1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

 1. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  517
  373
  26 Март 2016
  Да можев и помала од ТКЛ ќе користев. На компјутер сум од 98ма со поминати 50тина тастатури, само последните 2 тастатури ми се ТКЛ и не се враќам назад во никој случај. Ја користам од неколку причини:

  1. Поминималистичка.
  2. Помалку простор ми зафаќа на биро што ми пружа повеќе простор за движење на маусот во моба и фпс игри.
  3. Не го користам нампадот воопшто.
  4. Естетски поубава.
  5. Попрактична за носење (ја влечкам со себе по потреба).
  6. Да нервирам луѓе како тебе, бидејќи на к** ми се ставија 10мина откако купив ТКЛ и не можеш нормален разговор да водиш со нив да сфатат зошто МЕНЕ ЛИЧНО ми е поубава.

  Започнав да ја користам поради првите 5 причини, ама и 6тата влегува во игра.
   
  На Tomislav96, boro1, SpiritBond и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  650
  604
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  помало од ТКL ај, се губат ствари, треба со модифиер да се кликаат дупли команди по копчиња и сл,

  ама на пуна големина зашто ви е нумеричката? освен да штрчи?
   
 3. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  240
  376
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Некој работи и мрежи. Оди куцај ИП адреси на другите бројки.
  Некој работи и економија. На нумпадот имаш и плус, минус, множење, делење, точка, бројките и ентер.

  Не е баш се така црно-бело.
   
  На CBB_6, G4M3R, Sharlovski и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  650
  604
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  "Добро како можете да користите TKL тастатури не ми е јасно, зошто не уживате у конфортот на нормална тастатура. Не сваќам што е поентата искрено, на десктоп компјутер да имам тастатура што по димензии е како на лаптоп па и помала."

  истото важи што го кажуваш .. на него реплицирам.

  Башка у светот со механички и кастм ствари, има многу лесни и флексибилни решенија за нумеричкиот дел, што може да се стави кај сакаш и по потреба. и така
   
 5. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  58
  31
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
 6. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  Стално го користам нумеричкиот дел, плус тастатура е поголема, тешка, не мрда, Palm-rest е наместен таман да стојат и двете раце како што треба и некако има простор повеќе. Различни работи ни се важни очигледно.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,150
  1,776
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не ти е опција 60%? Има куп добри тастатури моментално.
   
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  517
  373
  26 Март 2016
  Играм ммо-а ми се наоѓаат доста Ф-1 до ф-12 копчињата.

  EDIT: "тешка, не мрда" oваа што ја користам е цела метална (освен копчињата се разбира) и потешка е од голем број full-factor тастатури. Исто така, најдов онлајн и метални копчиња за cherry switches, се мислев да порачам да видам филингот.
   
  Последна промена: 20 Јануари 2020
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  498
  212
  14 Април 2012
  Машко
  Препорака од мене.
  Corsair k70 lux rgb
   
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  517
  373
  26 Март 2016
  Не очекувам да се случи нешто со моменталната периферија што ја имам од Кингстон, одлична изработка се, ама за секој случај следниот пат се префрлам и пробувам РОГ фамилија на производи бидејќи нудат одлична безжична опрема:

  The ROG Strix Scope TKL Deluxe keyboard has everything gamers need and nothing they don’t | ROG - Republic of Gamers Global
  The ROG Pugio II is an upgraded go-anywhere, do-anything gaming mouse | ROG - Republic of Gamers Global

  Сетек не го зеле се уште новиот lineup ROG периферија инаку.
   
 11. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Јас имам иста, копчињата се ефтин абс и брзо се бришат легендите кај мене веќе кога ја отворив S и Q беа малце веќе избришани, си зедов пудинг капачки и терав со неа до сега брзо

  Испратено преку фиксен
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 12. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  149
  88
  18 Септември 2013
  Ја користам веќе недела дена метално куќиште и копчињата се ок уште не се избришале. Кај можам да набавам пудинг капачки и што е тоа?
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 13. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Јас ги зедов од алиекспрес за 1200 македонски (20 долари) и изгледаат супер според мене.

  Еве слики како изгледа на шаркунот и како изгледаат на моментална тастатура

  #Aliexpress US $18.45 18%OFF | YMDK 108 PBT Double Shot Shine Through ANSI ISO OEM Profile Pudding Keyset For MX Mechanical Keyboard
  US $18.45 18%OFF | YMDK 108 PBT Double Shot Shine Through ANSI ISO OEM Profile Pudding Keyset For MX Mechanical Keyboard IMG_20191104_155413.jpeg IMG_20191126_191512.jpeg

  Испратено преку фиксен
   
  На DaVoRkNe и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 14. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  149
  88
  18 Септември 2013
  Супер изгледа браво, пишува МХ капачки, дали сите МХ капачки одговараат на нашите Кали свичови.

  Фала другарче за помош.
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 15. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Да одговараат, калих, оутему, гатерон и повеќе клонови користат mx stems

  Испратено преку фиксен
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 16. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  149
  88
  18 Септември 2013
  6 на нумпадот нешто пропадната ли е или сликата не е добра на шаркунот?
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 17. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Трансфер правев и на брзина е сликнато :)

  Испратено преку фиксен
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ticklah

  Ticklah
  Intern

  124
  47
  14 ноември 2014
  Ја имам мењано до сега преку 20ина тастатури сигурно, бидејќи играв кантер полупрофесионално на времето, по турнири, тимови отсекогаш сум имал квалитетна периферија. Логитек, Гигабајт, Зоуви, Разер буквално нема што немам пробано и можам да кажам дека освен „име“ Кингстон со ХајперХ нуди све што ќе ти треба, дали за по дома за мерак или (полу)професионално, ништо нема да ти фали.
  Како си задоволен од маусот? Моментално користам Zowie EC1 ама сакам да мењам за помал, па ме интересира како си задоволен со оглед дека е многу поевтин од ZA13.
  Shroud гејма на HyperX Cloud II со години, бежичен маус(Логитек мислам) и кога он нема проблеми, зошто би било кој од нас имал лаг или било какви проблеми, бежична технлогија е многу напредната сега иако е малце скапа, за мене вреди кога немаш кабли и глупости.
   
 19. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  517
  373
  26 Март 2016
  Задоволен сум од маусот повеќе од доволно, ама од тастатурата сум запрепастен. Единствено сакам да земам wireless бидејќи помалку кабли и ради практичноста ништо друго.
   
  На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  240
  376
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Eдно прашање ако знаеш да ми помогнеш. Дали овие од твојот линк се истите како Кингстонот:

  US $24.99 |HyperX Pudding Keycap Double Shot PBT Keycaps feature a translucent Pudding dual layer style-in Mice & Keyboards Accessories from Computer & Office on AliExpress

  Кингстонот е 30$...
   
 21. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  149
  88
  18 Септември 2013
  Еее каква чивија си закачив, гледам копчиња, па вакви копчиња па метални па незнам ти какви, па тастатури...
   
  На Lokvan и Goran995 им се допаѓа ова.
 22. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Како што гледав по сликите на ревјуата видов дека воопшто нема разлика помеѓу нив, едното нема бренд а другото плаќаш за брендот hyperx/кингстон да е. Еве и од Havit за поефтино

  #Aliexpress US $15.19 24%OFF | Havit Keycaps Double Shot Backlit PBT Pudding Keycap Set with Puller for DIY Cherry MX Mechanical Keyboard, Black & White
  US $15.19 24%OFF | Havit Keycaps Double Shot Backlit PBT Pudding Keycap Set with Puller for DIY Cherry MX Mechanical Keyboard, Black & White

  Испратено преку фиксен
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,596
  1,822
  25 Март 2013
  Машко
 24. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Еве во процес на трансфер :)

  Горна - Kailh Speed Bronze, GK61
  Долна - Gateron Optical Brown, GK61 со оптички IMG_20200124_175903.jpeg

  Испратено преку фиксен
   
  На Goran995, SpiritBond, fuzzjaw и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. Razor-mk

  Razor-mk
  Gaining Experience

  123
  59
  7 Јули 2013
  Машко
  Дечки незнам дали е во права тема прашањево.
  Ми треба тастатура за лап топ Хп Про Бук, 470 Г5 дали некој знае каде може да се најде во Скопје и цена?
  Фала
   
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,501
 2. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,386
 3. Banjifiko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,584
 4. coNNectMKD
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,001
 5. The_EvilLord
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  231
Вчитување...

Сподели

Вчитување...