1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

1. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

204
    93
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Земи Gateron Red или White/Clear

2. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,409
    3,292
    12 Јануари 2016
    Машко
    Тактилност и лесна актуација не се согласуваат меѓусебно, барем за мене. Нема да е изразена тактилноста, ако кога тактилноста не е убаво изразена истата повеќе личи на грешка отколку на својство. Лесни тактилни се на пример кафеавите Чери, и главна маана им е баш тоа што тактилноста не е изразена - чувството е како црвени свичеви кои гребат некоја прљавштина/нерамнина. :)

Ако сакаш/толерираш клики свичеви, и преферираш да се лесни, тогаш дефинитивно пробај ги белите бокс Каилх (kailh box white). Инаку свеприсутните Cherry blue не се толку „тешки“ свичеви колку што изгледа по бројките. Од Чери свичеви јас би ги избегнал кафеавите, би бирал меѓу плавите (за тактилност/клики) и црвените (линеарност).

Во однос на конкурентите на Чери, Каилх и Гатерон - мора да се каже дека бокс свичевите на Каилх имаат „помазен“ од/стискање. А конкретно speed серијата на Каилх не е популарна пошто регистрирањето на кликот (притискањето на свичот) доаѓа пред звукот на кликање.

Друга работа е што одот на каилх е пократок од тој на Чери (и повеќето негови клонови), Каилх има 3.6мм од а Чери/клоновите 4мм. Ова може да е добро (кој може да се привикне) на пример за гејминг (побрзо кликање), или лошо за тие што не можат лесно да се одвикнат од Чери стандардите.

Еве неколку графици со силата на актуација:
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  3. comakot

comakot
    Gaining Experience

182
    64
    23 Февруари 2017
    Машко
    Ми се смачи веќе од црвени xD па сакав нешто ново да пробам, сега порачав тастатура со гатерон кафени а можи и да пробам silver нели тие се рачунаат како за gaming ако не грешам пошто се полесни од црвените

Заборавив да прашам, дали вреди да се поправа тастатура што десната страна (од ~ се до алт не работат, користи оутему сини) ја зедов кога механичкиве станваја поефтини, мислам негде 2015-2016 година за $38 од али

4. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,957
    4,665
    8 Април 2011
    Машко
    Jа плави чери ми се најдобри, иако се за пишење мене супер ми се за гејминг, кликот на плавите е лепота. Имам и орингс и ги менувам чат пат.Од другите брендови немам користено

5. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

736
    310
    10 Април 2011
  6. comakot

comakot
    Gaining Experience

182
    64
    23 Февруари 2017
    Машко
    Red Dragon se dobra kompanija koja e spored mene poznata po budget raboti e sega za switch zavisi od tebe vkus

Испратено од POCO F1 преку IT.mk форум апликација

На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

736
    310
    10 Април 2011
    што е разликата на пример со оваа, blue swtich

8. comakot

comakot
    Gaining Experience

182
    64
    23 Февруари 2017
    Машко
    За ова не сум многу експерт затоа што имам пробано само сини и црвени (ептен малку кафени) вака гледано разликата е тоа што сините чукаат како овие што се typewriters и има "bump" што се осеќа повеќе од да речеме кафени или горе наведените виолетови, разликата вака е тоа што виолетовите се тактилни а синиве се clicky, и како што наведов не сум ни во најмала рака експерт за ова, почекај некој овде со повеќе исуксто може да каже/објасни подобро. Инаку понастрана од Outemu (бар синиве, срање се и нормално мое мислење)

9. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

204
    93
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Имам слична K557 Kala арна е брка работа ама ке ја продам оти сакам Gateron/Cherry red

10. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

736
    310
    10 Април 2011
    може ли да се намести макро или како го викаат, на 1 дугме да ми отвори 5 фолдери одеднаш на пример?

11. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

204
    93
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Има софтвер и опции за макро ама јас лично не го користам

12. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

998
    1,561
    13 Јануари 2014
    Машко
    Ако имате некој да ви ја донесе од Германија, Happy Hacking Professional 2 моментално е 210 евра на Amazon, што е одлична цена за истата.

https://www.amazon.de/dp/B07KFM9VQ3

На esquimaux и SpiritBond им се допаѓа ова.
  13. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

562
    933
    16 Јануари 2016
    Машко
    Сум имал можност да користам type s, лејаутот ич не ми одговара иначе свичовите не сум куцал на нешто боље.

14. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

998
    1,561
    13 Јануари 2014
    Машко
    За свичовите ми е мене. Моментално користам 60%, иако не е Winkeyless, и мислам дека би ми било релативно лесно да се навикнам на layout-от.

15. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

562
    933
    16 Јануари 2016
    Машко
    Тоа ми беше и мене првичиот проблем, треба навикнување. Разликата во големина/габаритност од оваа до 60% па и до TKL е толку минимална што не вреди да губам основни функции што ги користам во секојдневието (Ф редот и winkeys, па дури и стрелки некад). У секој случај според мене Realforce нудат поише во однос на топре свичови. Главниот "штик" на ххкб им е лејаутот, за мене нема некои придобивки од користење на истиот. Гледам се скрасиле малце со цените, порано само у Јапан ги имаше и тајп есот кошташе преку 400 евра...

На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,928
    4,135
    28 oктомври 2008
    Понуда на ефтини механички тастатури (Анхоч):
    Keyboard Varr Fighter 2 Gaming Mechanical RGB (1,890 ден.)
    Keyboard Varr Fighter Gaming Mechanical RGB (2,190 ден.)

varr-mechanical-keyboard-with-rgb-led-lights-black.jpg

Од оскудните информации што можат да се најдат на нет за оваие тастатури е дека поскапата има 104 anti-ghosting копчиња, arm-rest и Jixian Blue switches, додека поефтината има 26 anti-ghosting копчиња и Xinda Blue switches. И двете тстатури имаат 6 различни LED backlight-а со 11 lighting модови.
    Лично сметам дека не се ништо поразлични (читај поквалитетни) од ефтините Тhor Natec тастатури (кои беа со иста цена кога се појавија кај нас, но сега се малку поскапи)

Последна промена: 9 ноември 2019
    gokica, Chicco69 и на krema им се допаѓа ова.
  17. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

736
    310
    10 Април 2011
    Ја нарачав оваа, затоа што има црвена линија како мониторов

18. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

204
    93
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Порачав Gateron Clear/White за Redragon Kala K557,свичовите НЕ пасоват,т.е не пасоват дури не го секов еден од пиновите до половина послем ги наместив без проблем и работат без проблем
    TL;DR Ако некој сака да стави Gateron Switch na Оutemu тастатура можно е само треба да се скрати едниот пин

Слични теми
  1. AMD_fan
    Одговори:
    16
    Прегледи:
    2,479
  2. ipowerboy93
    Одговори:
    23
    Прегледи:
    2,346
  3. Banjifiko