали тие свичеви што ги пратив се соодветни за таа тастатура?

23. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,390
    2,244
    13 Јануари 2014
    Машко
    Со 68 свичеви ќе платиш 1,000, и не знам колку ќе ти е по мерак пола тастатура да има едни свичеви, пола други, ама тоа си е твое. И не, не се вадат туку така зошто не е hotswappable, туку мора да ги одлемиш старите и да ставиш нови. Би требало да се соодветни, да.

24. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

850
    330
    9 Август 2018
    Машко
    чек сега...
    гледав видеа за ова, и во едно ги вади свичковите нај нормално, а во друго ги одлемува

Е тука, ги вади и едноставно ги менува.
    Дали ако го земам redragon - от, ќе можам вака како на горното видео да ги извадам и да ги заменам, или ќе морам како на видеото од подолу:

Сепак, јас и така се одлучив сега дека веднаш нема да земам, можеби во иднина, оти и така ќе се селам уште малце и ќе си имам соба. За тоа колку ќе бидат гласни свичовите ич не се замарам.
    Ја имам соодветната опрема за лемење, всушност и тоа го учев овие години, и знам како, не изгледа онака скрос тешко, ама треба трпение и внимателност. Една мала грешка и може фатално да биде.
    Сепак, ќе видам кога ќе отидам во Галерија лично, ќе се распрашам па ќе видиме како што.

25. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,390
    2,244
    13 Јануари 2014
    Машко
    Имаш тастатури на кои се вадат (hotswappable PCB), и тастатури на кои се залемени, како Redragon-от што го спомна погоре. Одлемување и залемување не е научна фантастика, ама имаш потенцијал да фрлиш 3,000 денари во вода ако зезнеш нешто.

Слични теми
  1. ipowerboy93
    Одговори:
    23
    Прегледи:
    2,450
  2. Banjifiko
    Одговори:
    15
    Прегледи:
    1,699