1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Меморабилија: Која ви е/била прва конзола? Која омилена? Игра?

Дискусија во форумот 'Конзоли' започната од toshex, 15 Април 2018.

 1. Propeller

  Propeller
  Intern

  26
  9
  5 Февруари 2015
  Машко
  Моите го земале од Бугарија уште кога не сум бил роден и си плешале тенкчиња по цела ноќ. Знам мајка ми се жалеше дека цело време татко ми ја замрзнувал намерно. :D
  После дојде во мои раце и набрзо го расипав па следуваше купување на уште неколку.

  [​IMG]

  Поради рецесијата (јбг) останав само на нив, додека другаров гравитираше на Плејстејшн 1. Знам дека таму игравме Креш, Мортал Комбат, Текен... Подоцна кисневме во "флиперници" и прво нешто што се играше беше ПЕС 6-ката, па преминувавме на секоја наредна. И сега знаеме да отидеме понекогаш со друштво па играме сингл, двојки најчесто на 3јка, а понекогаш и на 4ка.
  Имам и Нинтендо Wii ама ниту ми правеше мерак, ниту нешто превише го користев, ене го онака стои, фаќа прашина.
  Некои игри што ми останале во сеќавање од Нинтендото, од оние по една на дискета, филмувани ги викавме и коштаа поскапо. :D   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,676
  3,055
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  [​IMG]

  расипавме два телевизори со братми со пиштолот пајки ко тепавме...цирка 97ма (ова не е слика од моето, преземена е од на интернет, ама ова го имав). супер марио најмногу се пукаше, па после тенкот, и секако, класиката, BOMBERMAN!
   
  toplel, Dave1 и на Razor-mk им се допаѓа ова.
 3. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,088
  1,360
  5 Септември 2008
  Машко
  Најсреќниот ден у мојот гејминг живот беше кога после неколку години играње на NES, кај другар дома видов SNES. Премногу голем впечаток ми остави, ја паметам ситуацијата како да беше вчера. А омилена меморабилиа што ја поседувам ми е првиот Game Boy со Super Mario Land 2: Six Golden Coins

  [​IMG]
   
  dejan_str, omegaRED и на toshex им се допаѓа ова.
 4. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  582
  552
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  пошто комодоре-то не влага ко конзола .. Famicom би била прва, а за игри тоа би биле dirt bike-от на комодоре (не ми текнува како се викаше) и wonder boy. Баш ми беше кејф сега тазе што извадија re-make на втората со малце модернен изглед ..
   
 5. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  415
  380
  14 Јануари 2016
  Машко
  Ех првите игри на 386ка се сеќавам се скапував од играње Prince of persia...подоцна стриот донес p3 ех првите чекори во 1.6ка,WarCraft 3.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 6. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  702
  377
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Конечно ја решив мистеријата со адаптерот. Tnx. :D
   
  На Војвода и toshex им се допаѓа ова.
 7. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,008
  613
  8 Август 2017
  Машко
  Првите конзоли беа некои копии на Нинтендо, па потоа едни како тестатури изгледаа и се ставаше дискети во нив, но првиот вистински контакт со Гејмингот беше кога го добив ова.
  Bliss.png
   
 8. krema

  krema
  Professor

  9,276
  9,008
  24 Јуни 2009
  Машко
  Едвај најдов оригинал џојстик, сега е потполно комплетен. :)

  IMG_0429.JPG
   
  TheMarshal, VerGer и на toshex им се допаѓа ова.
 9. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,063
  1,340
  17 Јуни 2009
  Машко
  Прва конзола што сум ја играл беше обично (non-super) нинтендо во 1993 година, а прва омилена игра на него ми беше супер Марио :)
  Првото ниндендо на кое што играв од 1993-2000 год. изгледаше вака
  [​IMG]
   
  toplel, Chaeld10_8 и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,082
  8,384
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Прво имав ZX Spectrum 48 од 83-та па се до денес

  [​IMG]

  Потоа во 80-тите имав обично Нинтендо, со стариот мој покоен игравме тенкови и контра.
   
  На kristijan_m75 и TheMarshal им се допаѓа ова.
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Исто! Гејм бој со super mari land исто и имав една игра со една кола која идеше напред и пуцаше, имаше добри босови што ги викавме " кралици" лол. Друг филинг беше да гејмаш на 12 год, задоволството е неопишливо.
   
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  843
  900
  2 Март 2011
  Машко
 13. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  892
  336
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  https://vignette.wikia.nocookie.net...SCN7455.jpg/revision/latest?cb=20130521035022

  Оставив детство, првите џоистици дојдоа со слушалки со 3.5мм џек и перничиња за двата чоистика.

  Највеќе ја играв Blaster Master и ниkaко неможев да го поминам левел 1 а све пробав се дур другарче не го најде првиот бос по грешка... И после заглавив на левел 3 xD. По мене најдобра игрa нa NES со најбоље музика.

  View: https://youtu.be/h0hcKivG-Gw
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...