• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мемориска картичка

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,671
3,039
Од разговор со корисници на овој фотоапарат, ми тврдат дека видеото е доста подобро во овој xavc-s формат.
Нека пристигне картичкава и ќе тестирам лично, па ќе знам што како е.
Излегоа ли резултатите од тестот?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #52

dreamson

Gaining Experience
8 ноември 2009
255
408
Излегоа ли резултатите од тестот?
Направив неколку споредби помеѓу AVCHD и Xavc-s формат, од тоа што можев да приметам нема некоја голема разлика во квалитетот на видеото. Xavc-s како формат запишува дупло поголем битрејт него ли AVCHD.
За мои лични потреби доволно е AVCHD.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
277
172
Ми треба мислење за Sandisk 32GB Ultra 98MB/s A1 Class 10 UHS-I w/Adapter? Ќе се користи во смартфон (чување податоци, креирање видеа/слики, преземање/слушање на музики и слични ствари). Дали се работи за добар квалитет во сооднос со цената или пак да го проширам изборот?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,711
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Ми треба мислење за Sandisk 32GB Ultra 98MB/s A1 Class 10 UHS-I w/Adapter? Ќе се користи во смартфон (чување податоци, креирање видеа/слики, преземање/слушање на музики и слични ствари). Дали се работи за добар квалитет во сооднос со цената или пак да го проширам изборот?
Без размислување. Земај.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
277
172
Фала ти за охрабрувањето @DrMTR .:)(y) Претходната картичка што ја имав беше исто класа 10 од Кингстон ама беше некоја од поефтин ценовен ранг (не се сеќавам баш, мислам беше некаде околу 300 ден.) и почна да ми ги прикажува половични сликите и видеата (читам тука некаде по форумов ги викаа артефакти или грешки). Па затоа решив сега да не ми се повторува тоа и да си земам нешто далеку поквалитетно. Иако San Disk ги знам одамна сепак сакав и второ/трето... мислење.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,711
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Фала ти за охрабрувањето @DrMTR .:)(y) Претходната картичка што ја имав беше исто класа 10 од Кингстон ама беше некоја од поефтин ценовен ранг (не се сеќавам баш, мислам беше некаде околу 300 ден.) и почна да ми ги прикажува половични сликите и видеата (читам тука некаде по форумов ги викаа артефакти или грешки). Па затоа решив сега да не ми се повторува тоа и да си земам нешто далеку поквалитетно. Иако San Disk ги знам одамна сепак сакав и второ/трето... мислење.
Кингстон е ѓубре "кинеско".. Бргу рикаат и картиците и SSD-ата. Квалитетот на изработка не го коментирам. Земи Самсунг или Сандиск и со око спореди ја изработката. Едноставно е, нема споредба.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,978
12,211
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ја не би ја зел оваа картичка, ок е рид спид, ама на врајт мислам дека е многу поспоро, т.е. ваљда околу 20-30 МБпс, не го објавуваат тој податок СанДиск за картичкава, ваљда затоа што се срамат. Ако ја користиш во некој солиден телефон со добар видео запис, 4К или фулхаде 60фпс, нема капацитет картичкава да запишува толку брзо.

П.С. Еве на амазон корисници пишале дека таа од 32ГБ запишува со 17МБпс а таа од 128 со 70МБпс. Оваа од 64 би рекол дека со перформанси ке биде поблизу до 32ката, побарај по нет некој тест баш за таа картица.

Едит: еве и според сликичево тука, вели дека не поддржува 4К и дека сигуено е под 60 МБпс

Screenshot 2020-12-03 at 09.08.58.png
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,196
1,295
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Како што пишав во другата тема, ја земав SanDisk Extreme 64GB од Анхоч и заклучив дека е "брза" и стабилна на мојот мобилен. Е ај ќе пробам после да видам со која брзина префрла (за жал немам 4К фајлови и можност за такво нешто на мојот мобилен со други зборови земав картица за најмодерен мобилен а имам застарен мобилен:) ).
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
58
62
Ја не би ја зел оваа картичка, ок е рид спид, ама на врајт мислам дека е многу поспоро, т.е. ваљда околу 20-30 МБпс, не го објавуваат тој податок СанДиск за картичкава, ваљда затоа што се срамат. Ако ја користиш во некој солиден телефон со добар видео запис, 4К или фулхаде 60фпс, нема капацитет картичкава да запишува толку брзо.

П.С. Еве на амазон корисници пишале дека таа од 32ГБ запишува со 17МБпс а таа од 128 со 70МБпс. Оваа од 64 би рекол дека со перформанси ке биде поблизу до 32ката, побарај по нет некој тест баш за таа картица.

Едит: еве и според сликичево тука, вели дека не поддржува 4К и дека сигуено е под 60 МБпс

Погледнете го атачментот 94286
Бев и јас у план за зимање мемориска најдов една во анхоч 280 денара ама читам дека и ваа од 450 денари не е баш најдобра значи ваа од 280 ептен не чини или нема огромна разлика ?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,978
12,211
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Бев и јас у план за зимање мемориска најдов една во анхоч 280 денара ама читам дека и ваа од 450 денари не е баш најдобра значи ваа од 280 ептен не чини или нема огромна разлика ?
Многу лош избор.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
277
172
Ја не би ја зел оваа картичка, ок е рид спид, ама на врајт мислам дека е многу поспоро, т.е. ваљда околу 20-30 МБпс, не го објавуваат тој податок СанДиск за картичкава, ваљда затоа што се срамат. Ако ја користиш во некој солиден телефон со добар видео запис, 4К или фулхаде 60фпс, нема капацитет картичкава да запишува толку брзо.

П.С. Еве на амазон корисници пишале дека таа од 32ГБ запишува со 17МБпс а таа од 128 со 70МБпс. Оваа од 64 би рекол дека со перформанси ке биде поблизу до 32ката, побарај по нет некој тест баш за таа картица.

Едит: еве и според сликичево тука, вели дека не поддржува 4К и дека сигуено е под 60 МБпс

Погледнете го атачментот 94286
Искрено нема да се занимавам со 4К видеа, згора и не е некој супер телефон. Го користам овој, (не е нешто посебен во перформанси), па не би требало до толку да ме заебава како со Kingston-от. Во суштина мене ми треба само за чување на сликани и снимани видеа со телефонот, по некоја музика и слични ствари. Инаку и јас помислив и на таа варијанта со купување преку интернет ама повеќе сакав од тукашниве продавници да видам од тоа што е достапно. Шо знам, сега ме задумавте?:confused:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,675
Мислења
830,278
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно