• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Media transcoding Intel Xeon vs AMD EPYC

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.627
3.468
Бидејќи тука има постручни дечки од мене на оваа тема, ми треба консултација во врска со транскодирање и процесори. Се работи за процес каде се транскодираат медиа фајлови во VP9 и HVEC (H.265), ме интересира што е подобро во перформанси помеѓу Intel Xeon (Cascade Lake) и AMD EPYC Gen3? За процесорите неможам да ви кажам точно модели освен генерација на кои би се извршувало ова, бидејќи се работи за cloud решение.

Доколку исто така имате извори до анализи и тестови, би било добро да ги споделите за да да прочитам повеќе за оваа проблематика.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.019
1.741
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
сеа ме мрзи да барам поконкретно ама разгледај овде има неколку тестови. на брзинка не видов codec/decode тест, ама може има нешто.


на крај има и линк до сите могучи benchmarks направени
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lynx

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.314
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Бидејќи тука има постручни дечки од мене на оваа тема, ми треба консултација во врска со транскодирање и процесори. Се работи за процес каде се транскодираат медиа фајлови во VP9 и HVEC (H.265), ме интересира што е подобро во перформанси помеѓу Intel Xeon (Cascade Lake) и AMD EPYC Gen3? За процесорите неможам да ви кажам точно модели освен генерација на кои би се извршувало ова, бидејќи се работи за cloud решение.

Доколку исто така имате извори до анализи и тестови, би било добро да ги споделите за да да прочитам повеќе за оваа проблематика.

Ако брзина на транскодирање ти е пресуден фактор, треба да разгледаш алтернативи што нудат хардверско убрзување. Quicksync или NVENC или на амд тоа како и да беше. Разликата знае да е orders of magnitude.
Еве еден пример: Мојот 3700X ризен клокнат со водено ладење вади 7x брзина на транскодирање x264 -> x265. Истите сетинзи, истиот фајл само nvenc врз RTX 3070 ( и двата теста на линукс ) вади 48x брзина на транскодирање.

Згора на тоа, nvenc дозволува да се користи паралелно на повеќе GPUs и поддржува мапирање на кодекот кој ГПУ да го користи. Така да, добро серверче со неколку 3090ки би го јал било кој сервер ЦПУ.
Убаво разгледај
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.019
1.741
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Згора на тоа, nvenc дозволува да се користи паралелно на повеќе GPUs и поддржува мапирање на кодекот кој ГПУ да го користи. Така да, добро серверче со неколку 3090ки би го јал било кој сервер ЦПУ.
да, ама у клауд тоа знае да кошта поприлично. шо значи ќе мора да размишља за auto-scaling

AWS имаа nvidia инстанци колку се сеќавам
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.314
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
да, ама у клауд тоа знае да кошта поприлично. шо значи ќе мора да размишља за auto-scaling

AWS имаа nvidia инстанци колку се сеќавам
Имаат неколку типа. За коштање, треба да си напраат една анализа, зашто стварно убрзува многу пати. G/P инстанците се сите со нвидиа. Треба да се види и дали гравитронот нивни има некој hevc хардверски кодек, армовите имаат често.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.019
1.741
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Треба да се види и дали гравитронот нивни има некој hevc хардверски кодек, армовите имаат често.
нема такви работи у гравитонот.

од трета страна, AWS имаа и готов сервис за транскодинг :)

коа ќе тргнеш натака, може веќе неќеш да се занимава со оркестрацијата на кластер за транскодинг

пс.
извини Lynx за малку оф-топикот, али знаеш како е, форумски работи :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.911
Процесори баш и не се „en/trans-coding friendly“. Затоа има дедицирани уреди наменети токму за вакви работи, од фирми како MediaExcel, Elecard и куп други.
Но, со оглед дека бараш клауд решени ѕирни Dalet, Coconut и слични, сега такви сервиси сега никнуваат ко печурки по дожд.
Сѐ зависи каква ти е потребата.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.627
3.468
Во GCP на пример нема дедицирани инстанци, туку на стандардните може да закачиш GPU.

да, ама у клауд тоа знае да кошта поприлично. шо значи ќе мора да размишља за auto-scaling

AWS имаа nvidia инстанци колку се сеќавам

Моментално ова работи во Kubernetes, ама резултатите не се задоволителни колку време треба да се заврши.
Сакам да видам дали со промена на фамилијата на нодовите дали ќе се добијат подобри резултати. Инаку во оваа ситуација ценовно нема голема разлика помеѓу Intel и AMD инстанци, но ќе има голема разлика ако се користи GPU.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно