• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,846
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Благодариме. Го нарачав ова што ти си го земал.

Инаку, брзина на куцање (изненадувачки за прв ден после промена) ми е 10-20% повисока на механичкава во споредба со MS SideWinder X6 (48-50WPM наспрема 40-44WPM). И помалку грешки. Но самиот момент што десната дланка ми запиња на десниот CTRL/FN страшно ме нервира, а мислам дека ако ги држам рацете во воздух, пак, повеќе ќе ми се заморуваат.

Но веројатно е во голем дел и навика.

Will report back later.
Ако не ти одговара тастатурата пробај продади ја, што е можно повеќе задржи од оригиналната цена
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,391
2,992
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Ако не ти одговара тастатурата пробај продади ја, што е можно повеќе задржи од оригиналната цена
Се поднавикнав. Ми стигна и тој потпирачот за дланки, и сега е многу подобро :)
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
@bicikle не набавуваше ти литиумска маст (автомобилска)?
yep, некоја словенска литиумска со графит, брка работа.
WD-40 е за чистење, може типката да била затестена, hhs5000 на wurth e добар проѕирен спеј за подмачкување. Ни еден вентилатор уште нема застанато ( со пиксни )
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,116
4,376
SK
yep, некоја словенска литиумска со графит, брка работа.
Дај некој линк со инфо, и од каде ја зема, количина/цена?

WD-40 е за чистење, може типката да била затестена, hhs5000 на wurth e добар проѕирен спеј за подмачкување. Ни еден вентилатор уште нема застанато ( со пиксни )
Безбеден е за пластика? (ABS/PBT)
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Од локален дуќан за автоделови, 250 денари, не ми е прирака, ќе ја сликнам во следна прилика. тие на вурт се подобри и поскапи, има цела палета за се и сешто, најдовро јави им, инку има во хубо, до сега не ми напрајла проблем за ниеден а теријал.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Edit оваа hhs5000 e за екстремни намени, температура, вода, ра,хемикалии, нема гајле, не па на типки или вентилатори има 100год да трае
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,811
Тоа е тоа, фала на инпут. :)

Некој ако има инфо за економично сорсање на други тактилни свичови (посебно Zealios), би бил благодарен.
Каснам можда месец дена, не знам дали си нарачал во меѓувреме. Случајно ми текна дека од NovelKeys можеш да порачаш, имаат разумни цени за свичеви и shipping (~$15).
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,116
4,376
SK
Каснам можда месец дена, не знам дали си нарачал во меѓувреме. Случајно ми текна дека од NovelKeys можеш да порачаш, имаат разумни цени за свичеви и shipping (~$15).
Фала. Секои неколку дена им ја отварам инвентори страната, чекам Kailh box pink свичевите да им стигнат на залиха. :)

Ти си нарачувал од нив?
Ме интересира дали имаше плаќање на царина? Пошто на пратки од американската пошта често ми се дешава царинење, а ова ваљда како компјутерска периферија би требало само плаќање 5% ддв?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,811
Фала. Секои неколку дена им ја отварам инвентори страната, чекам Kailh box pink свичевите да им стигнат на залиха. :)

Ти си нарачувал од нив?
Ме интересира дали имаше плаќање на царина? Пошто на пратки од американската пошта често ми се дешава царинење, а ова ваљда како компјутерска периферија би требало само плаќање 5% ддв?
Не, немам нарачувано. Уште истражувам опции за 40% и се мислам што и од каде, случајно ми налетаа овие :)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,116
4,376
SK
Може и од KBDfans да се нарачува, нешто поевтин шипинг ($5) и царина скоро сигурно ќе ги игнорира пратките од Кина... Ама ги немаат поегзотичните свичеви кои можат да се најдат на NovelKeys.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,116
4,376
SK
Се мислам некое време дали би имало смисла на тастатура со тактилни свичеви, на модифајер тастерите (ctrl/shift/итн) да се бапнат линеарни свичеви, можеби дури и некои лесни (црвените). Логиката би била дека ctrl/shift секако се стискаат до крај, тактилност и избегнување ботомаут нема поента.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
479
313
На гробишта
Здраво
Пред една година купив Redragon K557 Kala.Тастатурата има Hot Swappable Switches.Сакам да знам дали можам да ги сменам сегашните Outemu Blue со Cherry Red или Gateron White/Clear.Прашвам оти гледав на Reddit кажват дека многу тенки биле пинојте на Оutemu и други свичој нема да ги собери во PCBто бидејќи пиновите му се подебели,дали ова е вистина?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,116
4,376
SK
Ако не ти се брза, јас веројатно наскоро ќе нарачувам Kailh Box Red свичови па може да пробаме како ќе влегуваат во слотовите на твојата тастатура. Box Red треба да се помазни и од Cherry Red и од Гатерон (без подмачкување зборуваме, фабрична состојба).

За Gateron White читам дека се премногу лесни, од дување здив се притискале до крај. Ама како што велат - секому неговото. :)


Инаку да се пофалам, пред некој ден си нарачав Kailh Box Pink свичеви (клики, со тактилност што наводно во чувството при типкање малку потсеќа на IBM модел М). Тие бргу ќе стигнат од САД, но на жалост многу повеќе ќе чекам на 3Д принтерот (од Кина). Ама како и да е есенва/зимава ќе имам интересна занимација. :)
 

Apollyon

Gaining Experience
13 јануари 2016
67
68
Apollyon's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 65002 + Custom loop
Motherboard
ASRock Z170m Extreme 4
Storage
Samsung SM951 120GB NVMe, Western Digital Velociraptor (300GB)
PSU
EVGA Supernova G2 650W
RAM
G.Skill TridentZ DDR4 @ 3200 MHz 2x8GB
Video card
GeForce GTX 1070 EVGA SSC
Case
Antec p50 Window
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Corsair K70 LUX Cherry MX Red
Audio
Alesis M1Active USB 320
Monitor
Dell Ultrasharp U2312HM x2
OS
Windows 10/ Arch Linux


Нешто што го направив вчера за поклон.
YMDK Carbon Keycaps, Kailh Pink Box (свичов е врв) и GK61 RGB hotswap.
Имам уште една 60ка што беше Outemu Brown, ја прелемив со Pink Box и сега мислам дека ќе ја пензионирам Corsair K70, која што исто е пола brown и четврт blue и red .

Ако користите 60% дефинитивно тастатурата излегува мноогу добро
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,116
4,376
SK
Браво @Apollyon убаво излегла.
Инаку многу интересна коинциденција е што баш денес и мене ми стигна пратката со Pink Box свичеви.

Како ти легнуваат Pink Box?
Буквите на тие YMDK Carbon дали се доублшот или принтани?

едит: дај сними некое клипче со звук, да слушнеме малку како звучи GK61 со тие капачиња/тастери. :)
 

Apollyon

Gaining Experience
13 јануари 2016
67
68
Apollyon's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 65002 + Custom loop
Motherboard
ASRock Z170m Extreme 4
Storage
Samsung SM951 120GB NVMe, Western Digital Velociraptor (300GB)
PSU
EVGA Supernova G2 650W
RAM
G.Skill TridentZ DDR4 @ 3200 MHz 2x8GB
Video card
GeForce GTX 1070 EVGA SSC
Case
Antec p50 Window
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Corsair K70 LUX Cherry MX Red
Audio
Alesis M1Active USB 320
Monitor
Dell Ultrasharp U2312HM x2
OS
Windows 10/ Arch Linux
Браво @Apollyon убаво излегла.
Инаку многу интересна коинциденција е што баш денес и мене ми стигна пратката со Pink Box свичеви.

Како ти легнуваат Pink Box?
Буквите на тие YMDK Carbon дали се доублшот или принтани?

едит: дај сними некое клипче со звук, да слушнеме малку како звучи GK61 со тие капачиња/тастери. :)
Немам ништо прописно за да снимам звук, микрофон од слушалки не се рачуна.
Тастатурата веќе отиде кај среќниот корисник и знам дека маста и ја извади веќе пошо девелопери, тоа е :)

Иначе YMDK Carbon се принтани букви, малку е bummer ама shinethrough doubleshot беа премногу скапи за да ги земам во оваа ситуација.
А свичот, свичот ми е инстант омилена работа. Имам 60ка Velocifire K61WS шо ја зедов за некој 30 долари лани, и пошо нарачав некој 110 свича, ја прелемив на оваа, уствари од тука и го куцам ова.
Единствената дилема додуша ми беше дали да зеам Kailh Bronze ама неколку теми на редит ме одвратија од таа намена, и не згрешив воопшто.

Pink Box recommend over 9000, кликот е таман на место, после бампот малце окрутува федерот па може многу лесно било кој да се навикне да куца без да ака капсот до долу и кликот е скроз сатисфајинг.

Would build keyboards for living :)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,116
4,376
SK
Баш. :)
Инаку за Bronze ич не си се заебал, пошто актуацијата му е многу пред кликот. Обично бираме вакви тактилни клик свичови за да избегнеме стискање на тастерот до крај (bottom out), а со толку рана актуација тоа не е можно.

Pink Box recommend over 9000, кликот е таман на место, после бампот малце окрутува федерот па може многу лесно било кој да се навикне да куца без да ака капсот до долу и кликот е скроз сатисфајинг.
За мене ова беше селинг поинт.
Си куцал некогаш на Модел М, старите IBM тастатури? Баш таков отпор имаат после кликот, а пред да го стиснеш тастерот до крај... Штета само што звукот не може да биде како на ајбием модел м, за другите што не им е јасно бокс свичевиве имаат двоклик, кликаат еднаш на стискање надолу и еднаш на враќање нагоре (на стемот од свичот).
 

Apollyon

Gaining Experience
13 јануари 2016
67
68
Apollyon's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 65002 + Custom loop
Motherboard
ASRock Z170m Extreme 4
Storage
Samsung SM951 120GB NVMe, Western Digital Velociraptor (300GB)
PSU
EVGA Supernova G2 650W
RAM
G.Skill TridentZ DDR4 @ 3200 MHz 2x8GB
Video card
GeForce GTX 1070 EVGA SSC
Case
Antec p50 Window
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Corsair K70 LUX Cherry MX Red
Audio
Alesis M1Active USB 320
Monitor
Dell Ultrasharp U2312HM x2
OS
Windows 10/ Arch Linux
Баш. :)
Инаку за Bronze ич не си се заебал, пошто актуацијата му е многу пред кликот. Обично бираме вакви тактилни клик свичови за да избегнеме стискање на тастерот до крај (bottom out), а со толку рана актуација тоа не е можно.
истото го прочитав, затоа не ги зедов.

Модел М за жал имав во средно школо каде ги растуравме за свичевите и ги користевме во рандом електроника, само да знаев што правам тогаш, ќе украдев една ама... Иначе да сличен отпор само на тие свичови е многу поизразен.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,116
4,376
SK
Ќе споредам, кога ќе ја направам мојата тастатура. Си бараа сила на стискање ајбиемките, плус мислам дека и подолг од имаат. Бокс свичевиве имаат скратен од, 3мм. Чери (и нивните клонови) стандардно имаат 4мм од... Ама мислам дека најмногу разлика прави силата на актуација, но независно од разликите тоа што го опишуваш (за бокс пинк) е баш како ајбиемките, после кликот имаат уште отпор и не се стискаат до крај по инерција ако внимаваш.

Ќе ги споредам и со бокс нејви и бокс џејд, со пратката ми пратија и по еден семпл од овие, да ги пробам. Мислам дека бокс нејви ќе го ставам на ESC. :)
Пошто нарачав и линеарни бокс ред, веројатно на модифаер копчињата ќе ставам такви. Има логика шифт/алт/контрол да се стискаат лесно и без тактилност, пошто секако ги стискаме до крај. Единствено треба да видам како иде тоа во пракса, може и да ме нервира. :p

Инаку штета што не си ќарил една (или неколку) ајбиемки. И да си им купел во замена рандом свичови од некаде, пак ќе ти се исплатело.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Нексио: Logitech G513 Mechanical Gaming Keyboard - 10.240 ден

neksio.jpg
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
860
749
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
362
786
Aerodrom
Another day another build 20190820_101756.jpg 20190820_144324.jpg 20190820_152905.jpg 20190820_154549.jpg

Нараначо се од kbdfans.com , стигна за 7 дена преку USPS пред врата, не платив царина :D:D
Свичовите може да се каже дека се едни од најдобрите тактилни свичови, сега разбирам зошто.. :p
Иначе се Zealios V2 62g, подмачкани со Tribosys 3204.
Case-ot е ладнокрвно оружје, Tofu65...Ептен ми се свиѓаше layout-of па затоа и го земав.
Капачињата врска неам кои се, ми беа дадени како понуда со пакетов од 30$ на 10$.
Вкупната тежина сосе све ставено сега е приближно 1.5 кг.
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,716
Мислења
849,274
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно