1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

MaxTV - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TexasUS, 20 Мај 2018.

Тагови:
 1. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  112
  65
  25 Февруари 2017
  Машко
  Темава ја отварам бидејќи не најдов постоечка за МаксТВ. ЈА отварам бидејќи имам одредено прашање околу нивната телевизија односно квалитетот на каналите.

  Ме интересира доколку има некој кој е нивни корисник или пак некој кој знае, колкав е битрејтот на каналите? SD и HD. Моментално сум на Вип и таму е прилично солиден. 10-12 Mbps за HD и околу 0.5-0.6 за SD. Бидејќи е ИПТВ платформа ме интересира како ова го имаат регулирано кај корисниците? Бидејќи сепак има корисници кои користат оптика и претпоставувам пуштаат поголем битрејт на каналите, но има и АДСЛ корисници кои имаат само 12 Mbps линија па доколку гледа HD канал со битрејт 10 Mbps отиде цел сообраќај за тоа само? Дали кај АДСЛ само го компресираат многу или и кај Оптик пакетите?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,524
  5,928
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Оптика.

  [​IMG]


  Тоа значи 36.5 мегабита поделени на 2 ресивера. Колку се стримовите неможе да се види
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 3. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  518
  344
  11 Февруари 2016
  Машко
  Порано додека бев на АДСЛ, од дадените 12мбита бендвит, кога беше уклучен SD канал, паѓаше на 9-10мбита, а HD канал паѓаше на 7-8мбита. Така да претпоставувам SD каналите се од 2 до 3 мбита, а HD каналитет 4-5мбита.
   
  На TexasUS и kirev им се допаѓа ова.
 4. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  764
  663
  27 Април 2010
  Машко
  Значи @masterwu најубаво ви објасни на адсл бакар кога ќе ставите ресивер брзината од интернетот ви се намлува 2 до 3 мбпс од ресивер на сд канали , а на хд канал до 4 до 5мб со тоа што затоа на бакар најдобро е максимално 1 ресивер да се користи ако сакате да имате интернет нешто :)
  Доколку на оптиката портите лан 3 и 4 се направени специјално за ресиверите и не влече од брзината на интернетот воопште.
  Истото спаѓа и кога би ставиле оптика со пакет М до 12мбпс/1мбпс нема да и ви влече од интернетот.

  Така да најубаво кажано бегајте од бакарот одма ако имате шанса за оптика да ставите.
  Ако сакате да имате нешто интернет гледајте да користите 1 ресивер максимално ако сте на бакар иако е можно до 2 зависно од реони али пак интернтот паѓа.
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 5. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  518
  344
  11 Февруари 2016
  Машко
  Сега може на бакар да побарате ВДСЛ конекција (пример магента М) и тогаш добивате загарантирани 12мбита интернет безразлика дали имате пуштено ХД или СД канал на ресивер(ите). Јас на ВДСЛ добивам до 30мбита вкупно проток за download, на уклучен ресивер паѓа на 25-28мбита. Иначе го користам Магента Л пакетот за интернет.
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  112
  65
  25 Февруари 2017
  Машко
  Ви благодарам за одговорите. :)
   
 7. bons

  bons
  Gaining Experience

  234
  64
  9 Април 2007
  Машко
  Дечки да прашам, приметив на телеком веб страната, некој пофин UI на екранчињата, дали имаат некои нови ресивери или надградба на firmware-от на старите..или пак само е искористено како приказ на веб страната. Овој стариов UI не ме бендисува ич па ако има чаре преку нов ресивер да се дојде до подобро би било топ :)
  upload_2018-7-18_16-2-7.png
   
  На ace106 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  764
  663
  27 Април 2010
  Машко
  Новиот изглед т.е софтвер за ресиверите ќе биде имплементиран наскоро но почнувајќи од 19 јули па натаму постепено ќе почне од помалите градови па наваму или пак ќе можете на 122 да си се јавите и да си побарате да ви пуштат упдејт.
   
  angeld, olikomerc, shifty и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. bons

  bons
  Gaining Experience

  234
  64
  9 Април 2007
  Машко
  @DemoUser ти благодарам на инфото.
   
 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,453
  3,310
  11 Декември 2008
  Машко
  Да, кај мене стигна новиот софтвер сабајле во 5.30.
   
 11. angeld

  angeld
  Gaining Experience

  118
  109
  2 Декември 2013
  Машко
  Се јавив на 122, им кажав да ми пуштат апдејт, одма пиштија.

  Испратено од BLA-L29 преку IT.mk форум апликација
   
  На nelkadzverka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  112
  65
  25 Февруари 2017
  Машко
  Оптшо како е новиот? Побрз, поспор? Багови такви глупости има?
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  764
  663
  27 Април 2010
  Машко
  Новиот софтвер е поедноставен почитливо е направен и помодерен едноставно кажано.
  Има некои осетливи промени во брзината но тоа само некој кој ептен користел телеком ќе го примети.
  Иначе каде каде е подобар од стариот за многу работи.
   
  На TexasUS и angeld им се допаѓа ова.
 14. angeld

  angeld
  Gaining Experience

  118
  109
  2 Декември 2013
  Машко
  Впечатливо побрз, за разлика од предходниот е по јузер френдли, а за багови сеуште не сум приметил. Ми се допаѓа што позадината во менито на новиот е транспарентна.

  Испратено од BLA-L29 преку IT.mk форум апликација
   
  На nelkadzverka и TexasUS им се допаѓа ова.
 15. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  188
  107
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Благодарам на инфото, сега се јавив на 122 и направија упдејт. За впечатоците покасно, сега се лечам со шопска и жта.

  Испратено од GT-I9195 преку IT.mk форум апликација
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 16. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  96
  58
  20 Јуни 2009
 17. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,453
  3,310
  11 Декември 2008
  Машко
  Не верувам да има разлика, ако од таму пуштаат изворно 720p ако сакаш и 4к ресивер имај, џабе.
  Btw за кој 55" TV се работи?
   
 18. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  96
  58
  20 Јуни 2009
  Проблемот е што 720p на корисничкиот интерфејс на 55 инчи е прилично грд.

  Не е проблемот со сигналот од каналите, 720p е океј.

  UI-то e пикселизирано.

  Моментално е на 40 Sony CX50 а сакам да го префрлам на 55 Sony XE7.
   
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,524
  5,928
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас во дневна имам од најстарите ресивери - циско тие со 160гб хдд што се. Хардот клика одавна пошто и ми има паднато ама работи.

  Вреди ли да се замарам да барам нов? Пошто у спална како втор ресивер имам од поновите тие со даљинско како од кинеска играчка и не е ништо побрз. И двата го имаат новиот софтвер.
   
 20. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  920
  341
  17 Јуни 2008
  Чекај сега, ресивериве имаат HDD?

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,524
  5,928
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Зависи кој ти го дале, ако имаш фунцкија снимање во пакетот, тогаш да има. На најефтините пакети даваат без функција снимање и немаат тие хдд. Новите по 500гб хитачи имаат.
   
 22. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,453
  3,310
  11 Декември 2008
  Машко
  И јас имам од првите тие со големиот екран напред, со некој 320ка хард диск мислам беше. Од 2008 досега уште служи одлично 10 год, иако малце е поспор од овие поновите.
  Хард дискот кај мене не чука, ама онака во комодата ствараше малку вибрации, па го решив со анти-вибрациски падови од али:
  Rubber Anti Vibration Isolator Absorber Base Foot Pad 20Pcs Black-in Furniture Accessories from Furniture on Aliexpress.com | Alibaba Group
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...