MaxTV преку Powerline AV Adapter

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,194
919
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Треба деновиве да ми монтираат Magenta пакет и имам 1 телевизор кај што нема интернет кабел. Не планирам да бушам цел стан и да спроведувам кабли па се мислам дали ова ке заврши работа TP-Link Powerline AV Adapter ? Теоретски ова пренесува интернет врска преку кабел за струја и би требало да работи...
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
316
360
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Немаш никаков проблем кај мене така функционира веќе 5 години.
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,194
919
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Фала за помошта. Ке земам такво па ке пробам кога ке наместат и ке пишам. Гледам на интернет се продаваат и по 3 во пакет со 1 влез и 2 излези, а кај нас се сите по 2 во пакет. Се докупува уште едно ?
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje
Фала за помошта. Ке земам такво па ке пробам кога ке наместат и ке пишам. Гледам на интернет се продаваат и по 3 во пакет со 1 влез и 2 излези, а кај нас се сите по 2 во пакет. Се докупува уште едно ?
Абе купи си од човекот - како ќе купиш „на интернет„ :D
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,194
919
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
184
119
Куманово
Ако се на иста фаза имаш подобра брзина.
Обичните (како мои) се еден вид на свич и нема врска Input/Output. Намести низ куќа колку сакаш, сите ќе се пронајдат меѓу себе и ќе се конектираат доколку ги спариш (секако можеш да си ги подвоиш 2x2). Нормално, свесно, низ нив ќе приклучиш еден рутер односно 1 DHCP сервер. Ако им боцнеш 2 рутера исто како во свич и тие ќе се збунат.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
187
142
Треба деновиве да ми монтираат Magenta пакет и имам 1 телевизор кај што нема интернет кабел. Не планирам да бушам цел стан и да спроведувам кабли па се мислам дали ова ке заврши работа TP-Link Powerline AV Adapter ? Теоретски ова пренесува интернет врска преку кабел за струја и би требало да работи...
Нешто пропуштам или... :) па нели би ти вршело работа преку WIFI да пуштиш интернет на телевизорот :)
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,748
3,639
Нешто пропуштам или... :) па нели би ти вршело работа преку WIFI да пуштиш интернет на телевизорот :)
Пропушташ :) Сака до ресиверот од МаксТВ да спроведе LAN кабел од рутерот, ама да не буши ѕидови, може на овој начин со Powerline низ штекерите :)
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,194
919
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Земав вчера PowerLine и успеав да го уклучам едниот макств, сега чекам уште еден сет за другиот. Си работи супер.

Нешто пропуштам или... :) па нели би ти вршело работа преку WIFI да пуштиш интернет на телевизорот :)

За жал макств уште работи на лан кабел и тоа мора на посебна порта на рутерот да е уклучено.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
187
142
Земав вчера PowerLine и успеав да го уклучам едниот макств, сега чекам уште еден сет за другиот. Си работи супер.За жал макств уште работи на лан кабел и тоа мора на посебна порта на рутерот да е уклучено.
Исто и кај мене е на лан. Кажи ми трет ресивер ти е?
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,194
919
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,605
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно