1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

1. Goran995

Goran995
    Intern

51
    25
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    А јас бев залетан по brown како некој хибрид... Добро, за гејминг што препорачувате?

2. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,047
    1,616
    13 Јануари 2014
    Машко
    Линеарни, црни или црвени.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Goran995

Goran995
    Intern

51
    25
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    А clear не?
    Треба да ги испробам некаде... Има изложени по салониве или ќе се тегавам за да ми ги вадат од кутија?

4. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,047
    1,616
    13 Јануари 2014
    Машко
    Во Анхоч во City Mall имаше тестери од неколку бренда, веројатно ќе има и во новиов салон, за други не знам.

5. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,499
    3,435
    12 Јануари 2016
    Машко
    Tие треба да се тактилни без клик, потешки од кафеавите. За гејминг обично се преферираат линеарни иако многумина без проблем си гејмаат со тактилни свичеви. На крај се е твој избор и преференци, затоа ваљда е најдобро да пробаш колку што можеш повеќе опции.

6. Goran995

Goran995
    Intern

51
    25
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    Како што читав Gateron Clear се баш за гејминг, имаат само 35cN

Tactile / Feel
    Gateron Clears feels nice, super linear and a even resistance all the way from the top to bottom. Super light as well so in this regard I think I could deal with even lighter switches than Mx Red!

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,499
    3,435
    12 Јануари 2016
    Машко
    Cherry MX Clear се тактилни. Не нагласи дека за Гатерон зборуваш. :)

35cN се полесни и од црвените - кои се прилично лесни.
    Зборуваме за не-можеш-да-ги задржиш-прстите-на-нив-без-веднаш-да-пропаднат-тастерите лесни. Тоа премногу леснотија, барем за мене. :hay:
    едит: кај линеарните свичови интересна карактеристка е и „мазнотијата“ на оддот на стемот од свичот, црвените Каил бокс свичови се на добар глас за мазна работа (smoothness на Англиски).

8. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

731
    784
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    Негледај стриктно за гејмање свичеви, гледај свич што ти прави мерак да кликаш, само на екстремно професионалните гејмери им менува.

9. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

226
    109
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Реков 3 пати ке речам уште еднаш

Нема шанса да има помазен и по "лизгав" свич од Gateron Clear

Премногу се брзи и лесни за гејминг посебно за игри кај што се бара брзо размислување и притискање.

Можи и Gateron Red да земиш ако ти се многу лесни Clear-от но јас ги пробав црвените и малце ми се потешки и не ми се удобни колку Clear

BTW колку што знам во MK нема тастатури со Clear switch никаде

10. comakot

comakot
    Gaining Experience

198
    87
    23 Февруари 2017
    Машко
    Ова е точно и според мене малце жално, кај нас повеќето користат сини и црвени а ретко кафени

Испратено преку фиксен

11. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,047
    1,616
    13 Јануари 2014
    Машко
    Општо ситуацијата со механички тастатури кај нас е за никаде. Многу слаб избор, многу малку брендови, и ко за беља, многу малку страни за механички тастатури со испорака кај нас.

12. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

226
    109
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Имаш доволно голем избор на тастатури на AliExpress и на Ebay

13. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,047
    1,616
    13 Јануари 2014
    Машко
    За локално беше муабетот. А ни таму нема многу избор на квалитетни модели, камо ли било што custom.

14. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

226
    109
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    "квалитетни модели"
    другарче мое зеде SS Apex M750 од анхоч за 11к и послем една година црната боја од тастерите му е скоро целосно изљупена.Дефинитивно НЕ вреди да се купи "бренд" тастатура освен за "ќеф" или "целиот сетап мие Logitech ке купам и Logitech тастатура".Имам пробано разноразни брендој на тастатура од 200 до 13000 денари и кинеските механички тастатура кои се non-brand со custom switches се исти во скоро се како скапите brand тастатури.
    А за Custom има доволно добар избор
    моментално омилена тастатура мие GK61 за гејминг 100% вреди секој денар тастатурата.

15. Steam.

Steam.
    On your way to fame

712
    643
    31 Мај 2011
    што е препроачливо да се користи за lube на switches/stabilizers, а да може да биде купено во мк?

16. toplel

toplel
    On your way to fame

551
    584
    18 Август 2016
    Машко
    Сум користел од тој подмачкувачот за машини за шиење шо е и не знам стручно како се викат и сум презадоволен. Без мирис е и далеку подобар избор од WD шо е премногу мрсно, збират прашина и остават мирис. Одличен лубрикант. Еве од линков викат дека е синтетичко масло и се добро за пластични површини. А кај се купувит - не знам. Позајми од некаде кај шо имет машина за шиење аку имаш прилика.

На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
  17. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

781
    494
    20 Декември 2015
    Машко
    имаш на али лубрикант, да не е течен пожелно е, да биде како некоја маст што се топи лека полека при триење. Јас нарачав чекам да стигни ќе видеме, ќе пишам ривју.

На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,047
    1,616
    13 Јануари 2014
    Машко
    Вреди да се купи бренд тастатура, ама од бренд до бренд има многу. Кинеските тастатури се мачка во вреќа, или ќе ти се погоди или не, и имаат некои работи (пример RGB осветлувањето) за кои не им се ни до колена на големите брендови, во најмала рака ради софтвер. GK61 е пристојна, ама не би препорачал помало од TKL за гејминг, 60% е мала.

Инаку со custom мислев на избор на PCBa и case, како и keycaps од GMK/SP/слично. Најблиску до тоа има нешто од KBDFans и нешто од KPRepublic, и немаат многу опции. Пример, 40% а да не е ортолинеарна нема. Изборот на свичеви е слаб. Брендови од типот на Filco, Leopold и слично нема, затоа реков дека нема квалитетни модели.

19. Vlad944

Vlad944
    Gaining Experience

169
    357
    3 Март 2015
    Машко
    Сакам да направам упграде од CM Devastator,па ако можи да ми препорачате combo тастатура и маус до мах 3000 денари.Небарам да е стриктно механичка но барем да има филинг како таква.Гледав во Сетек има Cooler Master MS120 со рџб,ми се бендиса,но сепак доколку се наоѓа нешто поасолно да ми препорачате?
    И да не се разбирам многу од овие тастатурите,гледам по изглед :p

20. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,047
    1,616
    13 Јануари 2014
    Машко
    Ја виде Natec Thor 300? Ја имаш и за 2,000 денари истата во tenkelyess варијанта, и имаш избор на плави и црвени свичеви. Беља е што ова не ти остава многу за маус, ама ако ја земеш помалата до 1,000ка се наоѓа нешто пристојно. Мислам дека многу ја испофалија на форумов, иако лично ја немам користено.

Инаку, пред некое време постирав овде дека HHKB ја има во Германија за убава цена, и скроз непланирано, се почастив. Разликата од Gateron Blue до Topre 45g е огромна, а и тишината низ дома е much appreciated.

21. comakot

comakot
    Gaining Experience

198
    87
    23 Февруари 2017
    Машко
    Јас чекам да стигни Krytox 204 порачано од novelkeys вака го фалат дека бил добар а за во МК шнајдерите што користат за подмачкување имам користено тоа беше добро но брзо ми го снема (можи бидејќи маслото е околу 20 години старо XD) а за купување на пазарче што би рекле ние во Битола

А јас пак ова неможам да го најдам, а незнам точно како се вика на македонски

22. comakot

comakot
    Gaining Experience

198
    87
    23 Февруари 2017
    Машко
    За маус може да се земе Natec Krypton 190 ем исти бренд ќе се ем е добро за цената или да речам неговите поголеми браќа Natec Krypton 500 и Natec Krypton 400 моментално како замена за Rival 310 го користам Krypton 770 и е доста добар

На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  23. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

226
    109
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Ако тие за FPS Competitive игри подобро ке ти биди 90% од буџетот да го алоцираш за маус и 10% за тастатура или пак купи тастатура колку да се има и земи некој поскап маус на пример Model O,SS Rival 310,Razer DA,Logitech G102,G403 etc
    Aко тие за mobas земи некој арен маус од 1к и солидна механичка тастатура со брзи свичеви

На Vlad944 му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Steam.

Steam.
    On your way to fame

712
    643
    31 Мај 2011
    на форум имаш Pulsefire Surge со еден од најдобрите сензори(3389) за 1500, од @dangthe , a за механичка ептен ако сакаш, Thor 300ката TKL, за најефтино.

На Vlad944 му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Trtka

Trtka
    Intern

32
    28
    11 Април 2018
Слични теми
  1. AMD_fan
    Одговори:
    16
    Прегледи: