Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Memory Training после секоја инсталација на нови GPU драјвери

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
691
710
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 7950X - Arctic Liquid Freezer II 360 ARGB
Motherboard
X670E Aorus Master
Storage
3 x 4TB WD Black, M.2 Samsung 990 Pro 2TB
PSU
Seasonic Prime 1000W
RAM
4x32 GB G.Skill 6000MHz (@5400MHz CL30)
Video card
GeForce RTX 3090
Case
Lian-Li 011 Dynamic XL ROG
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
Keychron C2
Audio
Presonus Eris 4.5
Monitor
LG 38WN95CP-W 38"
OS
Win 11 x64
Прашање до некој што по се разбира од мене. Имено при секоја нова инсталација на GPU драјвери, на следниот рестарт прави тренинг на меморија. Знам дека е така зошто пост кодот е 15 и тоа на мојата матична значи тренинг на меморија. Приметив истото се дешава и при некои (не сите) Windows апдејти. Не ми се јавува никаков проблем одпосле, ви Биос све си е нормално се немаат сменето некои сетинзи итн, си влегува во Windows нормално и се си работи како што треба. Значи мојот проблем и не проблем во суштина пошто губам само 2 минути на рестарт и све си ок после тоа, само чисто ме интересира дали е ова нормално понашање или можам нешто да направам да не го прави ова.

Имам менувано некои сетинзи за РАМот во Биос зошто тоа беше единствен начин да 128GB ми работат на 5400Mhz а не на default 3600Mhz. Се работи за PC-то од потпис.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.402
14.635
Изгледа дека има некој проблем, некоја некомпатбилност и дека не е поврзано со инсталација на драјверите. Ако ставиш на 3600 прави така? 128Gb е многу меморија за да ја вози на толку голема фрекфенција, мене ме чуди и што постира машинава./
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.576
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
691
710
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 7950X - Arctic Liquid Freezer II 360 ARGB
Motherboard
X670E Aorus Master
Storage
3 x 4TB WD Black, M.2 Samsung 990 Pro 2TB
PSU
Seasonic Prime 1000W
RAM
4x32 GB G.Skill 6000MHz (@5400MHz CL30)
Video card
GeForce RTX 3090
Case
Lian-Li 011 Dynamic XL ROG
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
Keychron C2
Audio
Presonus Eris 4.5
Monitor
LG 38WN95CP-W 38"
OS
Win 11 x64
Сум ги напишал 7 и 9 наопачки. 7950X e процесорот.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.404
13.290
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Види ова, пократко ова. Ама...

From what I observed this is expected behavior. Enabling memory context restore skips the ram training but has caused many BSODs to many people.
Be careful with that setting. Shoter boot times are not worth it.

И јас мислам дека треба да се доподеси меморијата (да се крене некој напон, на пример, ама не знам кој).
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
691
710
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 7950X - Arctic Liquid Freezer II 360 ARGB
Motherboard
X670E Aorus Master
Storage
3 x 4TB WD Black, M.2 Samsung 990 Pro 2TB
PSU
Seasonic Prime 1000W
RAM
4x32 GB G.Skill 6000MHz (@5400MHz CL30)
Video card
GeForce RTX 3090
Case
Lian-Li 011 Dynamic XL ROG
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
Keychron C2
Audio
Presonus Eris 4.5
Monitor
LG 38WN95CP-W 38"
OS
Win 11 x64
Напони не менував, менував само за TCL, TRCDWR, TRCDRD и остало од тој ранг сетинзи (мислам се викаат секундарни тајминзи). Напони не би менувал освен ако не знам точно што правам, а тоа не го разбирам доволно да се впуштам во таква авантура па да се укакам.

Тие методи што се спомнати на редит ги пробав пред некој месец, но исто како и на тој редит корисник ми јавуваше BSOD од време на време, вака барем немам никаков проблем освен што знае да тренира меморија и тоа се случува многу ретко може еднаш во двата месеци и приметив најчесто се случува после инсталација на нови GPU дравјери, не се случува при секој рестарт.

Ако на некој му значи нешто, еве ги сите тајминзи
SMlc34R.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.117
Мислења
974.863
Членови
35.421
Најнов член
100jan
На врв Дно