1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ме интересира за n95 8gb

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од ri4i90, 21 Февруари 2011.

 1. ri4i90

  ri4i90
  Intern

  7
  0
  17 Февруари 2011
  Дали е можно на nokia n95 8gb Symbian s60 да му ставам софтвер од nokia n96 ако може и како?
   
 2. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  Зошто да му ставиш софтвер од Н96?! Колку што знам иста верзија на Symbian користат и двете.
   
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,054
  4,331
  28 oктомври 2008
  Разликите во старт се минимални, N96 има Symbian OS 9.3, S60 rel. 3.2 (понов веб броусер, Flash Lite, и слично) но Нокиа сите иновации и фиксови за евентуалните багови, ги средува во вид на апдејт за одреден телефон, што во случај на Нокиа N95 8Gb е firmware 35.0.001 за модел со EURO1 продукт код. Од друга страна јас лично не би ја менувал 95-та за 96-ка, бидејќи има подобар и појак процесор и подобра графичка поддршка. Настрана што и да го смениш софтверот, 95-та најверојатно ќе ти заврши како цигла.
  Ако сакаш да пробаш, на своја одговорност, постапката е едноставна: со Nemesis Service Suite (NSS), 'ќе и го смениш продукт кодот, на пример 0543713: EURO 1 или 0543716: EURO 2 за N96, и потоа со Nokia software update обиди се да ја "апдејтуваш" во N96. Ова со сигурност функционира само ако менуваш ист модел на телефон од една верзија во друга, на пример Nokia 5800 Express music во Nokia 5800 Navigation edition. За егзибиции од друг вид, не сум сигурен, бидејќи никогаш не би пробал...
   
 4. ri4i90

  ri4i90
  Intern

  7
  0
  17 Февруари 2011

Сподели

Вчитување...