• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мени во css

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
едноставно и глупо прашање на кое јас немам одговор...во TopStyle Pro или dreamweaver да направам елементите од менито да се едно до друго а не едно под друго......позз
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Значи....
Код:
<ul>
 <li><a href="#">Link 1</a></li>
 <li><a href="#">Link 2</a></li>
 <li><a href="#">Link 3</a></li>
</ul>
По default, ul, li имаат булетси, маргина... li е блок елемент (што значи следниот елемент иде испод него), а треба да биде inline (следниот елемент се „лепи“ до него).

Значи, css код:
Код:
ul, li {
 margin:0;
 padding:0;
 list-style: none;
}
li {
 display: inline;
}

ul li a {
  whatever....
}

ul li a:hover {
  whatever....
}
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,041
Мислења
855,121
Членови
29,647
Најнов член
Анинени
На врв Дно