1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

 1. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,002
  1,253
  9 Јуни 2015
  Машко
  доколку сакаш да си СИГУРЕН дека нема да „батиса“ за 5-6 месеци единствена опција ти е да си купиш нова тастатура со гаранција.
   
  На Marko1213 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  302
  669
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Порачани Gateron Yellows од Али на попустот што беше на 11.11, па дури сега стигнаа после 3 месеци :confused:. Свичовите се линеарни со 50g тежина на притискање. Се рачунаат како буџет верзија за custom линеарни свичови (ретко ѓи има во тастатури што се продаваат во retail), ѓи земав доста ефтино околу 18 центи од свич. Секако ги подмачкав за мазност, а и за подобрување на звукот. Пред тоа користев Box Blacks од Kailh, но претешки ми беа за куцање/гејмање... 70g беа ако не се лажам. Како и да е, екстра задоволен од свичов сега за сега и би му го препорачал на тој што му се претешки црните, а прелесни црвените свичови што во глобала се 40/45g. IMG_0308.jpeg IMG_0312.jpeg IMG_0320.jpeg
   
  На -={K-O-R-U-N}=-, Tomislav96, PC_GAMER и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Дали некој може да ми објасни зошто добри брендови ги залемуваат нивните свичеви за pcb-то? Чисто ја отворив тастатурата за да ја исчистам детално ништо друго и да видам дали ќе можам да ги сменав свичевите, ама тоа нема да може да се направи бидејќи ете HyperX решиле PCB-to да го залепат со металната подлога каде се сместени свичевите.
  keyboard (2).jpg keyboard (3).jpg keyboard (1).jpg
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  302
  669
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  99% од брендовите прават така зошто едноставно помалце ѓи кошта.
   
 5. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,754
  2,104
  25 Март 2013
  Машко
  Затоа што сакаат кога еден-два тастера ќе ти се расипат да си купиш нова тастатура, а не со 5 долари да го решиш проблемот. Со промена на свичови потенцијално истата тастатура можеш да ја користиш 10-20 години
   
  На The Geek Boy и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Од основно не сум лемел, да ме фати чивија ќе земам ќе ги сменам од инает ама отежнуваат работа со вакви потези.
   
 7. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Дали знае дали некој кај нас носи Razer периферија? Гледам wireless TKL + mouse combo.
   
 8. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  344
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Setec,Anhoch,Galeria,Neksio,DDstore
   
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Да, сум видел дека продаваат, само не знам колку се отворени за custom нарачки, wireless set-от што го гледав го немаат.
   
 10. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  344
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Кој Wireless Set поточно го бараш?
   
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  344
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
 13. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  За двете
   
 14. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Да не отварам нова тема,
  Имам Razer Blackwidow Chroma v2, пред неколку дена приметив дека wrist rest-от ми е скинат, пробав да барам да го купам од нет, но го нема никаде. Дали некој знае што може да ми го облече од ново со таков ист матријал? Матријалот е нај веројатно скај, али е многу тенок и нежен и удобен, сакам со истиот материјал да го облече.
  Инаку се работи за верзија која што има магнет и се лепи на самата тастатура.
   
 15. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,228
  1,290
  2 Август 2009
  Има некој што подолго ја користел тастатурава Redragon KumaraRGB K552 да напише два три збора за неа? Некако ми здосадија кафеавиве свичеви на мојава, па би сакал да сменам.
   
 16. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  ROG Gaming Keycap Set | ROG - Republic Of Gamers | ASUS Global

  Дали има некој начекано METAL Keycap Set во нашиве продавници? Најдов на али експрес нешто ама не испраќаат пратки моментално и не ми се чека со месеци. Линкував таков сет од ROG ама е скап, барам нешто слично.
   
 17. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  116
  106
  11 Април 2018
  Ќе бидам хејтан . Ама промотериве на ред драгонов сите во секција продавам ги пуштиле квалитетните тастатури . Сигурно поради заминување во странство.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 18. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  220
  124
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Не е точно, доволно квалитетни се тастатурите за тие цени дури и повеќе од што треба, редрагон не е заебанција и очекувам да се пробие во скоро време па после ќе биде зашто не сум ја купил кога беше ефтина
  Имав мал проблем со слушалки, одма се понудиа да ми испратат нови, ајде викам нека има, после ми кажуваат нема х510 на залиха и дали сакаш да ти ги испратиме најновите х710, ме частат слушалки излезени пред некоја недела најнови што се и поскапи од тоа што платив за Х510
  Да се деси и нешто на тастатура исто ќе постапат само го кажувам мојот случај
   
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,779
  3,885
  12 Јануари 2016
  Машко
  Taстатуриве се необична пасија, многу од нас често купуваме нови иако тие што ги имаме се сосема ОК. Нормално секогаш има разлики помеѓу брендови и модели, но тоа што ги карактеризира евтините кинези е следново... Добро: свичовите се далеку од најдобри ама работат и се релативно ок, електрониката функционира ок гледано од аспект на nkey rollover и слично. Лошо: пластиката на тастерите (копчињата) е ужас и најчесто е од тенок евтин ABS кој се замачкува за помалку од една година (што е посебно лошо ако се светлечки), светлото само по себе им е лошо и со приметливо pwm свичинг трепкање, често не се ргб туку фикнси бои (ужасни цигански комбинации), итн.

  На крај целата работа е донекаде се сведува ситничарење, ама кога љубител на тастатури ќе фати во рака поквалитетна тастатура веднаш добива желба да ја има (или некоја слично квалитетна). И потоа резултатот е тоа што има куп огласи со тастатури за продавање. :)


  Најдобар совет (ако постои таков) е да размислите од старт - дали сте љубител на квалитетни тастатури, и веднаш да го одврзете кесето и да планирате накај 7 до 10 илјади, па и повеќе, за тастатура. Или од старт да се помирите со недостатоците на евтините тастатури, посебно ако на оглас има сочуван примерок со 50-70% во однос на набавната цена од Кина.

  Трета опција постои. DIY тастатури со кастом компоненти. Ова ќе кошта и многу повеќе од првата опција. :D
   
  Weeaboo, PC_GAMER и на fuzzjaw им се допаѓа ова.
 20. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,776
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Сакам да земам side print keycaps ама дилемата е, како ќе се осветлуваат со LED диоди кои се на горниот дел од копчињата?

  Овие се копчињата:
  print.png

  А ова е осветлувањето на мојата тастатура:
  led.png
   
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,779
  3,885
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не зборувам од искуство, ама извесно е дека осветлувањето ќе биде послабо (или баш слабо) и ќе се добива само од рефлексијата внатре во тастерот, плус/евентуално нешто малку од дифузија ако базичната пластика е светла.

  Идеално решение за вакво побарување би била тастатура на која свичевите би биле со надолу ориентирани ледови, или south facing LEDs.
   
 22. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  847
  330
  9 Август 2018
  Машко
  Епаа имав една genesis тастатура од сетот тастатура, глушец и слушалки. Ама нешто кабелот се зезна и сега не реагира.
  Епаа, од одамна слушам сте ги фалат механичките тастатури као демек најдобри за гејмање и куцање и викам сега ќе си земам механичка. Знам имаат различни свичови и Linus ги фалеше Cherry Mx свичовите.
  Е сега многу не се разбирам, ама ми треба механичка тастатура која не бара многу притискање (да не треба да кликам многу посилно на копчињата), да е погодна за гејминг, RGB секако, и самото обележување (бројки, текст, знаци, итн...) да држи подолг период (копчињара на тастатурата што ја имав се изљуштија од многу кликање).
  Буџетот ми е до 3,000.
  И препорачајте ми само од продавниците/сајтовите во Македонија.
   
 23. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Cherry MX се релативно најдобрите свичеви на пазарот (германско инжинерство кое прави свичеви скоро 40 години). Cherry MX ама се најскапи и не сум сигурен дека до таа цена можеш да најдеш со Cherry и RGB. Поскапи се тие. Настрана од Cherry, има голем број поефтини свичеви кинески вакви онакви коишто ќе те служат. Оатему некои свичеви ги фалеа последно.

  CHERRY MX RED - The fastest gaming keyswitch.

  Eве ти споредба на Cherry MX, ќе видиш кои се со најкратко движење, најмалку сила и линеарни (она што ти бараш „да не мора да кликам многу посилно на копчињата“).

  Од сите cherry, silver fast се најбрзи и најлесни, ама нема кај нас тастатури со силвер фест. Ќе треба црвени да земиш, тие се стандардните лесни и брзи.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 24. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  847
  330
  9 Август 2018
  Машко
  Wait, сега механичките тастатури се модуларни и може ако сакам свичовите да ги променам???
  Инаку, и да може мене не ми треба за сега, туку прашував за да ми препорачате солидна механичка тастатура до 3,000. Повеќе не ми се дава.
  Edit:
  Вака нешто, може?
  Redragon Aryaman K569RGB Mechanical Gaming Keyboard - Galerija
  Гледав на рецензија кажаа плави свичови биле, ама не ги фалеа многу за гејминг. Дали оваа тастатура има плави Cherry MX свичови или некој си друг плав свич? Дали се исти? Има некоја разлика (ако не се Cherry MX свичови на таа тастатура) измеѓу Cherry MX Blue и тие плави свичови што ги има таа тастатура?
   
 25. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  209
  218
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Земи ја gk61 сега брзо имаше оглас на форумот.
  Edit
   
Слични теми
 1. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,449
 2. Banjifiko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,697
 3. coNNectMKD
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,094
 4. The_EvilLord
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  313
 5. omegaRED
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,707
Вчитување...

Сподели

Вчитување...