1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

 1. Goran995

  Goran995
  Intern

  51
  25
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  А јас бев залетан по brown како некој хибрид... Добро, за гејминг што препорачувате?
   
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,047
  1,616
  13 Јануари 2014
  Машко
  Линеарни, црни или црвени.

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Goran995

  Goran995
  Intern

  51
  25
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  А clear не?
  Треба да ги испробам некаде... Има изложени по салониве или ќе се тегавам за да ми ги вадат од кутија?
   
 4. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,047
  1,616
  13 Јануари 2014
  Машко
  Во Анхоч во City Mall имаше тестери од неколку бренда, веројатно ќе има и во новиов салон, за други не знам.

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,499
  3,435
  12 Јануари 2016
  Машко
  Tие треба да се тактилни без клик, потешки од кафеавите. За гејминг обично се преферираат линеарни иако многумина без проблем си гејмаат со тактилни свичеви. На крај се е твој избор и преференци, затоа ваљда е најдобро да пробаш колку што можеш повеќе опции.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Goran995

  Goran995
  Intern

  51
  25
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Како што читав Gateron Clear се баш за гејминг, имаат само 35cN

  Tactile / Feel
  Gateron Clears feels nice, super linear and a even resistance all the way from the top to bottom. Super light as well so in this regard I think I could deal with even lighter switches than Mx Red!
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,499
  3,435
  12 Јануари 2016
  Машко
  Cherry MX Clear се тактилни. Не нагласи дека за Гатерон зборуваш. :)

  35cN се полесни и од црвените - кои се прилично лесни.
  Зборуваме за не-можеш-да-ги задржиш-прстите-на-нив-без-веднаш-да-пропаднат-тастерите лесни. Тоа премногу леснотија, барем за мене. :hay:
  едит: кај линеарните свичови интересна карактеристка е и „мазнотијата“ на оддот на стемот од свичот, црвените Каил бокс свичови се на добар глас за мазна работа (smoothness на Англиски).
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  731
  784
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Негледај стриктно за гејмање свичеви, гледај свич што ти прави мерак да кликаш, само на екстремно професионалните гејмери им менува.
   
 9. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  226
  109
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Реков 3 пати ке речам уште еднаш

  Нема шанса да има помазен и по "лизгав" свич од Gateron Clear

  Премногу се брзи и лесни за гејминг посебно за игри кај што се бара брзо размислување и притискање.

  Можи и Gateron Red да земиш ако ти се многу лесни Clear-от но јас ги пробав црвените и малце ми се потешки и не ми се удобни колку Clear

  BTW колку што знам во MK нема тастатури со Clear switch никаде
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  198
  87
  23 Февруари 2017
  Машко
  Ова е точно и според мене малце жално, кај нас повеќето користат сини и црвени а ретко кафени

  Испратено преку фиксен
   
 11. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,047
  1,616
  13 Јануари 2014
  Машко
  Општо ситуацијата со механички тастатури кај нас е за никаде. Многу слаб избор, многу малку брендови, и ко за беља, многу малку страни за механички тастатури со испорака кај нас.
   
 12. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  226
  109
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Имаш доволно голем избор на тастатури на AliExpress и на Ebay
   
 13. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,047
  1,616
  13 Јануари 2014
  Машко
  За локално беше муабетот. А ни таму нема многу избор на квалитетни модели, камо ли било што custom.

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
 14. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  226
  109
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  "квалитетни модели"
  другарче мое зеде SS Apex M750 од анхоч за 11к и послем една година црната боја од тастерите му е скоро целосно изљупена.Дефинитивно НЕ вреди да се купи "бренд" тастатура освен за "ќеф" или "целиот сетап мие Logitech ке купам и Logitech тастатура".Имам пробано разноразни брендој на тастатура од 200 до 13000 денари и кинеските механички тастатура кои се non-brand со custom switches се исти во скоро се како скапите brand тастатури.
  А за Custom има доволно добар избор
  моментално омилена тастатура мие GK61 за гејминг 100% вреди секој денар тастатурата.
   
 15. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  712
  643
  31 Мај 2011
  што е препроачливо да се користи за lube на switches/stabilizers, а да може да биде купено во мк?
   
 16. toplel

  toplel
  On your way to fame

  551
  584
  18 Август 2016
  Машко
  Сум користел од тој подмачкувачот за машини за шиење шо е и не знам стручно како се викат и сум презадоволен. Без мирис е и далеку подобар избор од WD шо е премногу мрсно, збират прашина и остават мирис. Одличен лубрикант. Еве од линков викат дека е синтетичко масло и се добро за пластични површини. А кај се купувит - не знам. Позајми од некаде кај шо имет машина за шиење аку имаш прилика.
   
  На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
 17. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  781
  494
  20 Декември 2015
  Машко
  имаш на али лубрикант, да не е течен пожелно е, да биде како некоја маст што се топи лека полека при триење. Јас нарачав чекам да стигни ќе видеме, ќе пишам ривју.
   
  На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
 18. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,047
  1,616
  13 Јануари 2014
  Машко
  Вреди да се купи бренд тастатура, ама од бренд до бренд има многу. Кинеските тастатури се мачка во вреќа, или ќе ти се погоди или не, и имаат некои работи (пример RGB осветлувањето) за кои не им се ни до колена на големите брендови, во најмала рака ради софтвер. GK61 е пристојна, ама не би препорачал помало од TKL за гејминг, 60% е мала.

  Инаку со custom мислев на избор на PCBa и case, како и keycaps од GMK/SP/слично. Најблиску до тоа има нешто од KBDFans и нешто од KPRepublic, и немаат многу опции. Пример, 40% а да не е ортолинеарна нема. Изборот на свичеви е слаб. Брендови од типот на Filco, Leopold и слично нема, затоа реков дека нема квалитетни модели.
   
 19. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  169
  357
  3 Март 2015
  Машко
  Сакам да направам упграде од CM Devastator,па ако можи да ми препорачате combo тастатура и маус до мах 3000 денари.Небарам да е стриктно механичка но барем да има филинг како таква.Гледав во Сетек има Cooler Master MS120 со рџб,ми се бендиса,но сепак доколку се наоѓа нешто поасолно да ми препорачате?
  И да не се разбирам многу од овие тастатурите,гледам по изглед :p
   
 20. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,047
  1,616
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ја виде Natec Thor 300? Ја имаш и за 2,000 денари истата во tenkelyess варијанта, и имаш избор на плави и црвени свичеви. Беља е што ова не ти остава многу за маус, ама ако ја земеш помалата до 1,000ка се наоѓа нешто пристојно. Мислам дека многу ја испофалија на форумов, иако лично ја немам користено.

  Инаку, пред некое време постирав овде дека HHKB ја има во Германија за убава цена, и скроз непланирано, се почастив. Разликата од Gateron Blue до Topre 45g е огромна, а и тишината низ дома е much appreciated.
   
 21. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  198
  87
  23 Февруари 2017
  Машко
  Јас чекам да стигни Krytox 204 порачано од novelkeys вака го фалат дека бил добар а за во МК шнајдерите што користат за подмачкување имам користено тоа беше добро но брзо ми го снема (можи бидејќи маслото е околу 20 години старо XD) а за купување на пазарче што би рекле ние во Битола

  А јас пак ова неможам да го најдам, а незнам точно како се вика на македонски
   
 22. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  198
  87
  23 Февруари 2017
  Машко
  За маус може да се земе Natec Krypton 190 ем исти бренд ќе се ем е добро за цената или да речам неговите поголеми браќа Natec Krypton 500 и Natec Krypton 400 моментално како замена за Rival 310 го користам Krypton 770 и е доста добар
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 23. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  226
  109
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Ако тие за FPS Competitive игри подобро ке ти биди 90% од буџетот да го алоцираш за маус и 10% за тастатура или пак купи тастатура колку да се има и земи некој поскап маус на пример Model O,SS Rival 310,Razer DA,Logitech G102,G403 etc
  Aко тие за mobas земи некој арен маус од 1к и солидна механичка тастатура со брзи свичеви
   
  На Vlad944 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  712
  643
  31 Мај 2011
  на форум имаш Pulsefire Surge со еден од најдобрите сензори(3389) за 1500, од @dangthe , a за механичка ептен ако сакаш, Thor 300ката TKL, за најефтино.
   
  На Vlad944 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Trtka

  Trtka
  Intern

  32
  28
  11 Април 2018
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,483
 2. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,362
 3. Banjifiko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,552
 4. gOJDO
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,119
 5. coNNectMKD
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  951
Вчитување...

Сподели

Вчитување...