1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Max TV Problem

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од linksys, 3 ноември 2015.

 1. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Здраво на сите, вака сега...: Веќе подолго време (околу 2-3) месеци имам проблем со телевизијата, си работеше се ок, но почна да прави проблеми т.е сликата почна да закочува, односно да се замрзнува, односно кога гледам некој тв канал и одеднаш сликата ке се замрзне, и мора да сменам некој друг канал и да се вратам на истиот каде што сум гледал за да продолжи емитувањето на програмата. Се јавива во техничка подршка, го пријавија проблемот... дојде екипа се сменија одново, дури и од почеток пуштија нова телефонска линија, ги сменија двата кабли што одат во ресивер (корисник сум на два телевизори - два ресивери имам), кабелот за телефон исто го сменија, значи се од корен, проблемот продолжува пак. Остана уште да се сменат нови ресивери , тоа ми го предложи екипата. Корисник сум на Max TV веќе 5 години , но осега вакво нешто сум немал како проблем. Ваши слични искуства, решенија, мислења??? Фала !!
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Пријавувај. Ако не смениле порт на DSLAM-от во централа, и тоа да направат. Или нека те префрлат на оптика штом си со два телевизори.
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  442
  250
  11 oктомври 2015
  Машко
  Имав исти проблеми, почнав од кабли, рутери, штекери, па надворешна кутија (кородирани контакти), па внатрешна кутија (кородирани контакти), па ја сменив инсталацијата (кабли) од штекер до уреди (ако имаш неколку спојки на кабел -отстрани), се појача линијата, имаше подобрување. Мислам дека најголема улога има рутерот и приемниците (старите се подобри) и ако си на бакар тоа е максимум што може да ти понудат.
  Се додека не стават оптика, вртење во круг едно со друго е некомпатибилно (централа-рутер), некогаш беше оптимизирано сега и нашите потреби се поголеми од ден на ден. Ако гледаш ХД на два приемника (многу тешко со бакар скоро ич) плус додека гледаш ТВ повеќе од два WIFI уреди (сигурно имаш повеќе) паќа интернетот, (ти треба подобар рутер) :) нема друго чаре, се чека оптика! Сега за сега го решив проблемот, но во очекување сум да се повторат, едноставно бакарот толку може и опремата ваква каква што се нуди!
  П.С. немам намера да се откажам од MAxtv, верувам дека набрзо ќе се оправат!
   
  На Banjifiko и kirev им се допаѓа ова.
 4. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
   
 5. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Колку долго време го имаше проблемот? викаш да сменам кабли, техничарот дојде и се одново смени, смени кабли до двата ресивери, смени кабел до телефонот, смени и нова линија, сосема нов кабел (DSL), проблемот уште постои, еве баш цело сабајле денеска немам нити ТВ, нити интернет, bubache кажими дали ти сам го средуваше тоа, или дојде екипа, и кажими да си уште на бакар или имаш оптика? кога треба да пуштат оптука дефинитивно?
   
 6. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  442
  250
  11 oктомври 2015
  Машко
  луѓето доаѓаа, па се менуваа, па викаа други екипи, чистење на кутии од корозија беше нивна работа и од централа појачување на сигнал, каблите ги преврзаа па јас сам си купив кабел без да надоврзувам, па викнав друг мајстор да стави штипчиња, проблемот траеше некаде околу 6-7 месеци, сеуште немам оптика но откако ми сменија рутер има подобрување, оптиката е во близина, ја очекувам, барањето од куќниот совет е доставено... почни од штекер па се до уред цел кабел; (тоа можеш сам) можно е да имаш прекин или корозија на надоврзување на кабел, барај друг рутер (spidpord i fritz!) и правилно да биде сетиран, евентуално и линија да ти сменат...
   
 7. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  bubache, се е сменето од корен, нова линија е пуштена значи т.е како да сум немал никогаш телефон фиксен ... нова пуштија, сите кабли ги изменија од рутерот до двата ресивера, кабел до телефонот исто така, направиле мерења демек било се во ред... но еве не е. Кажими ја не сум упатен многу во врска со ова Оптикава, почна веќе да се користи? ја имаат некоикорисници веќе во употреба? и дали треба да поднесам барање да ме префрлат на Оптика или...? и кажими те молам кога менуваат оптика, се одново ке сменат? кабли, ресивери, рутер , како оди тоа?
   
 8. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  442
  250
  11 oктомври 2015
  Машко
  до каде е твојата оптика ќе прашаш на телефон, они си имаат реони и полека се проширувааг, сега барај си да ти сменат рутер дококу велиш дека со каблите е ок...друго нема, ако сакаш интернет не пуштај ХД, и обратно, кога гледаш хд- користи помалку мобилни! Ќе те средат ама треба упорност!

  имаш право доколку не отстранат пречки во рок од 48 часа да ти одбијат на сметка, ама налет кога ќе се нервираш, они пратат пустат ама оптика е голем зафат за нив, инвестиција, копање, враќање,
  оптички кабел ти носат до рутер...
  можен е проблем или корозија во некоја кутија надвор...
   
  Последна промена: 3 ноември 2015
 9. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  bubache, баш сега пред малку беше техничарот тука и ми смени медиа приемник (ресивер) , и ми рече ке тера без проблем, се јави во централата и праша колку капацитет е линијата , му рекоја 14.600 е сега во што се мери тоа? MHz (мегахерци, гигахерци, мегабити) во што?
  Прашав дали трееба да поднесам барање за оптика, ми рекоја дека овој регион каде што јас седам уште не е достапен со оптика (немаат пуштено сеуште)
  П.С. имам приметено дека на сител тв. најмногу замрзнува слика најчесто тамо
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  620
  171
  29 Септември 2010
  комуњар да не си? хаааааааааааааааааааа
   
 11. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  442
  250
  11 oктомври 2015
  Машко
  точно на сител замрзнува, но по десетина секунди се пушта и тера до наредно менување програма, ако имаш два приемника тогаш тешко иде хд тв на двата едниот секако ќе кочи, бакарот не може да влече повеќе, плус и ако сакаш да користиш wifi во тој момент ќе биде многу тешко, комбинирај со приемници едниот нека тера хд другиот не, не користи wifi кога сакаш хд тв...
  добра ти е линијата доста солидна, сепак е до бакарот а може и рутерот да биде подобар, оптиката иде споро има и причина...
   
 12. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  442
  250
  11 oктомври 2015
  Машко
  не сум експерт, се трудам,
  слушнав дека телеком спрема појачување на линиите на оние места каде нема да биде достапна оптика па бакарот ќе имал поголем проток, така да верувам во тоа, кога ќе биде... и не е сигурен изворот...
  еден приемник влечел 8mps+8mps другиот 16, плус другите уреди...нема капацитет, со надградбата ќе имало 50mps, послабо од оптика но ќе си тераат и два приемника хд и истовремено ќе си тера и wifi за другите уреди...
   
  Последна промена: 3 ноември 2015
 13. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,017
  635
  3 Јули 2007
  И кај мене се дешава истото тоа е поради недоволна линиска брзина. Тоа што ти кажале 14.600 ти е kBit/s зависи што рутер имаш можеш да го видиш во самиот рутер

  [​IMG]

  Се јавував неколку пати и има некое „капаче“ што го ставаат и го пуштаат. Тоа капаче служи да ги одели интернетот и протокот за ИПТВ. Ако го пуштат капачето нема проблем со телевизијата ама интернетот ми се намалува така да после неколку јавувања решив да имам подобар интернет отколку телевизија пошто поретко ја гледам.
   
 14. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Значи кBit/s (килобита во секунда) во тоа се мери, ахам !!
  е сега да претпоставиме доколку мојот регион е покриен со оптика и да би поднесол барање за оптичка услуга, се треба да се смени ? Кабли од рутер до ресивер нови?? нови ресивери и.т.н??? онака чисто информативно сакам да знам !!
   
 15. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  442
  250
  11 oктомври 2015
  Машко
  не, нова е линијата до рутер, на местото на бакарот (од централа до штекер), другот дел е исто, исти приемници, кабли до применици...
   
 16. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Мислиш од бандера до рутер кај мене е нова линијата (кабелот) така ?? а цела друга опрема останува иста, ресивери ,кабли до ресиверите и сл., рутерот останува ист така??
   
 17. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  442
  250
  11 oктомври 2015
  Машко
  нема бандера идат под земја,
  бандери користат другите провајдери, телеком иде под земја
  а некаде имаат само како канали и другите провајдери.
  од новиот штекер до рутер и натаму си е по старо!
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,687
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Во кој реон си? Мислам дека чим има во тој реон опција за оптика сами ти се јавуваат. И они ќе ти го заменат адсл модемот со ONT бокс (хуавеи), друго ништо. Нема потреба ти да преправаш опрема тоа е нивна работа.

  Јас бев уште во бетата во Центар. Нашиот блок прв го ставија на оптика и имавме паралелно бакар и оптика одреден период. Кога заврши тестот од некои 3-4 месеци, изгасија бакар скроз на цел блок и ISDN и PSTN. Оптиката ја носат до кај тебе пред врата (предходно си пуштаат мрежа низ влезот/зградата, а после откако ќе потпишеш ти местат оптички терминал во ѕид и од него до хуавеито иде кабел, така да ти немаш никакви обврски. Од хуавеи натаму се користи истата опрема, рутери, свичеви, RJ45.
   
 19. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Сега дефинитивно како да го решам проблемот, се е ново од кабли до медиа приемници и.тн, пак замрзнува сликата, тие гарантираат дека ке биде се Ок но еве истиот проблем, ја стварно незнам што е ова, ипак мислам да не кажам 100 % дека проблемот е од самата компанија Телеком, сега може тие оправаат, прават др. работи , чачкаат ... и затоа мислам кај нив е проблемот, но белким ке се подобри :)
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  442
  250
  11 oктомври 2015
  Машко
  каков рутер ти ставија?
   
 21. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Рутер не ми сменија, истиот остана... немало потреба за нов, сменија само ресивер нов... 99% сигурен су дека од кај нив е нешто , од самиот телеком :)
   
 22. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  442
  250
  11 oктомври 2015
  Машко
  веројатно знаат што прават штом го смениле приемникот, ќе те оправат само биди упорен јавувај се, пријавувај пречка кога ќе имаш, они од траму пратат, ќе видат на колку време ти паѓа системот, ќе има реакција но мора да си ги бараш сам правата
   
 23. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  360
  141
  13 Април 2007
  Машко
  Инсистирај да ти го променат рутерот, и ке се реши проблемот.
   
 24. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  442
  250
  11 oктомври 2015
  Машко
  а каков рутер имаш?
   
 25. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Ресетирај го главниот ресивер со вградениот хард диск, да се избрише све од него.

  Провери линиска брзина.
   

Сподели

Вчитување...