• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

МАХ температура на напајање?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

akademikot

Intern
2 март 2008
6
0
Која е максималната температура за работа на напајање?

кај мене при рендериранје без проблем оди до 70

во ред ли е ова и ако не кои би биле алтернативите да се спречи ова?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Која е максималната температура за работа на напајање?

кај мене при рендериранје без проблем оди до 70

во ред ли е ова и ако не кои би биле алтернативите да се спречи ова?
Мислеш температурата на процесорот или температурата на напојувањето? Ако е на процесорот, купи си некој модобар кулер, или пак ако ти се даваат пари, купи си liquid cooling систем и немаш гајле.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

akademikot

Intern
2 март 2008
6
0
Мислеш температурата на процесорот или температурата на напојувањето? Ако е на процесорот, купи си некој модобар кулер, или пак ако ти се даваат пари, купи си liquid cooling систем и немаш гајле.


за напајанје се работи
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
за напајанје се работи
Хм... е зошто велиш дека при рендерирање качува температура? Напојувањето дава стабилизиран напон кој не зависи од работата што се врше на компјутерот. Не верувам дека 70 степени качува напојувањето и единствен начин за да ја провериш температурата мислам дека е да го отвориш и кај главните транзистори на ладилниците да им залепиш термометар. А незнам, мозеби и има такво напојување што има можност да си ја сам измери температурата
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Напојувањето дава стабилизиран напон кој не зависи од работата што се врше на компјутерот
Точно дека напојувањето дава стабилизиран напон, но температурата на напојувањето многу зависи од тоа колку е оптеретено. На пример при мирување струјата што ќе ја побарува компјутерот ќе биде помала, а со тоа и температурата на напојувањето и обратно. Температурите при мирување и при големо оптеретување исто така зависат и од квалитетот на напојувањето.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
ОК, но сепак не гледам како би можело да се измети температурата на напојувањето
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12

Со програмче од матичната.

Сакам да кажам не знам дали е точно но "можно" е да се измери вака.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Првпат слушам дека постои сензор кој ја мери температурата на напајањето и притоа комуницира со матичната.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
За волтажата да, ама волтажа на матична. Со сите програми до сега што сум ги сретнал (меѓу кои и таа на сликата, на едниот компјутер имам Солтек плоча) не сум видел температура на напајање. Ај ќе почекаме авторот на темата да каже од каде му е изворот.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Па можеби, користејќи ги вредностите што ги има, како што се волтажа и останати работи спрема некоја формула пресметува температура. Но веројатно е тоа приближно
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Па можеби, користејќи ги вредностите што ги има, како што се волтажа и останати работи спрема некоја формула пресметува температура. Но веројатно е тоа приближно
Температурата во компјутерските системи се мери преку сонди, а не преку формули.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

akademikot

Intern
2 март 2008
6
0
епа вака
се работи за компјутер стар повеке од 3 години и ова греење на напајањето е уште од тогаш кога го купив копјутерот, сега прашувам бидејки вчера го открив форумов
има стандардно напајанје од 350W и отприлика оваа конфигурација

Матична плоча :
Процесор Intel Pentium 4, 3000 MHz (15 x 200)
Име на матичната плоча Abit AI7 (5 PCI, 1 AGP, 4 DDR DIMM, Audio, LAN, IEEE-1394)
Чипсет на матичната плоча Intel Springdale i865PE
Системска меморија 1024 MB (PC3200 DDR SDRAM)
DIMM1: Kingmax MPXC22D-38KT3R-FHA 512 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-4-4-8 @ 200 MHz ) (2.0-3-3-6 @ 133 MHz )
DIMM3: Kingmax MPXC22D-38KT3R-FHA 512 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-4-4-8 @ 200 MHz ) (2.0-3-3-6 @ 133 MHz )
Тип на BIOS Award (11/03/04)
Комуникациски порт Communications Port (COM1)
Комуникациски порт Printer Port (LPT1)

Графика :
Графичка карта NVIDIA GeForce FX 5700 (256 MB )
3D забрзувач nVIDIA GeForce FX 5700


Складирање :
IDE контролер Intel(R) 82801EB Ultra ATA Storage Controllers
Floppy диск Floppy disk drive
Тврд Диск SAMSUNG SP1614C (160 GB , 7200 RPM, SATA)
Оптички уред Optiarc DVD RW AD-5170A (DVD+R9:8x, DVD-R9:8x, DVD+RW:18x/8x, DVD-RW:18x/6x, DVD-ROM:16x,
Оптички уред TSSTcorp DVD-ROM TS-H352A (16x/48x DVD-ROM)


иначе температурата ја мерам со истото програмце за кое постирасе АЛЕКСО види горе, тоа е стандарна програма од MB Abit AI7

треба ли да набавам ново напајање?
и ако треба кое?
и каде да го набавам?
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Не би требало да има врска со плочата дали мери или не мери напајање, може тоа е некој сензор од матичната или пак самото куќиште да има надворешни сензори па ги лепиш на критични делови.
Вака колку што разбрав немаш никакви проблеми до сега, така разбери дали е реално тоа што гледаш 70 степени за напајање.
На крај и краева замениго итака не ти треба некое многу моќно за машината.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,399
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно