Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

MAYA (врв за 3D)

SurpAphicS

Intern
26 август 2007
32
2
SurpAphicS.gif

DAJTE DA VIDIME KOJ RABOTI VO Maya I DA GI SPOREDIME RENDERITE SO DECHKIVE OD 3ds max, PA DA SE UVERAT KOJ E PODOBAR
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Едвај чекам да ги видам... но се плашам дека многу малку луѓе се занимаваат со 3д дизајн...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Едвај чекам да ги видам... но се плашам дека многу малку луѓе се занимаваат со 3д дизајн...

Јас се плашам дека многу малку луѓе што се занимаваат со 3d дизајн се свесни за постоењето на форумов и имаат желба за комуникација..

Ама искрено се надевам дека ќе се појават кај и да се :bravo:
 

delaqua

Intern
11 јули 2007
17
0
3D max i Maya se vrv vo softver za 3D grafika, pa taka da renderot ke zavisi od toa koj kolku e kreativen. A i dvata programa nudat mnogu, zavisi koj kako e naviknat i koj go koristi
 

jovichmk

Intern
3 септември 2007
7
0
Napraveno vo MATA 8.5

povelete komentirajte
 

Атачменти

 • 6.jpg
  6.jpg
  42,7 KB · Прегледи: 274
 • 9.jpg
  9.jpg
  92,6 KB · Прегледи: 227
 • Copy-of-9.jpg
  Copy-of-9.jpg
  19,1 KB · Прегледи: 260
 • modern.jpg
  modern.jpg
  40,6 KB · Прегледи: 215
M

Mr.Alien

Гостин
Одлично. Особено ми се допаѓа чашата, поточно добрата деформација на подлогата гледана низ стаклото. Последната слика има добро одмерено заматување на одразот на полукружниот елемент.
Јас имам релативно скромно искуство со 3Д моделирање, и тоа со 3D MAX и BRYCE 5.
А MAYA баш би сакал да ја пробам, само не знам колку ми е соодветна конфигурацијава:
Intel Celeron Tualatin 1.1 (256 L2, 100 FSB)
512 MB SD RAM PC133
Gigabyte Radeon 9600 XT.
Дали MAYA побарува повеќе ресурси од 3D MAX?
 

SurpAphicS

Intern
26 август 2007
32
2
Одлично. Особено ми се допаѓа чашата, поточно добрата деформација на подлогата гледана низ стаклото. Последната слика има добро одмерено заматување на одразот на полукружниот елемент.
Јас имам релативно скромно искуство со 3Д моделирање, и тоа со 3D MAX и BRYCE 5.
А MAYA баш би сакал да ја пробам, само не знам колку ми е соодветна конфигурацијава:
Intel Celeron Tualatin 1.1 (256 L2, 100 FSB)
512 MB SD RAM PC133
Gigabyte Radeon 9600 XT.
Дали MAYA побарува повеќе ресурси од 3D MAX?

So taa konfiguracija ke mozesh super da modelirash vo Maya 6.0, ama premnogu sporo kje ti odi renderiranjeto na finalnata animacija ili na probite shto ke gi pravish. POZDRAV
 
M

Mr.Alien

Гостин
За рендерирањето претпоставував дека ќе потрае. Но како и да е, за некој месец планирам нова конфигурација, а тоа е веќе и друга приказна.
 

jovichmk

Intern
3 септември 2007
7
0
So taa konfiguracija nema da mozes mnogu nesto da napravis
ne e vazno dali e Maya ili Max
bi trebalo da imas dobar procesor i sto moze povece RAM
a ako sakas pri samoto modeliranje Ili animiranje site akcii na ekranot da izgledaat mazno i bez seckanje ce ti treba i dobra graficka
Isto taka grafickata ce ti treba i pri texturiranje na objektite zatoa sto ce mora da go teksturiraj objektot vo REAL TIME sto znaci i dobra graficka
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Blender Rocks!

Еве ај у конкуренција ако може да влезе и нешто Open sourcе: Blender верзија 2.нешто(не ми текнува, одамна беше). Малку е аматерски направено Митсубишито, ама мислам дека е Ок. Во анимација и потскокнува :) (Бев у некој NFS U2, Fast and Furious филм тогаш па оттаму и идејата.
 

Атачменти

 • crvena kul.jpg
  crvena kul.jpg
  75 KB · Прегледи: 228

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Едно добро мое другарче Dread`Knight, кој моментално е отсутен од интернет има доста големи познавања од моделирањето. Беше и основач на првиот македонски форум за 3Д моделирање и дизајн (можеби и не е навистина прв, се спориме околу тоа). Како и да е, постоеше мала заинтересираност. Јас тука постирав и една тема во која ги повикав сите заинтересирани, но очигледно администрацијата сметаше дека на некој начин ќе им ги украдеме членовите, иако не гледам некаква поврзаност меѓу тие две работи. Но како и да е, немаше интерес, поголемиот дел од форумите не сакаат да помогнат со известувања до своите членови, и форумот беше затворен.

Можеби некој од вас беа членови, сепак... штета.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.536
1.407
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Колку време е потребно за изучување на некој 3Д програм за да се постигне нешто како горните примероци и да се направат анимации - движење нешто во стилот на Citroen C4.
Кои работи треба претходно да се знаат, што е потребно за да се почне со изучување (освен волја, тоа имам многу).
Во план ми е во иднина да го изучам или Maya или 3D Max.
 

DaDog

Intern
10 ноември 2007
39
1
Не знам да работам во 3ds но сепак малце си поиграв и напрајв нешо:))
 

Атачменти

 • Ipod beloto.jpg
  Ipod beloto.jpg
  79,2 KB · Прегледи: 130
 • ipod full vray (Small).jpg
  ipod full vray (Small).jpg
  17,4 KB · Прегледи: 170

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Ако имаш осет за 3Д ориентација (не знам баш за изразов), значи просторна ориентација и ако имаш прилично голем екран(башка просечен процесор) со многу волја и трпение(од искуство знам дека волјата ја снемува брзо со 15 инчно екранче :) ).
За моделирање би рекол дека ти требаат 2 месеци за да почнеш лесно да се снаоѓаш и за посложени работи, а за анимација, е тоа ти зависи од која техника сакаш да ја применуеш, на пример: keyframe анимација ти е најлесна, ама затоа за случајот со цитроенот ќе ти треба, па отприлика 4-5 месеци(утепуење од работа,за сам да напраиш, со сличен квалитет и секундажа :) ) , значи прекомплицирано, а имаш и финти со контроли и со учење цели програмски јазици(скриптни во самата околина) што е исто многу комплицирано и треба огроооомно познавање на 3Д.
Абе уствари не е ништо страшно, кога ќе поразмислам поубаво, се се прави, само треба време(и познавање англиски зашто на македонски нема материјали ич) и то.
Поздрав
 

sote

Intern
22 ноември 2007
17
1
ej zdravo forumdzii, imam edno malo podprasanje za 3ds max i toa kako bi mozel da go izucam za 5 do 6 meseci modelingot na NURBS
 

hobbit

Intern
5 јануари 2008
5
1
Здраво на сите! Работам 3D веќе некое време главно во Maya. Бидејќи тематa е наменета за рендери еве еден рендер од мене за почеток.
glasses.jpg
 

Not_Found

Intern
5 јануари 2008
3
0
Сите рендери што ги видов ми се допаднаа, и јас исто така работам во Maya. Не знам баш многу, не сум експерт ама еве нешто од мене.

teles_kop.jpg
 

hobbit

Intern
5 јануари 2008
5
1
Оскар за Македонија:
Линк

Дел од знаењето поврзано со MAYA го стекнав со помош на некои од дечките на сликата.Мислам дека заслужуваат и повеќе од една насловна страна во македонските медиуми , а секако и тоа да бидат спомнати на форумов затоа што претставуваат успешна приказна од Македонија на подрачјето на 3д анимацијата и визуелните ефекти.Нека им е честито и нека им се множат победите и наградите!
 

Tina

Intern
3 март 2008
11
0
ZDRAVO, ja sum sosema nova vo 3d grafika potocno maya, pa me interesira dali negde vo skopje ima kade da se uci, ko na primer kurs ili nekakvi rabotilni, stoznam
INAKU slikive se ludnica mnogu mi se svigaat samo taka prodolzete
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.215
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно