1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Менување на CPU

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од StefanDrv, 14 Април 2018.

 1. StefanDrv

  StefanDrv
  Intern

  13
  4
  20 Март 2017
  Машко
  Моментално имам Gigabyte H61M-S1 Motherboard сврзана со i3-3240 3.40GHz. Во план ми е мала промена, да идам на i5-2320 3.00GHz. Е сеа, дали ќе го фати новиот CPU што сакам да го купам на оваа матична? Од game-debate видов дека ќе може без проблем, но сакам и ваше мислење. Исто така, не сум некој страшен гејмер, едино сакам Fortnite со другари да играм, ќе прави ли проблем со FPS?

  Имам нарачано од ebay GTX 660 XLR8 Performance Edition 2GB GDDR5, би требала да дојде за недела дена макс. RAM: 8GB 800MHz
   
  На Draynor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,032
  2,611
  2 Септември 2012
  Машко
  Подржан е на официјалната страна на плочата, што значи ќе го фати. :p
   
  На stefan_off и Andrej666 им се допаѓа ова.
 3. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  194
  129
  14 Јануари 2016
  Машко
  Ќе го поддржи 100% зимај Screenshot_4.png
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,806
  3,649
  4 ноември 2013
  Машко
  Дај линк од картата од кој продавач е имаш купено (ако не ти е проблем)
   
 5. StefanDrv

  StefanDrv
  Intern

  13
  4
  20 Март 2017
  Машко
  Ја начекав за 60 евра се на се, беше на аукција, единствена графичка му беше. Отвори на ebay, имаш добри зделки за евтини пари
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  5,485
  6,979
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ќе го фати. Јас имам идентична плоча и ја направив идентичната замена и работи одлично. Само тој i5 грее поприлично да знаеш. Сток кулерот едвај врши работа под полно оптеретување
   
 7. StefanDrv

  StefanDrv
  Intern

  13
  4
  20 Март 2017
  Машко
  А ако земам i5 трета генерација, дали ќе грее многу или?
   
 8. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  837
  1,130
  6 ноември 2007
  Што ќе грее бе
  Untitled.jpg

  При Full Load со скапан Deepcool кулер од 300ден. вади 68'C

  Што да кажам за скапаниве ATI со 14nm архитектура и TDP од 45W имам 77'C. Неспособна компанија. Скапушот скапан во IT индустријата. Хк' Пу!!!
   
  Draynor, goce03 и на Виктор Пејковски им се допаѓа ова.
 9. StefanDrv

  StefanDrv
  Intern

  13
  4
  20 Март 2017
  Машко
  Епа таман е, мене сеа ми вади по 60-65 степени. Ќе исчистам убаво тоа кулерчето и нека тера, шо биде нека биде хаха
   
  На Draynor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  5,485
  6,979
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Помалку ќе грее трета генерација.
  Иначе остај Џеда што покажува слики од сензори, тој процесор е 95 вати TDP, грее се околу и бара проток на воздух
   
  На Draynor му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. sstefan
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,332
 2. Pepsi Man
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,101
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  778
 4. hebocig
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,057
Вчитување...

Сподели

Вчитување...