1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

 1. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па донесоа Razer периферија пред некоја недела.
   
 2. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Дечки, какви се механичките тастатури? По шо се разликуваат од не-механичките? Каква предност имаат? Дали тие гејминг тастатурите се механички, или?
   
 3. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  653
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  нај кратко .. место гумена мембрана да ти го враќа копчето нагоре, има федерчиња :) а у детаљи има доста за пишување ..
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,164
  1,795
  13 Јануари 2014
  Машко
  Прочитај го коментарот од EMCoupling за дел од деталите за механички тастатури. Ако те заинтересира, разгледај го Wiki-то на r/MK, има доста корисни информации, веројатно многу повеќе отколку што ти требаат :D
   
 5. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  371
  480
  13 Јуни 2012
  Машко
  Се разликуваат во копчињата, обичните копчиња имаат гума која со тек на време деградира а за механичките еве ти еден линк од 2012та година кај што има легендарни гифови што ни разјаснија на сите што се случува кога ќе стиснеш копче.

  Пошто се работи за чувство, тешко се опишува. Се работи за Quality of Life improvement и никогаш не би се вратил на обична тастатура. Прво кога ќе седнам на друг PC посветувам 1 секунда во глава да констатирам дека тастатурата им е срање :D

  Многу се подолготрајни од обичните и многу лесно се чистат. Мојава е Cherry MX Red којзнае колку години си работи исто како и првиот ден.
   
  The-spiki, PC_GAMER и на Rukfash им се допаѓа ова.
 6. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ваков и одговор и ми требаше. И така ме болат очите денеска па неможам да гуглам.
  Значи со федерчињата подобро се пишува и позгодни се копчињата а?
   
 7. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Once you go mechanical, you never go back to being a peasant :D
   
  На TATA_MATA, Tomislav96, Lokvan и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  653
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  е ако ти "дише" глава може да си играш со копчињата, тоа е една од плус стварите, имаш MX стандард на капаче, и можеш да нарачаш и да си смениш капачки по вкус (има веќе и на Али еден тон избор) .. различна пластика, профил ау :))

  Друго ако сакаш да зимаш раштакај по продавница, механички се погласни и ако сакаш тишина може да ти смета, дури и линеарни што важат за најтихи од механичките, сепак штракаат (поготово на почеток кога ќе ги штракаш до доле место до активација пример)
   
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Уат ду ју мин вит ако ми "дише" главата? :)
  Можеш ли да дадеш некој линк рецимо од анхоч кои се механички тастатури? Гејминг тастатурите со лед сијалички незначи дека се механички?
   
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,594
  12 Јануари 2016
  Машко
  Па на пример „дишење глава“ е да почнеш компулсивно да купуваш тастатури, и (како јас) да имаш неколку механички (релативно скапи) тастатури од кои користиш една, а другите не ги продаваш пошто мислиш дека не си дал доволно шанса и можеби утре ќе (по)сакаш да ги користиш.

  И така следниот месец гледаш некој добар ривју, и купуваш нова тастатура. :boring:


  Не значи.
  Во 99.9% случаи каде со големи букви не кажуваат дека има механички свичови, рачунај дека ги нема. Не дека кријат дека ставиле механички свичеви во евтина тастатура. ;)

  Механички свич долу, и овој е од плавите Чери свичови, тие свичови кои се гласни како што вистинските свичови треба да бидат :geek:
  [​IMG]


  Ова долу е свич со мембрана каков што имаат ~99.9% од тастатурите низ светов, принципот на работа е нешто како стврднат кондом кој мора да се стисне до крај за да направи контакт :hay:
  [​IMG]
   
  На The-spiki, PandaBomber, PC_GAMER и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  653
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  то што пиша погоре Lokvan, ил пример да фуцнеш $40+ за едно капаче хаха[​IMG]
   
  TATA_MATA, fuzzjaw, boro1 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  @VerGer богами капачево.. Вреди :)
   
 13. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ааа не, далееееко сам од тоа да ми дише главата. Првата тастатура ми е оваа на сликата до пентијум 4ката пред едно 2-13 години. Пред 3-4 години земав Genius тататура со маус безични од шетек (по препорака пошо Генијус бил одма после Логитеч) и за 2 месеци тастатурата ми рикна сред пишување. Па пак си вратив старата која сеуште ја користам која е со квалитет како по ЈУС стандард :) Преска у Риверсофт на разгледување загледав тастатури, па ми падна идеја да се подновам.
  Ја а ја ЈУС тастатурата :)


  Тастатура бела.jpg
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 14. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Еее тоа се тие тастатури од времето. Јас имам Mitsumi од 2003-4 негде, добиена гратис со Анхоч систем. Уште тера. Единствена причина што не сум преминат уште на механичка, жал ми е да ја сменам :D
   
  На toplel и Lokvan им се допаѓа ова.
 15. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,594
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ха, Mitsumi!
  Од тие со лежиште за пенкала и моливи над функциските тастери?

  Изгледа не, мојата беше од пред 2К ерата. Се мислам, никако не ми текнува што се деси со таа Mitsumi тастатура... Ја имав на првиот Пентиум, изгледа ја дадов кога ја продадов таа конфигурација.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Кошташе 350 ден тоа време. Преведено на денеска 6-700 ден ако се раководене по цената на нафтата.
  Имаче на мојта само десното shift копче е пропаднато, не се враќа веќе назад, од толку јадење ќотек додека к'цав МАМЕ32 само тоа копче остана инвалид , ама сеуште работе, само шо знае да ми се појаве
  "do you want to turn on sticky key"
  Туку сеа со воа шо го кажа дека те е жал да ја сменеш подзамисли ме и мене :D
   
  Последна промена: 3 Јуни 2019
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 17. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Хах, не, мојата нема такво лежиште. Додуша можеш да ставиш измеѓу функциските и тастерите за кратенки, сега пробав, функционира :D.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,594
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ваква некоја беше, ако добро паметам со долг бекспејс и ентер во L облик.
  [​IMG]
  (тастатури порно)

  И едно видевце за доживљај:

  View: https://www.youtube.com/watch?v=poPjNJodAPc
   
  b.a, tupacan, NecrotoX и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  281
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Ако се предомислиш за продавање пингај ме за соработка (купување)
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  125
  78
  17 oктомври 2016
  Машко
  Ќе зимам нова тастатура,па сакам да земам некоја механичка.Искрено појма немам какви се ниту ги имам пробано, еве прочитав погоре имало различни свичови и прогуглав малку па предложете некоја што ја има по нашиве продавници.
  Незнам буџет пошто незнам како се движат цените,само и да не биде многу скапа.
   
 21. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Еве оваа е најефтина кај нас до сега што сум видел: Keyboard Fury Gaming Tornado Mechanical RGB

  [​IMG]
   
  Martin Arsov, TATA_MATA и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 22. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  119
  87
  21 oктомври 2014
  Машко
  оф топик:
  Еј шо? @Lokvan си преминал на "Темната Страна", Darth Maul а хахаххаха
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,985
  4,223
  28 oктомври 2008
  Martin Arsov, Rukfash и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 24. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  125
  78
  17 oктомври 2016
  Машко
  Добро,со какви свичови е оваа неможам да видам никаде.Немора да биде најефтината тука побарав мислење некоја од не многу скапите ама "најдобра за парите".
   
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,594
  12 Јануари 2016
  Машко
  Toa "најдобра за парите" е многу релативно за механички тастатури. Практично прво треба да знаеш какви свичеви преферираш (што е многу тешко да го знаеш без да ги пробаш повеќето), и потоа да бараш тастатура со такви свичеви и добри keycaps. И пак нема да биде завршено размислувањето, пошто изработката прави голема разлика, подобрите тастатури имаат метален бекплејт пошто од погрубо користење (на пример при играње) ако дизајнот е само PCB плоча без бекплејт, со време може да развијат проблеми со микрофрактури и ладни лемови.

  Додатни моменти за размислување е дали сакаш осветлување на тастерите. Дали ти треба nKRO, итн.
   
  The-spiki, Martin Arsov и на NecrotoX им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,504
 2. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,389
 3. Banjifiko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,587
 4. coNNectMKD
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,002
 5. The_EvilLord
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  233
Вчитување...

Сподели

Вчитување...