1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Менување на платформа

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од boro1, 31 oктомври 2012.

 1. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  Моментално ја имам конфигурацијата во потпис. И сега сакам да се префрлам на Ivy Bridge. Во план ми е да ги продадам матичната и процесорот и да си земам Ivy.
  Намена - гејминг, фб, чат пат 3д и аутокад.
  Буџет - колку ќе ги продадам деловите + уште 2-3к.
  Е сега незнам дали ќе ми се исплати овој потег.. т.е дали ќе осетам некоја разлика во перформанси. Сега за сега доволен би бил Pentium G6xx или некој евтин i3 во комбинација со добра матична, па понатаму i5/i7 со појака матична. Исто така би Ве замолил и за проценка на процесорот и матичната. :)
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  На твое место не би го менувал Phenom-от се додека не собереш пари за i5/i7 како што ти е планот, G6xx би било downgrade a i3 ти е sidegrade во најдобра рака со оглед дека си на 3.9GHz.
   
  gremlin, freeman и на gOJDO им се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,264
  13,205
  23 Јануари 2008
  Манга
  Јас на твое место само би ја надградил графичката...бидејќи практично немаш пари продади ја таа и барај на старо нешто помоќно како на пример GTX 460 1GB.
   
  gremlin, freeman и на gokica им се допаѓа ова.
 4. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  558
  626
  31 oктомври 2011
  Машко
  Ако сепак решиш да го продаваш процесорот и плочата, контактирај ме, заинтересиран сум, поготово за процесорот. За цена сепак не знам точно колку да ти ги проценам ...ќе разгледам сега во меѓувреме нивните да речам counterparts од интел колку се па од прилика да знам.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,758
  26,396
  4 Септември 2008
  Разлика ќе има во игри, но за да биде осетна ќе ти треба некоја i5, или ако сакаш понатака да надоградиш и тоа не би било проблем.

  Според мене можеш да ја дадеш сегашната конфигурација за следниви цени,

  Процесор - 4K

  Матична - 3K

  Значи околу 7K би имал, за тие пари би земал,

  P8Z77-M + G540, плус некое иљадарче, ќе го продадеш G540 во иднина, и се разбира сумата која ќе ја собереш во меѓувреме ќе земеш една i5 3750K тоа е тоа.
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,432
  10,328
  13 Јуни 2009
  Се сложувам со gOJDO. Џабе само ќе си правиш алашвериш. Ќути си и трај си. Збирај си парички и планирај си пристоен апгрејд во иднина.
   
  gremlin, freeman и на olikomerc им се допаѓа ова.
 7. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Можеш и да го почекаш Haswell, за пола година искача.
   
 8. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  Ај ќе си седам мирен уште малку и ќе собирам пари за нешто појако, овој ми врши работа - но сакав да си поиграм со Ivy, да видам како е :D . А не очекував дека толку паднала цената на деловите, ама тоа е тоа, а и мислев дека ке има некоја голема разлика во перформанси ако земам G6xx. Ке си присоберам пари, тамн и Haswell ке излезе. Благодарам до сите што помогнаа, може да се заклучи темава. :)
   
 9. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  531
  168
  29 Јули 2010
  Ај додека не е заклучена темава , исто и јас сакав да го прашам истото а да не отварам нова тема .
  Моментално сум на
  Матична - Gigabyte GA-EP35-DS3L
  Процесор - Q8200 2.33 GHz
  Рам - 2x2Gb i 2x 512 DDR 2
   
 10. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  531
  168
  29 Јули 2010
  И секако дали ке осетам некоја разлика со тоа што го препорача псај ?
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,758
  26,396
  4 Септември 2008
  Син G620, црн Q8200
  [​IMG]
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  531
  168
  29 Јули 2010
  псај а твоја проценка на овие мојте антиквитети ?
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,758
  26,396
  4 Септември 2008
  8K
   
Слични теми
 1. sstefan
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,458
 2. Pepsi Man
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,227
 3. Stane
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,075
 4. gento
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  2,444
Вчитување...

Сподели

Вчитување...