• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MaxADSL Проблем

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Force

Intern
25 септември 2008
4
0
Од денес имам МаксАДСЛ 100, но имам еден проблем.
На секои 5 минути ми се гаси АДСЛ сијаличката од модемот и паѓа конекцијата, после морам да го вадам од струја модемот и да чекам некој период за пак да имам интернет.
Знае ли некој како да го решам проблемот?

Фала однапред.
 

TheWizzz

Intern
1 ноември 2007
123
3
прво можеш да им се јавиш и да прашаш што може да биде проблемот, а како второ, од искуство, види дали имаш доволно напојување на струја каде што ти е приклучен адаптерот од модемот, дека ако немаш, ке паѓа на секое...
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Начинот на поврзуванје е грешен.
Главниот телефонски кабел (доводот) мора да оди во сплитерот, па од сплитерот се дели на 2 дела - за интернет, и за телефон. Од таму можеш да приклучиш со друг сплитер повеќе телефони (значи после сплитерот), ако пред сплитерот имаш телефон проклучено може да зеза...
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
i ednoto i drugoto moze da se problemi ubavo proveri si se na kraj kraeva jes da ne veruvam ama moze neso da ne ti e ured so modemot ili spliterot :/
 

Jano

Intern
8 февруари 2008
281
11
@StenmarC
Добро кажано ја имам пред сплитерот телефон убацено и сеа кога ќе зазвони ми паѓа конекција.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Force

Intern
25 септември 2008
4
0
Благодарам многу што се потрудивте да ми објасните.
Сепак го решив проблемот и истиот беше во тоа што модемот беше расипан.
Благодарам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,630
Мислења
822,053
Членови
28,275
Најнов член
Лени333
На врв Дно