1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

 1. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  258
  126
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Ја има во галерија пробај ја
   
 2. mankanos

  mankanos
  Intern

  39
  9
  30 Септември 2017
  Машко
  Има некој што има план си зима нова и старата да ја продава? :D пишете ми инбокс
   
 3. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  258
  126
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Јас имам K557 kala ако ти брка работа
   
 4. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Дојде поштарот донесе поглонче пред новогодишно

  лево - kailh speed bronze clicky со кликбар

  десно - kailh speed copper tactile

  Е сега се чека пцб па да ги пробаме IMG_20191213_160041~2.jpeg

  Испратено преку фиксен
   
  На gOJDO, Tenny, SpiritBond и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  96
  68
  5 Април 2018
  Машко
  Мислење за HyperX Alloy FPS Pro, некој што ја има / користел ?
   
 6. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  258
  126
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Јас не лично но другарче.Вели Cherry црвените свичови се потешки и гребат повеќе од Gateron-от,подобра била CM CK530 а слична цена се ако не е поевтина CoolerMaster-от
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mankanos

  mankanos
  Intern

  39
  9
  30 Септември 2017
  Машко
  Знам дека сум досаден ама..
  За оваа да каже некој нешто Bloody B760 ?
   
 8. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  147
  88
  18 Септември 2013
  И јас ги разгледвав тие тастатури, некој нов ласерски свич користат, биле најбрзи за активација али исто така погласни и од Чери плави(Cherry Blue) има неколку рецензии на Јутуб воглавно се тие дечки што ја купиле тастатурата и напрајле видео по коментари пишат дека се задоволни ги користат 4-6 месеци.

  А4 до сега нуделе одлични производи за цената, незнам како се овие нови механички тастатури со ласерски свич.

  Видео од Линус.
   
 9. mankanos

  mankanos
  Intern

  39
  9
  30 Септември 2017
  Машко
  И ја до сеа све сум купуел bloody и немам поплаки само тастатура немам, али добра марка ептен,
  е сега убаво ќе биде двете варијанти на свитчови да ги имат , само ми беше некој предмене шо земал да каже :)
   
 10. hpetrovski

  hpetrovski
  Intern

  4
  11
  22 oктомври 2018
  Машко
  Еј, на што тастатура планираш да ги монтираш? Почнав да се занимавам во последно со склопување механички тастатури, па ме интересираше баш дали има и други ентузијасти наоколу.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Ништо специјално GK61 како за прва 60% и за почетник добра е, ама малце се заебав со првава што ја зедов оти е верзија што прима само оптички гатерон свичеви па сега најдов нешто како "group buy" на banggood и зедов пцб па да испробам, па понатаму планирам да земам Tada68 или DZ60
   
  На hpetrovski му/ѝ се допаѓа ова.
 12. hpetrovski

  hpetrovski
  Intern

  4
  11
  22 oктомври 2018
  Машко
  Еј одличен bang for buck се на KBDFans тастатурите за почетници. Еве ја мојата GK64 со Kailh Box Noble Yellows, Kailh hotswap sockets и Wyse ASCII keycaps.
  [​IMG]
  Повеќе инфо за тастатурава First post, first build. : MechanicalKeyboards
   
  На comakot, Маша, SpiritBond и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,475
  1,924
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Искуство/мислење за Netec Thor 300?

  Ми треба привремено солидна тастатура за работа, а гледам Thor 300 има прифатлива цена. Нешто подобро има до 2500?
   
 14. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  234
  369
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Има.
  CoolerMaster CK530 (Red/Brown) за 3629 во Сетек. :alien:
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  258
  126
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Јас да сум Natec ни со казма не гибам,што подалеку толку поарно,земи си нешто од Ali.Redragon,CM,Rantopad,Havit etc. Добри фирми за солидна цена
   
  1s3ct0wN, Mayson и на tupacan им се допаѓа ова.
 16. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  281
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Се подновив и јас со CK530 кафеави свичеви 3150 со попуст од сетек :cool:

  20200109_193548.jpg
   
  TATA_MATA, 1s3ct0wN, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  234
  369
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Aко може некои првични импресии... Дали е висока бааги и зошто одбра кафеави :) Планирам да ја купам истата, па затоа би ми било од помош.
   
 18. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,810
  3,973
  1 Септември 2011
  Машко
  Зашто не гибаш Natec?Што им фали?
   
 19. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,174
  829
  1 Јуни 2016
  Ја користи колега на работа веќе година дена.
  Одлична си е тастатурата, малце гласна е само :)
  Ова шо не ги гибаат натек погоре, изглеа не ги користат ко шо треба или ги мавале од земја.
   
  На tupacan и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 20. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  За иста цена Реддрагон е многу поквалитетна од Натек
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 21. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  147
  88
  18 Септември 2013
  Катастрофален квалитет, за парите Реддрагон само од Галерија.

  Покасно ќе прикачам слики од Тор 300, 4 месеци не издржа прекин има пола тастатура не работи. Дувај бегај од Натец
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Trtka

  Trtka
  Intern

  52
  42
  11 Април 2018
  Јас пак ја имам тхорот скоро две години и муке си нема...
   
 23. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  281
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Прва механичка тастатура у рака ми е, освен по продавници кога пробував, си сака навикнување, кафеави свичеви (тактилни и тивки) земав пошто сум во стан со цимери, и по тоа што читав некако не заморуваат за подолги сесии за куцање. Висина и е скоро 2 прста нормално поставена без ногарките позади :oh:. Првично ја купив за куцање код никако за гејминг. И позадинското ргб го намалив скоро на минимум пошто ептен светка како елка.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  234
  369
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Некој да продава Cooler Master CK530 со кафеави свичеви? :)
   
 25. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  234
  369
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Пред да нарачувам од Али - да прашам тука.

  Дали некој продава o-rings и/или pudding keycaps, нешто овакво:

  [​IMG]
   
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,501
 2. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,386
 3. Banjifiko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,584
 4. coNNectMKD
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,001
 5. The_EvilLord
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  231
Вчитување...

Сподели

Вчитување...