1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

 1. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  204
  93
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Земи Gateron Red или White/Clear
   
 2. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,409
  3,292
  12 Јануари 2016
  Машко
  Тактилност и лесна актуација не се согласуваат меѓусебно, барем за мене. Нема да е изразена тактилноста, ако кога тактилноста не е убаво изразена истата повеќе личи на грешка отколку на својство. Лесни тактилни се на пример кафеавите Чери, и главна маана им е баш тоа што тактилноста не е изразена - чувството е како црвени свичеви кои гребат некоја прљавштина/нерамнина. :)

  Ако сакаш/толерираш клики свичеви, и преферираш да се лесни, тогаш дефинитивно пробај ги белите бокс Каилх (kailh box white). Инаку свеприсутните Cherry blue не се толку „тешки“ свичеви колку што изгледа по бројките. Од Чери свичеви јас би ги избегнал кафеавите, би бирал меѓу плавите (за тактилност/клики) и црвените (линеарност).

  Во однос на конкурентите на Чери, Каилх и Гатерон - мора да се каже дека бокс свичевите на Каилх имаат „помазен“ од/стискање. А конкретно speed серијата на Каилх не е популарна пошто регистрирањето на кликот (притискањето на свичот) доаѓа пред звукот на кликање.

  Друга работа е што одот на каилх е пократок од тој на Чери (и повеќето негови клонови), Каилх има 3.6мм од а Чери/клоновите 4мм. Ова може да е добро (кој може да се привикне) на пример за гејминг (побрзо кликање), или лошо за тие што не можат лесно да се одвикнат од Чери стандардите.

  Еве неколку графици со силата на актуација:
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 3. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  182
  64
  23 Февруари 2017
  Машко
  Ми се смачи веќе од црвени xD па сакав нешто ново да пробам, сега порачав тастатура со гатерон кафени а можи и да пробам silver нели тие се рачунаат како за gaming ако не грешам пошто се полесни од црвените

  Заборавив да прашам, дали вреди да се поправа тастатура што десната страна (од ~ се до алт не работат, користи оутему сини) ја зедов кога механичкиве станваја поефтини, мислам негде 2015-2016 година за $38 од али
   
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,957
  4,665
  8 Април 2011
  Машко
  Jа плави чери ми се најдобри, иако се за пишење мене супер ми се за гејминг, кликот на плавите е лепота. Имам и орингс и ги менувам чат пат.Од другите брендови немам користено
   
 5. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  736
  310
  10 Април 2011
 6. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  182
  64
  23 Февруари 2017
  Машко
  Red Dragon se dobra kompanija koja e spored mene poznata po budget raboti e sega za switch zavisi od tebe vkus

  Испратено од POCO F1 преку IT.mk форум апликација
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  736
  310
  10 Април 2011
  што е разликата на пример со оваа, blue swtich
   
 8. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  182
  64
  23 Февруари 2017
  Машко
  За ова не сум многу експерт затоа што имам пробано само сини и црвени (ептен малку кафени) вака гледано разликата е тоа што сините чукаат како овие што се typewriters и има "bump" што се осеќа повеќе од да речеме кафени или горе наведените виолетови, разликата вака е тоа што виолетовите се тактилни а синиве се clicky, и како што наведов не сум ни во најмала рака експерт за ова, почекај некој овде со повеќе исуксто може да каже/објасни подобро. Инаку понастрана од Outemu (бар синиве, срање се и нормално мое мислење)
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 9. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  204
  93
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Имам слична K557 Kala арна е брка работа ама ке ја продам оти сакам Gateron/Cherry red
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  736
  310
  10 Април 2011
  може ли да се намести макро или како го викаат, на 1 дугме да ми отвори 5 фолдери одеднаш на пример?
   
 11. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  204
  93
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Има софтвер и опции за макро ама јас лично не го користам
   
 12. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  998
  1,561
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ако имате некој да ви ја донесе од Германија, Happy Hacking Professional 2 моментално е 210 евра на Amazon, што е одлична цена за истата.

  https://www.amazon.de/dp/B07KFM9VQ3
   
  На esquimaux и SpiritBond им се допаѓа ова.
 13. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  562
  933
  16 Јануари 2016
  Машко
  Сум имал можност да користам type s, лејаутот ич не ми одговара иначе свичовите не сум куцал на нешто боље.
   
 14. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  998
  1,561
  13 Јануари 2014
  Машко
  За свичовите ми е мене. Моментално користам 60%, иако не е Winkeyless, и мислам дека би ми било релативно лесно да се навикнам на layout-от.
   
 15. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  562
  933
  16 Јануари 2016
  Машко
  Тоа ми беше и мене првичиот проблем, треба навикнување. Разликата во големина/габаритност од оваа до 60% па и до TKL е толку минимална што не вреди да губам основни функции што ги користам во секојдневието (Ф редот и winkeys, па дури и стрелки некад). У секој случај според мене Realforce нудат поише во однос на топре свичови. Главниот "штик" на ххкб им е лејаутот, за мене нема некои придобивки од користење на истиот. Гледам се скрасиле малце со цените, порано само у Јапан ги имаше и тајп есот кошташе преку 400 евра...
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,928
  4,135
  28 oктомври 2008
  Понуда на ефтини механички тастатури (Анхоч):
  Keyboard Varr Fighter 2 Gaming Mechanical RGB (1,890 ден.)
  Keyboard Varr Fighter Gaming Mechanical RGB (2,190 ден.)

  varr-mechanical-keyboard-with-rgb-led-lights-black.jpg

  Од оскудните информации што можат да се најдат на нет за оваие тастатури е дека поскапата има 104 anti-ghosting копчиња, arm-rest и Jixian Blue switches, додека поефтината има 26 anti-ghosting копчиња и Xinda Blue switches. И двете тстатури имаат 6 различни LED backlight-а со 11 lighting модови.
  Лично сметам дека не се ништо поразлични (читај поквалитетни) од ефтините Тhor Natec тастатури (кои беа со иста цена кога се појавија кај нас, но сега се малку поскапи)
   
  Последна промена: 9 ноември 2019
  gokica, Chicco69 и на krema им се допаѓа ова.
 17. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  736
  310
  10 Април 2011
  Ја нарачав оваа, затоа што има црвена линија како мониторов
   
 18. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  204
  93
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Порачав Gateron Clear/White за Redragon Kala K557,свичовите НЕ пасоват,т.е не пасоват дури не го секов еден од пиновите до половина послем ги наместив без проблем и работат без проблем
  TL;DR Ако некој сака да стави Gateron Switch na Оutemu тастатура можно е само треба да се скрати едниот пин
   
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,479
 2. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,346
 3. Banjifiko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,522
 4. gOJDO
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,093
 5. coNNectMKD
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  928
Вчитување...

Сподели

Вчитување...