• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Месенџер за Linux

  • Ја почнал/а темата
  • #1

damjan_ku

Intern
18 октомври 2007
129
7
Moze li nekoj da mi najde nekoj messenger slicen na windows live messenger za linux ubuntu 7.10 i ako sakate da mi objasnite kako da go instaliram.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
aMSN најмногу личи на Windows Live Messenger од сите до сега што сум ги користел.
 

5tef

Intern
7 јануари 2008
25
0
луге ставете kopete дрма рока чука партал прави =)
лудница е, но правено е за KDE enviroment ако не ви смета =)

батали pidgin :)) :))
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

5tef

Intern
7 јануари 2008
25
0
па ви кажам право не сум... ама ке го пробам! добра провокација ми дадовте =))
 

5tef

Intern
7 јануари 2008
25
0
една работа + за разлика од kopete

aMSN is an free open source MSN Messenger clone, featuring:
» Offline Messaging

луѓе кон kopete имам вечна љубов
+ kopete мн. поубаво ми се вклопува во фенг шуито
дури да го средев aMSN ми требаа и pluginи и се
што е толку специјално??
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
една работа + за разлика од kopete

aMSN is an free open source MSN Messenger clone, featuring:
» Offline Messaging

луѓе кон kopete имам вечна љубов
+ kopete мн. поубаво ми се вклопува во фенг шуито
дури да го средев aMSN ми требаа и pluginи и се
што е толку специјално??
Изборот е твој, никој не може да ти сугестира што да користиш, ние само кажавме нам што ни е по вкусот и по функционалноста. На крај, се се сведува на тоа колку си привикнат на користење на одредена апликација. Поздрав
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Јас користам . К - Msn . и задоволен сум ... ти го препорачувам ...

Applications > ADD REMOVE

и од левата страна под подменито Internet можеш да го најдеш овој месинџер...ако имам грешки нека поправа некој ... :ermm:
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Kmess до сеа ми вршел најмногу работа, другите не стигале пораки ко што треба, па се логирав на њиндоњс :) и ми стигаа пораки од пред три саати
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Application Data.purplelogs :p
Kopete > Pidgin.
/home/{user_name}/.purple/logs ;)

kopete nemam koristeno od prosta pricina sto nemozam da go svaram KDE-to...gnome user:D
pidgin mi e super, i msn i yahoo i gmail od eden klient, jedina rabota sto me nervira ponekogas e sto nema offline messaging i sto od msn nemozam da im gi citam personall mess.
ama toa e mnogu mal minus sto nema da me spreci da prodolzam da go koristam 'gulabot' :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,882
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно