1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

MaxTV - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TexasUS, 20 Мај 2018.

Тагови:
  1. TexasUS

TexasUS
    Intern

69
    46
    25 Февруари 2017
    Машко
    Темава ја отварам бидејќи не најдов постоечка за МаксТВ. ЈА отварам бидејќи имам одредено прашање околу нивната телевизија односно квалитетот на каналите.

Ме интересира доколку има некој кој е нивни корисник или пак некој кој знае, колкав е битрејтот на каналите? SD и HD. Моментално сум на Вип и таму е прилично солиден. 10-12 Mbps за HD и околу 0.5-0.6 за SD. Бидејќи е ИПТВ платформа ме интересира како ова го имаат регулирано кај корисниците? Бидејќи сепак има корисници кои користат оптика и претпоставувам пуштаат поголем битрејт на каналите, но има и АДСЛ корисници кои имаат само 12 Mbps линија па доколку гледа HD канал со битрејт 10 Mbps отиде цел сообраќај за тоа само? Дали кај АДСЛ само го компресираат многу или и кај Оптик пакетите?

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,923
    5,104
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Оптика.

Тоа значи 36.5 мегабита поделени на 2 ресивера. Колку се стримовите неможе да се види

На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
  3. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

509
    342
    11 Февруари 2016
    Машко
    Порано додека бев на АДСЛ, од дадените 12мбита бендвит, кога беше уклучен SD канал, паѓаше на 9-10мбита, а HD канал паѓаше на 7-8мбита. Така да претпоставувам SD каналите се од 2 до 3 мбита, а HD каналитет 4-5мбита.

На TexasUS и kirev им се допаѓа ова.
  4. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

757
    571
    27 Април 2010
    Машко
    Значи @masterwu најубаво ви објасни на адсл бакар кога ќе ставите ресивер брзината од интернетот ви се намлува 2 до 3 мбпс од ресивер на сд канали , а на хд канал до 4 до 5мб со тоа што затоа на бакар најдобро е максимално 1 ресивер да се користи ако сакате да имате интернет нешто :)
    Доколку на оптиката портите лан 3 и 4 се направени специјално за ресиверите и не влече од брзината на интернетот воопште.
    Истото спаѓа и кога би ставиле оптика со пакет М до 12мбпс/1мбпс нема да и ви влече од интернетот.

Така да најубаво кажано бегајте од бакарот одма ако имате шанса за оптика да ставите.
    Ако сакате да имате нешто интернет гледајте да користите 1 ресивер максимално ако сте на бакар иако е можно до 2 зависно од реони али пак интернтот паѓа.

5. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

509
    342
    11 Февруари 2016
    Машко
    Сега може на бакар да побарате ВДСЛ конекција (пример магента М) и тогаш добивате загарантирани 12мбита интернет безразлика дали имате пуштено ХД или СД канал на ресивер(ите). Јас на ВДСЛ добивам до 30мбита вкупно проток за download, на уклучен ресивер паѓа на 25-28мбита. Иначе го користам Магента Л пакетот за интернет.

6. TexasUS

TexasUS
    Intern

69
    46
    25 Февруари 2017
    Машко
    Ви благодарам за одговорите. :)

7. bons

bons
    Gaining Experience

229
    59
    9 Април 2007
    Машко
    Дечки да прашам, приметив на телеком веб страната, некој пофин UI на екранчињата, дали имаат некои нови ресивери или надградба на firmware-от на старите..или пак само е искористено како приказ на веб страната. Овој стариов UI не ме бендисува ич па ако има чаре преку нов ресивер да се дојде до подобро би било топ :)
    upload_2018-7-18_16-2-7.png

На ace106 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

757
    571
    27 Април 2010
    Машко
    Новиот изглед т.е софтвер за ресиверите ќе биде имплементиран наскоро но почнувајќи од 19 јули па натаму постепено ќе почне од помалите градови па наваму или пак ќе можете на 122 да си се јавите и да си побарате да ви пуштат упдејт.

angeld, olikomerc, shifty и на уште 1 им се допаѓа ова.
  9. bons

bons
    Gaining Experience

229
    59
    9 Април 2007
    Машко
    @DemoUser ти благодарам на инфото.

10. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,335
    3,062
    11 Декември 2008
    Машко
    Да, кај мене стигна новиот софтвер сабајле во 5.30.

11. angeld

angeld
    Gaining Experience

83
    85
    2 Декември 2013
    Машко
    Се јавив на 122, им кажав да ми пуштат апдејт, одма пиштија.

Испратено од BLA-L29 преку IT.mk форум апликација

На nelkadzverka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TexasUS

TexasUS
    Intern

69
    46
    25 Февруари 2017
    Машко
    Оптшо како е новиот? Побрз, поспор? Багови такви глупости има?

На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

757
    571
    27 Април 2010
    Машко
    Новиот софтвер е поедноставен почитливо е направен и помодерен едноставно кажано.
    Има некои осетливи промени во брзината но тоа само некој кој ептен користел телеком ќе го примети.
    Иначе каде каде е подобар од стариот за многу работи.

На TexasUS и angeld им се допаѓа ова.
  14. angeld

angeld
    Gaining Experience

83
    85
    2 Декември 2013
    Машко
    Впечатливо побрз, за разлика од предходниот е по јузер френдли, а за багови сеуште не сум приметил. Ми се допаѓа што позадината во менито на новиот е транспарентна.

Испратено од BLA-L29 преку IT.mk форум апликација

На nelkadzverka и TexasUS им се допаѓа ова.
  15. Rac58

Rac58
    Gaining Experience

148
    72
    5 Јануари 2017
    Машко
    слободни активности
    Благодарам на инфото, сега се јавив на 122 и направија упдејт. За впечатоците покасно, сега се лечам со шопска и жта.

Испратено од GT-I9195 преку IT.mk форум апликација

16. cyberbaze

cyberbaze
    Intern

16
    3
    20 Јуни 2009
  17. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,335
    3,062
    11 Декември 2008
    Машко
    Не верувам да има разлика, ако од таму пуштаат изворно 720p ако сакаш и 4к ресивер имај, џабе.
    Btw за кој 55" TV се работи?

18. cyberbaze

cyberbaze
    Intern

16
    3
    20 Јуни 2009
    Проблемот е што 720p на корисничкиот интерфејс на 55 инчи е прилично грд.

Не е проблемот со сигналот од каналите, 720p е океј.

UI-то e пикселизирано.

Моментално е на 40 Sony CX50 а сакам да го префрлам на 55 Sony XE7.

19. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,923
    5,104
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Јас во дневна имам од најстарите ресивери - циско тие со 160гб хдд што се. Хардот клика одавна пошто и ми има паднато ама работи.

Вреди ли да се замарам да барам нов? Пошто у спална како втор ресивер имам од поновите тие со даљинско како од кинеска играчка и не е ништо побрз. И двата го имаат новиот софтвер.

20. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

892
    323
    17 Јуни 2008
    Чекај сега, ресивериве имаат HDD?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

21. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,923
    5,104
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Зависи кој ти го дале, ако имаш фунцкија снимање во пакетот, тогаш да има. На најефтините пакети даваат без функција снимање и немаат тие хдд. Новите по 500гб хитачи имаат.

22. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,335
    3,062
    11 Декември 2008
    Машко
    И јас имам од првите тие со големиот екран напред, со некој 320ка хард диск мислам беше. Од 2008 досега уште служи одлично 10 год, иако малце е поспор од овие поновите.
    Хард дискот кај мене не чука, ама онака во комодата ствараше малку вибрации, па го решив со анти-вибрациски падови од али:
    Rubber Anti Vibration Isolator Absorber Base Foot Pad 20Pcs Black-in Furniture Accessories from Furniture on Aliexpress.com | Alibaba Group

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...