Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Megawin - Дискутабилни барања при исплати

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
953
1.064
Skopje
Се регистрирав, сакав да пишам тикет дека 2win не им работи и лапнав некој денар па одма си побарав исплата. При исплата бараат дополнителна верификација (не им е доволна таа при регистрација со сите можни лични информации што ги зимаат + трансакциска сметка која е нели, на твое лично име и презиме.

Ама овие лоповиве, бараат да испратиш фотографија од кредитната (или дебитната) картичка и тоа пази: слика и од напред и од позади.

Нормално ли е ова? Зарем нема некое ограничување што смеат а што не смеат да бараат?

Зарем не е доволна верификацијата при уплата со картичка, кога гледаат дека е успешна со истото име и презиме од направената трансакција?
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
968
1.267
Скопје
Хахахах никако не смеат да бараат сликање картица од позади. Па дури и за напред е дискутабилно.
Во Општина Центар ми бараа трансакциска испринтана. Го немав тоа картончето и им пратив предна страна од картица каде што доле се гледа име, презиме и трансакциска, а горе ги сокрив бројките. Ми ја одбија, морало да се гледаат и бројките на картицата. :sick:
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.905
1.241
Често кога бараат вакви информации ти кажуваат што „скријте го тоа и тоа од картичката“ или нешто од тој стил.

Ама еве од нивните прашања:
Со цел барањето за исплата на средства да биде успешно спроведено, од корисникот ќе се бара да го потврди својот идентитет и/или да ги потврди сите свои претходни депозити на неговата сметка www.megawin.mk.

Еве што друго:
Без разлика на употребениот метод на депонирање, учесникот мора да приложи копија од лична карта (лична карта или пасош). Приредувачот го задржува правото да побара да се приложи друг документ:

  • Доколку на сметката е вметната банкарска (дебитна или кредитна) картичка, треба да се испрати копија од банкарската картичка со задолжителни елементи:
  • Првите 6 и последните 4 цифри.
  • Името на сопственикот на сметката.
  • Датум на истекување.
  • Картичката мора да биде фотографирана во целост (копија во боја).

Можеш да блурнеш голем дел од картичката.

Никоја сериозна компанија нема да ти ги бара сите детали од картичката со кои што ако им ги пратиш може да си купат нешто.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.379
9.194
Се регистрирав, сакав да пишам тикет дека 2win не им работи и лапнав некој денар па одма си побарав исплата. При исплата бараат дополнителна верификација (не им е доволна таа при регистрација со сите можни лични информации што ги зимаат + трансакциска сметка која е нели, на твое лично име и презиме.

Ама овие лоповиве, бараат да испратиш фотографија од кредитната (или дебитната) картичка и тоа пази: слика и од напред и од позади.

Нормално ли е ова? Зарем нема некое ограничување што смеат а што не смеат да бараат?

Зарем не е доволна верификацијата при уплата со картичка, кога гледаат дека е успешна со истото име и презиме од направената трансакција?
Следно ќе ти пишат дека ако со твојата картичка има наплата за Apple Watch Ultra 2 во iStyle дека е дел од процедурата, парите кај и да е ќе ти стигнат
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
953
1.064
Skopje
Често кога бараат вакви информации ти кажуваат што „скријте го тоа и тоа од картичката“ или нешто од тој стил.

Ама еве од нивните прашања:


Еве што друго:


Можеш да блурнеш голем дел од картичката.

Никоја сериозна компанија нема да ти ги бара сите детали од картичката со кои што ако им ги пратиш може да си купат нешто.

Така и ги пратив, ама ај остај ме мене. Колкав % ќе им пратат цела картичка? Не сум сретнал платформа да ти бара слика. Ако бараат, ти викаат пиши ги последните 4 цифри. Слики од напред и назад е претерано. Потврда е доволна со самиот депозит. Ги пишуваш и името и презимето од картичката, како и нели, сите детали при процесирање. Не навлагам у теории на заговор, ама да пишеш со цел памет дека слики бараш од напред и назад... шо знам.

Следно ќе ти пишат дека ако со твојата картичка има наплата за Apple Watch Ultra 2 во iStyle дека е дел од процедурата, парите кај и да е ќе ти стигнат
Да де. Или братот што седи од таа страна, после 6 месеци отказ ќе си даде а успат ќе излезе и со една ексел табела со картички од пола држава.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.905
1.241
Ги пишуваш и името и презимето од картичката, како и нели, сите детали при процесирање. Не навлагам у теории на заговор, ама да пишеш со цел памет дека слики бараш од напред и назад... шо знам

Треба да се пролистаат законите околу ова...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно