Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Метални картички

peetar

Intern
14 јануари 2023
7
0
Поздрав, дали знае некој кој изработува метални кастом картици?

Сакам да си ја заменам мојата пластична дебитна со кул метална картица. Поздрав и фала однапред за предлозите.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
895
485
Скопје Аеродром
Би оставил на некого име, презиме, број на картица и cvv код за да ти ги префрли од пластика на метал? Посебно она што најлесно се клонира траката од страна...

Извини ама за мене е лудост. Јас ја изгубив картицата, ми ја вратија па отидов во банка нова да ми издадат со нов cvv код.
 

cogscape

Gaining Experience
28 јуни 2016
56
103
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
Corsair HX1000
RAM
Kingston HyperX Predator 4x16GB 3200MHz DDR4 CL18
Video card
EVGA 3090 FTW3 Ultra
Case
Lian Li
Mouse
Logitech MX Master 3S
Keyboard
CoolerMaster MK730
Monitor
Dell P2421DC + Dell P2423D
OS
Windows/MacOS
Ќе функционира ли на банкомат таква картица - под претпоставка дека е воопшто легално или возможно да се изведе ова?
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
895
485
Скопје Аеродром
Ќе функционира ли на банкомат таква картица - под претпоставка дека е воопшто легално или возможно да се изведе ова?
Ќе си работи ко саат, ама и друг ќе ги има податоците во база.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.520
5.798
Поздрав, дали знае некој кој изработува метални кастом картици?

Сакам да си ја заменам мојата пластична дебитна со кул метална картица. Поздрав и фала однапред за предлозите.
Ако може чипот физички да се пребаци и воопшто да нема магнетна лента би можело да успее. Уф, а тоа бесконтактното? Имаш некој линк да видиме?

Легално за надвор од Македонија (ако имаш некој екстра пасош) го имаш и ова Metal P2 Green | Revolut HR ама па не е ич евтино...
 

peetar

Intern
14 јануари 2023
7
0
Ако може чипот физички да се пребаци и воопшто да нема магнетна лента би можело да успее. Уф, а тоа бесконтактното? Имаш некој линк да видиме?

Легално за надвор од Македонија (ако имаш некој екстра пасош) го имаш и ова Metal P2 Green | Revolut HR ама па не е ич евтино...
За жал бесконтакното нема да работи.. Иначе знам али немам документ за да се регистрирам. П.с Wise Visa Infinite корисник сум
 

peetar

Intern
14 јануари 2023
7
0

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.008
1.344
Скопје

Имаат доста добри дизајни. Сајтот директно те прашува дали си од Македонија и префрла цени во денари. Претпоставувам работат и со нас. Немам искуство.

Во Македонија многу тешко дека ќе најдеш вакво нешто, Косово има шанси.

Околу безбедноста, 2023 сме. Прво има two factor authticaiton (на 90% од трансакциите), второ имаш целосна контрола на лимитите за интернет плаќања со 2 клика на мобилна апликација. Јас користам 3 картички на NLB, една би ја конвертирал во ваква и би ставил помали лимити.

На банкомат не верувам дека ќе работи ваква картица затоа што е физички поголема. Не би ни пробувал. Како што кажав 2 картици се врзани на иста трансакциска, со втората ќе вадам ако треба.

Hint: Ако го правите ова, правете го на тазе картичка затоа што чипот ќе е активен колку што е expiration date на картицата. Да не пукнете 200еур и да трае 6 месеца.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.751
1.594
Скопје

Имаат доста добри дизајни. Сајтот директно те прашува дали си од Македонија и префрла цени во денари. Претпоставувам работат и со нас. Немам искуство.

Во Македонија многу тешко дека ќе најдеш вакво нешто, Косово има шанси.

Околу безбедноста, 2023 сме. Прво има two factor authticaiton (на 90% од трансакциите), второ имаш целосна контрола на лимитите за интернет плаќања со 2 клика на мобилна апликација. Јас користам 3 картички на NLB, една би ја конвертирал во ваква и би ставил помали лимити.

На банкомат не верувам дека ќе работи ваква картица затоа што е физички поголема. Не би ни пробувал. Како што кажав 2 картици се врзани на иста трансакциска, со втората ќе вадам ако треба.

Hint: Ако го правите ова, правете го на тазе картичка затоа што чипот ќе е активен колку што е expiration date на картицата. Да не пукнете 200еур и да трае 6 месеца.
Yes, your metal card does work in all ATM machines!

само NFC не работи на металниве
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.520
5.798
За жал бесконтакното нема да работи.. Иначе знам али немам документ за да се регистрирам. П.с Wise Visa Infinite корисник сум
Не ти треба ако имаш бесконтактно на телефон или саат :) Доста е само чипот сам да го префрлиш и терај ахаха
Мислењето е автоматски споено:

Yes, your metal card does work in all ATM machines!

само NFC не работи на металниве
Баш ќе пробам некој ден дали работи бесконтактното од телефон на АТМ. Џаст ин кејс.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.008
1.344
Скопје
Не ти треба ако имаш бесконтактно на телефон или саат :) Доста е само чипот сам да го префрлиш и терај ахаха
Мислењето е автоматски споено:


Баш ќе пробам некој ден дали работи бесконтактното од телефон на АТМ. Џаст ин кејс.
Работи, проверено. На НЛБ работи со лимитирани опции. Можеш да подигнеш само готовина и да провериш состојба. Исто е и со телефон, саат и со tap на картичката на NFC сензорот.
Cash-in, промена на пин, промена на лимит мора физички да вметнеш картичка.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.520
5.798
Мислев на неговата картица, дали има бесконтактно со неговиот телефон…
 

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
184
292
CZ
^ Не се глупости, си има луѓе што си имаат мерак за метални картички :D Ја сум во искушение да ја земам оваа ама не ми се фрлаат толку пари: IMG_5061.PNG
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.609
2.632
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.285
Мислења
977.831
Членови
35.577
Најнов член
OLIVER STANKOVSKI
На врв Дно