1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

1. Rikimaru

Rikimaru
    Gaining Experience

517
    373
    26 Март 2016
    Да можев и помала од ТКЛ ќе користев. На компјутер сум од 98ма со поминати 50тина тастатури, само последните 2 тастатури ми се ТКЛ и не се враќам назад во никој случај. Ја користам од неколку причини:

1. Поминималистичка.
    2. Помалку простор ми зафаќа на биро што ми пружа повеќе простор за движење на маусот во моба и фпс игри.
    3. Не го користам нампадот воопшто.
    4. Естетски поубава.
    5. Попрактична за носење (ја влечкам со себе по потреба).
    6. Да нервирам луѓе како тебе, бидејќи на к** ми се ставија 10мина откако купив ТКЛ и не можеш нормален разговор да водиш со нив да сфатат зошто МЕНЕ ЛИЧНО ми е поубава.

Започнав да ја користам поради првите 5 причини, ама и 6тата влегува во игра.

На Tomislav96, boro1, SpiritBond и уште 2 други им се допаѓа ова.
  2. VerGer

VerGer
    On your way to fame

650
    604
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    помало од ТКL ај, се губат ствари, треба со модифиер да се кликаат дупли команди по копчиња и сл,

ама на пуна големина зашто ви е нумеричката? освен да штрчи?

3. Goran995

Goran995
    Gaining Experience

240
    376
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    Некој работи и мрежи. Оди куцај ИП адреси на другите бројки.
    Некој работи и економија. На нумпадот имаш и плус, минус, множење, делење, точка, бројките и ентер.

Не е баш се така црно-бело.

На CBB_6, G4M3R, Sharlovski и уште 3 други им се допаѓа ова.
  4. VerGer

VerGer
    On your way to fame

650
    604
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    "Добро како можете да користите TKL тастатури не ми е јасно, зошто не уживате у конфортот на нормална тастатура. Не сваќам што е поентата искрено, на десктоп компјутер да имам тастатура што по димензии е како на лаптоп па и помала."

истото важи што го кажуваш .. на него реплицирам.

Башка у светот со механички и кастм ствари, има многу лесни и флексибилни решенија за нумеричкиот дел, што може да се стави кај сакаш и по потреба. и така

5. WeiWuWei

WeiWuWei
    Intern

58
    31
    17 Јануари 2020
    Машко
    Мизантроп
  6. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,706
    1,171
    16 Јуни 2010
    Машко
    Стално го користам нумеричкиот дел, плус тастатура е поголема, тешка, не мрда, Palm-rest е наместен таман да стојат и двете раце како што треба и некако има простор повеќе. Различни работи ни се важни очигледно.

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  7. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,150
    1,776
    13 Јануари 2014
    Машко
    Не ти е опција 60%? Има куп добри тастатури моментално.

8. Rikimaru

Rikimaru
    Gaining Experience

517
    373
    26 Март 2016
    Играм ммо-а ми се наоѓаат доста Ф-1 до ф-12 копчињата.

EDIT: "тешка, не мрда" oваа што ја користам е цела метална (освен копчињата се разбира) и потешка е од голем број full-factor тастатури. Исто така, најдов онлајн и метални копчиња за cherry switches, се мислев да порачам да видам филингот.

Последна промена: 20 Јануари 2020
    На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

498
    212
    14 Април 2012
    Машко
    Препорака од мене.
    Corsair k70 lux rgb

10. Rikimaru

Rikimaru
    Gaining Experience

517
    373
    26 Март 2016
    Не очекувам да се случи нешто со моменталната периферија што ја имам од Кингстон, одлична изработка се, ама за секој случај следниот пат се префрлам и пробувам РОГ фамилија на производи бидејќи нудат одлична безжична опрема:

The ROG Strix Scope TKL Deluxe keyboard has everything gamers need and nothing they don’t | ROG - Republic of Gamers Global
    The ROG Pugio II is an upgraded go-anywhere, do-anything gaming mouse | ROG - Republic of Gamers Global

Сетек не го зеле се уште новиот lineup ROG периферија инаку.

11. comakot

comakot
    Gaining Experience

228
    127
    23 Февруари 2017
    Машко
    Јас имам иста, копчињата се ефтин абс и брзо се бришат легендите кај мене веќе кога ја отворив S и Q беа малце веќе избришани, си зедов пудинг капачки и терав со неа до сега брзо

Испратено преку фиксен

На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
  12. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Gaining Experience

149
    88
    18 Септември 2013
    Ја користам веќе недела дена метално куќиште и копчињата се ок уште не се избришале. Кај можам да набавам пудинг капачки и што е тоа?
    Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација

13. comakot

comakot
    Gaining Experience

228
    127
    23 Февруари 2017
    Машко
    Јас ги зедов од алиекспрес за 1200 македонски (20 долари) и изгледаат супер според мене.

Еве слики како изгледа на шаркунот и како изгледаат на моментална тастатура

#Aliexpress US $18.45 18%OFF | YMDK 108 PBT Double Shot Shine Through ANSI ISO OEM Profile Pudding Keyset For MX Mechanical Keyboard
    US $18.45 18%OFF | YMDK 108 PBT Double Shot Shine Through ANSI ISO OEM Profile Pudding Keyset For MX Mechanical Keyboard IMG_20191104_155413.jpeg IMG_20191126_191512.jpeg

Испратено преку фиксен

На DaVoRkNe и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
  14. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Gaining Experience

149
    88
    18 Септември 2013
    Супер изгледа браво, пишува МХ капачки, дали сите МХ капачки одговараат на нашите Кали свичови.

Фала другарче за помош.

15. comakot

comakot
    Gaining Experience

228
    127
    23 Февруари 2017
    Машко
    Да одговараат, калих, оутему, гатерон и повеќе клонови користат mx stems

Испратено преку фиксен

16. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Gaining Experience

149
    88
    18 Септември 2013
    6 на нумпадот нешто пропадната ли е или сликата не е добра на шаркунот?

17. comakot

comakot
    Gaining Experience

228
    127
    23 Февруари 2017
    Машко
    Трансфер правев и на брзина е сликнато :)

Испратено преку фиксен

18. Ticklah

Ticklah
    Intern

124
    47
    14 ноември 2014
    Ја имам мењано до сега преку 20ина тастатури сигурно, бидејќи играв кантер полупрофесионално на времето, по турнири, тимови отсекогаш сум имал квалитетна периферија. Логитек, Гигабајт, Зоуви, Разер буквално нема што немам пробано и можам да кажам дека освен „име“ Кингстон со ХајперХ нуди све што ќе ти треба, дали за по дома за мерак или (полу)професионално, ништо нема да ти фали.
    Како си задоволен од маусот? Моментално користам Zowie EC1 ама сакам да мењам за помал, па ме интересира како си задоволен со оглед дека е многу поевтин од ZA13.
    Shroud гејма на HyperX Cloud II со години, бежичен маус(Логитек мислам) и кога он нема проблеми, зошто би било кој од нас имал лаг или било какви проблеми, бежична технлогија е многу напредната сега иако е малце скапа, за мене вреди кога немаш кабли и глупости.

19. Rikimaru

Rikimaru
    Gaining Experience

517
    373
    26 Март 2016
    Задоволен сум од маусот повеќе од доволно, ама од тастатурата сум запрепастен. Единствено сакам да земам wireless бидејќи помалку кабли и ради практичноста ништо друго.

На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Goran995

Goran995
    Gaining Experience

240
    376
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    Eдно прашање ако знаеш да ми помогнеш. Дали овие од твојот линк се истите како Кингстонот:

US $24.99 |HyperX Pudding Keycap Double Shot PBT Keycaps feature a translucent Pudding dual layer style-in Mice & Keyboards Accessories from Computer & Office on AliExpress

Кингстонот е 30$...

21. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Gaining Experience

149
    88
    18 Септември 2013
    Еее каква чивија си закачив, гледам копчиња, па вакви копчиња па метални па незнам ти какви, па тастатури...

На Lokvan и Goran995 им се допаѓа ова.
  22. comakot

comakot
    Gaining Experience

228
    127
    23 Февруари 2017
    Машко
    Како што гледав по сликите на ревјуата видов дека воопшто нема разлика помеѓу нив, едното нема бренд а другото плаќаш за брендот hyperx/кингстон да е. Еве и од Havit за поефтино

#Aliexpress US $15.19 24%OFF | Havit Keycaps Double Shot Backlit PBT Pudding Keycap Set with Puller for DIY Cherry MX Mechanical Keyboard, Black & White
    US $15.19 24%OFF | Havit Keycaps Double Shot Backlit PBT Pudding Keycap Set with Puller for DIY Cherry MX Mechanical Keyboard, Black & White

Испратено преку фиксен

На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
  23. TATA_MATA

TATA_MATA
    Practice makes perfect

1,596
    1,822
    25 Март 2013
    Машко
  24. comakot

comakot
    Gaining Experience

228
    127
    23 Февруари 2017
    Машко
    Еве во процес на трансфер :)

Горна - Kailh Speed Bronze, GK61
    Долна - Gateron Optical Brown, GK61 со оптички IMG_20200124_175903.jpeg

Испратено преку фиксен

На Goran995, SpiritBond, fuzzjaw и уште 2 други им се допаѓа ова.
  25. Razor-mk

Razor-mk
    Gaining Experience

123
    59
    7 Јули 2013
    Машко
    Дечки незнам дали е во права тема прашањево.
    Ми треба тастатура за лап топ Хп Про Бук, 470 Г5 дали некој знае каде може да се најде во Скопје и цена?
    Фала

Слични теми
  1. AMD_fan
    Одговори:
    16
    Прегледи:
    2,501
  2. ipowerboy93
    Одговори:
    23
    Прегледи:
    2,386