1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Меморабилија: Која ви е/била прва конзола? Која омилена? Игра?

Дискусија во форумот 'Конзоли' започната од toshex, 15 Април 2018.

1. Propeller

Propeller
    Intern

26
    9
    5 Февруари 2015
    Машко
    Моите го земале од Бугарија уште кога не сум бил роден и си плешале тенкчиња по цела ноќ. Знам мајка ми се жалеше дека цело време татко ми ја замрзнувал намерно. :D
    После дојде во мои раце и набрзо го расипав па следуваше купување на уште неколку.

Поради рецесијата (јбг) останав само на нив, додека другаров гравитираше на Плејстејшн 1. Знам дека таму игравме Креш, Мортал Комбат, Текен... Подоцна кисневме во "флиперници" и прво нешто што се играше беше ПЕС 6-ката, па преминувавме на секоја наредна. И сега знаеме да отидеме понекогаш со друштво па играме сингл, двојки најчесто на 3јка, а понекогаш и на 4ка.
    Имам и Нинтендо Wii ама ниту ми правеше мерак, ниту нешто превише го користев, ене го онака стои, фаќа прашина.
    Некои игри што ми останале во сеќавање од Нинтендото, од оние по една на дискета, филмувани ги викавме и коштаа поскапо. :D

На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,676
    3,055
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R

расипавме два телевизори со братми со пиштолот пајки ко тепавме...цирка 97ма (ова не е слика од моето, преземена е од на интернет, ама ова го имав). супер марио најмногу се пукаше, па после тенкот, и секако, класиката, BOMBERMAN!

toplel, Dave1 и на Razor-mk им се допаѓа ова.
  3. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,088
    1,360
    5 Септември 2008
    Машко
    Најсреќниот ден у мојот гејминг живот беше кога после неколку години играње на NES, кај другар дома видов SNES. Премногу голем впечаток ми остави, ја паметам ситуацијата како да беше вчера. А омилена меморабилиа што ја поседувам ми е првиот Game Boy со Super Mario Land 2: Six Golden Coins

dejan_str, omegaRED и на toshex им се допаѓа ова.
  4. VerGer

VerGer
    On your way to fame

582
    552
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    пошто комодоре-то не влага ко конзола .. Famicom би била прва, а за игри тоа би биле dirt bike-от на комодоре (не ми текнува како се викаше) и wonder boy. Баш ми беше кејф сега тазе што извадија re-make на втората со малце модернен изглед ..

5. zipi123

zipi123
    Gaining Experience

415
    380
    14 Јануари 2016
    Машко
    Ех првите игри на 386ка се сеќавам се скапував од играње Prince of persia...подоцна стриот донес p3 ех првите чекори во 1.6ка,WarCraft 3.

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  6. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

702
    377
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Конечно ја решив мистеријата со адаптерот. Tnx. :D

На Војвода и toshex им се допаѓа ова.
  7. Enquito

Enquito
    On your way to fame

1,008
    613
    8 Август 2017
    Машко
    Првите конзоли беа некои копии на Нинтендо, па потоа едни како тестатури изгледаа и се ставаше дискети во нив, но првиот вистински контакт со Гејмингот беше кога го добив ова.
    Bliss.png

8. krema

krema
    Professor

9,276
    9,008
    24 Јуни 2009
    Машко
    Едвај најдов оригинал џојстик, сега е потполно комплетен. :)

IMG_0429.JPG

TheMarshal, VerGer и на toshex им се допаѓа ова.
  9. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,063
    1,340
    17 Јуни 2009
    Машко
    Прва конзола што сум ја играл беше обично (non-super) нинтендо во 1993 година, а прва омилена игра на него ми беше супер Марио :)
    Првото ниндендо на кое што играв од 1993-2000 год. изгледаше вака

toplel, Chaeld10_8 и на TheMarshal им се допаѓа ова.
  10. Astro

Astro
    Guru

6,082
    8,384
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Прво имав ZX Spectrum 48 од 83-та па се до денес

Потоа во 80-тите имав обично Нинтендо, со стариот мој покоен игравме тенкови и контра.

На kristijan_m75 и TheMarshal им се допаѓа ова.
  11. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,955
    4,662
    8 Април 2011
    Машко
    Исто! Гејм бој со super mari land исто и имав една игра со една кола која идеше напред и пуцаше, имаше добри босови што ги викавме " кралици" лол. Друг филинг беше да гејмаш на 12 год, задоволството е неопишливо.

12. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

843
    900
    2 Март 2011
    Машко
  13. Happy

Happy
    Gaining Experience

892
    336
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    https://vignette.wikia.nocookie.net...SCN7455.jpg/revision/latest?cb=20130521035022

Оставив детство, првите џоистици дојдоа со слушалки со 3.5мм џек и перничиња за двата чоистика.

Највеќе ја играв Blaster Master и ниkaко неможев да го поминам левел 1 а све пробав се дур другарче не го најде првиот бос по грешка... И после заглавив на левел 3 xD. По мене најдобра игрa нa NES со најбоље музика.

View: https://youtu.be/h0hcKivG-Gw

На toplel му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...