1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

 1. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,980
  4,217
  28 oктомври 2008
  За колку време се составува ова? Комплет со лемење и редење.
   
 2. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  263
  580
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  2-3:30 саати
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  117
  99
  1 Март 2013
  Машко
  Колку чини ова задоволство?
   
 4. Trtka

  Trtka
  Intern

  52
  42
  11 Април 2018
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  SpiritBond, b.a и на Lokvan им се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,586
  3,588
  12 Јануари 2016
  Машко
  Вакви работи вреди да има човек во колекција. Бели Алпс, клики и релативно тешкички (70-тина грама). PCB-то лежи на тежок бекплејт како што е редот - со дебели олд скул копчиња би требало да дава сочен бас во звукот при куцање. Тчок, тчок! :)

  Шо тастатура?
  Личи на олд скул европски модел со дебел ентер (и глупаво мал бекспејс). Чикони можеби?

  Спремаш некој проект со нејзе, или само ја отвори за да ја исчистиш? Припази како ги вадиш копчињата, за долар два има на Али алатчиња за извлекување тастери, си ги подкршил стемовите на свичовите од лев CTRL, па се до десниот ALT (среќа спејсот останал читав). Со штрафцигер ги извлекуваше? ;)

  Можеш да прелемиш/преместиш свичови од нумпад делот. Вакви олдтајмери заслужуваат внимание.
  Дај некое фото зум и на копчињата, и ако можеш стави едно видео со аудио од куцање текст.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 6. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  140
  408
  9 Август 2010
  m4.JPG

  Уште малку 30 години ќе наполни. :)
   
  На borcep, SpiritBond, Lokvan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,586
  3,588
  12 Јануари 2016
  Машко
  Намирисав една таква, ако имам среќа ќе ја вдомам. :)

  Да биде фер за другите: Батево погоре е среќен корисник на ајбием модел 3, тастатура со легендарните ајбием баклинг спринг свичеви - сеуште ненадминати во поглед на клики тактилно задоволство. :geek:

  Има дешаванки, луѓе ги имаат за по 100 денари купувано на бувљак. Ама сега и циганите се покондурија, дури ни тие не се замараат со такви мали заработки... Инаку ги има на ибеј, ама по цена прилично поголема од нова и модерна скапа механичка тастатура. Што сепак сеуште е добро купување, само што купувањето вакви стари работи од ибеј е мачка во вреќа и може да испаднат глупости кои потоа тешко се рекламираат за поврат на пари.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Trtka

  Trtka
  Intern

  52
  42
  11 Април 2018
  Ја чистев, ама копчињата беа веќе скршени. Не сум кадарен за прелемување па ќе ја оставак како што е ( или пак ќе пробам да ги поправам со симплекс) . Тастатурата ќе ја фарбам црна основа , сивите ќе одат портокалови, а белите ќе ги освежам со бела боја.
  Иначе да , вади клик како луда.
  Првите три слики се од пцб-то . Другите се рандом кои се врткаат ,ама многу многу не ми се по мерак.
  https://ibb.co/YP4rLDb][​IMG][/url]
  https://ibb.co/FgqkSgd][​IMG][/url]
  https://ibb.co/jWGB6PX][​IMG][/url]
  https://ibb.co/DCz7hyD][​IMG][/url]
  https://ibb.co/vY1DQt0][​IMG][/url]
  https://ibb.co/njxcLJ2][​IMG][/url]
  https://imgbb.com/upload]image upload[/url]
   
  На SpiritBond и b.a им се допаѓа ова.
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,586
  3,588
  12 Јануари 2016
  Машко
  Се надевам имаш адаптер на PS/2, во спротивно тешко без лемење ќе завршиш работа. :)
  Тешко ќе иде фарбањето, треба да знаеш каква е пластиката е и да користиш специјални бои кои ќе треба да ги нарачуваш од Амазон (iDye на пример, ако копчињата се од PBT пластика).

  Втората тастатура исто е со алпс свичеви? Пиши ми порака ако некад се решиш да ги продаваш (посебно ако се упропастат копчињата при фарбање). :p
   
 10. Trtka

  Trtka
  Intern

  52
  42
  11 Април 2018
  Да исти се свичевите , само се далеку помеки. И адаптерот е на пат :D .
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 11. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  140
  408
  9 Август 2010
  ModelM-30.png

  IBM Model M произведена 11ти Септември 1989, денес полни 30 години! :)
   
  На borcep и wolverine им се допаѓа ова.
 12. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Ми треба мала помош за тастатурава (Gigabyte K85)

  Купена е пред нешто повеќе од 1 година (нема веќе гаранција), а проблемот е што многу копчиња не реагираат ко што треба. СИТЕ работат 100% само што некои мора или ептен силно да се стиснат или прават „двоклик“. Свичовите се Kailh Red, а тастатурава е претежно чувана во кутија и е премалку користена за тоа време (20тина партии PUBG/CSGO од прилика).

  Нема апсолутно никакви оштетувања или прљавштини или удари или истечен сок врз неа на пример, буквално нема причина зошто зезаат копчињата. Ја отворивме вчера, демек да ја зачистиме подетално, пак исто си е, а некое видливо оштетување нема никаде, нормално.

  Некој совет? Што да и се прави или да се однесе негде некој што знае да ја среди?
   
 13. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,149
  1,773
  13 Јануари 2014
  Машко
  Мислам уште некој дека го имаше истиот проблем пред некое време, ако добро памтам го реши со firmware update. Не знам за силното притискање ама двокликот дефинитивно беше спомнат.
   
  На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
 14. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Ќе пробам па ќе известам, фала.

  UPDATE: Вика дека веќе го има последниот фирмвер 1.13...
   
  Последна промена: 11 Септември 2019
 15. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  745
  681
  31 Мај 2011
  ја го имав проблемот со тоа, дуплите кликови поретки станаа со фирмвер апдејт за мене ама пак некои копчиња не ги регистрираше. земи ако имаш compressed air дувни у секој свич поединечно, другарче истата ја зема со мене и не му регистрираше keypresses, дувна у нив и се опраи некако магично. ја ги прелемував дури еден по еден сите свичеви, пак заебаваше, се откажав и заврши растурена така, keycapsот ги чувам само. Крајно разочаран за тие пари од таа тастатура.
   
 16. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Вчера демек дувавме, чистевме, праевме.... same shit...
   
 17. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  745
  681
  31 Мај 2011
  незнам стварно, ја и кај даниел ја однесов, баш кај него го најдов фирмвер апдејтот, и се опраи колку толку, али пак почна да заебава, врска немам до што е, ама не ни планирам да и се замарам, доволно време и беше посветено за оправање, си чекам Anne Prо 2ка сега, не ја мислам гигабајтон више.
   
  На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Varmabel

  Varmabel
  Intern

  1
  0
  19 Септември 2019
  Здраво, можи прашањето не спаѓа тука, ама неможеб да најдам поудобна тема.Дали некој има половна тастатура за лаптоп леново идеапад 100-15 ибд или да знае од каде можам да купам нова со поефтина цена(до 1500- нова)?
  Благодарам однапред!
   
 19. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  281
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Да не има некоја тастатурка за продажба до 3000 ден механичка, кафени или плави свичеви, гатерон или чери емикс свичеви. Понуди во пораче.
   
 20. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Некој расположен за замена (привремена или купо/продажна)?

  Имам Asus Echelon CherryMX Black, сакам CherryMX Brown.
   
 21. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  315
  1,029
  28 ноември 2017
  Машко
  Неделава купив „Wooting Two“, според мене една од најдобрите тастатури на светот. Има „аналоген“ и „дигитален“ мод, сите свичеви (optical) се менуваат(јас земав clicky - blue), cherry mx compatible keykaps, итн. Многу е комфорна за гејминг и за долго пишување или програмирање. Нема екстра мултимедиални копчиња или други глупости и многу квалитетно е изработена. Ако некој се реши да ја земе, нема да згреши.

  Мана: цена. Но, јас сум колекционер на тастатури, па за вакви ретки ѕверки не жалам пари.

  20191010_093735.jpg 20191010_093900.jpg 20191010_094001.jpg
   
  На Маша, Molec, Lokvan и уште 12 други им се допаѓа ова.
 22. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  576
  970
  16 Јануари 2016
  Машко
  Интересен концепт. Одамна не сум заинтересиран ко што бев у механичкиве тастатури. Колку те фати вкупно до врата? Дали има опција за US layout? Со здравје да си ја користиш :)
   
 23. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  315
  1,029
  28 ноември 2017
  Машко
  Една другарка ми ја донесе од Холандија, така да за шипинг не платив. Рамно 150 евра. И да, ја имаш во кој layout сакаш, и можеш да ја прилагодуваш по свои потреби при порачка.
   
 24. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Некој да има користено Kailh Speed Copper или Kailh Speed како серија цела се мислам да земам поради тоа што се tactile и имаат 40г actuation force и се слични со црвените свичеви само што се тактилни, или предлог свичеви :) (Без Zealios xD too exesnive исто така да не се повеќе од 55г)
   
 25. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  100
  133
  18 Февруари 2012
  Машко
  Истиот модел го имав од Анхоч, еднаш ја однесов во сервис при што ја тестирале и работела одлично. Откако ја земав од сервисот навистина работеше одлично но по неколку дена проблемите се вратија. Дување, чистење итн. ништо не помогна. На крај се изнервирав и ја продадов за смешна сума поради проблемот.
   
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,501
 2. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,386
 3. Banjifiko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,584
 4. coNNectMKD
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,001
 5. The_EvilLord
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  231
Вчитување...

Сподели

Вчитување...