• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Маус

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Imam problem so mausot. Cesto znae da se pojavi vo nekoj cos.
Ova go imam zabelezano kaj poveke moi drugari. Dali samo na nekoi mausi toa se slucva ili ne?
P.S. Mausot e opticki
Microsoft zaedno so kompjuterot sto mi go dadoa.
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
На ретко кој оптички маус не се случува тоа... :lut2:

Пробај смени подлога во друга боја (еднобојна да е само), друго незнам што да ти кажам...
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Ednobojan e siva od ANHOCH samo gore ima edna bela linija no taa e skoro na gorniot rab.
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Незнам... како што кажав, пробај со подлога во друга боја. А ако те иритира па ептен многу, чаре е да си купиш ласерски маус, барем сега и не се толку скапи.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Ne me iritira no zosto toa e taka onoj analogen da go recam porano sto go imav super bese a ovoj....
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Тоа е така затоа што тој маус што го имаш е "џабал`к" :)) Или конкретно кажано има вредност од 300 ден .) Верувам дека ако потрошиш 1500 ден за (оптички) маус, нема да ти рипка по екранот. Народски кажано, колку пари толку пиењ... музика. :))
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
OK, fala na pomosta.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Upss... duri sega vidov deka pogreshen tekst sum kopiral pogore...
Eve kako jas go reshiv toj problem...
Control Panel -> Mouse -> Pointer Options -> Uncheck the 'Enhance Pointer Precision', mislam deka istoto mozhesh da go napravish i preku device manager, pa mouse itn itn...
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Јас имам маус за 200 ден. и супер е..плус ми одговара со бојата на лаптопот хехе..од Anhoch

Ќе земам кабелчето да го скратам само кога ќе имам време
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
јас имам оптички и го користам без подлога (али несмее да е претерано мазна или претерано рапава), а на подлога и ја го имам истиот проблем.

која е разликата помеѓу оптички и ласерски маус?

ПС
мала измена на постот, да не биде смешен како шо беше :)
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
дечкото вика дека има оптички маус, а ти му викаш да си купи ласерски........која е разликата?

Разликата помеѓу оптички и ласерски (стандардни) маусеви е користењето на светлината за да го следи движењето. Обичниот оптички маус користи LED во својот оптички мотор, додека ласерскиот користи ласер да го следи движењето. Оптички следи 400 dpi и 800 dpi (dot-per-inch) додека ласерскиот следни повеќе од 2000 dpi.

Исто така ласерскиот може да работи скоро на секоја површина, додека оптичкиот има проблеми на многу, како што се црни или блескави површини.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Има дебела разлика, братче. Стандардните оптички глувчиња користат оптоелектронички сензори, а ласерските користат инфрацрвен ласер, кој овозможува и до 20 пати поголема прецизност во скенирањето на површината и детекција на разликите, кои предизвикуваат помрднувања на курсорот. Или, народски кажано, 20 пати попрецизен tracking.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ах, ме зезна D, постираше додека куцав. Ај, нека, да покажам дека и јас знам:)).
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Фала што одговоривте во мое име :))

Ова што војкан го предложи може и да го реши тој проблем. Некој да проба па да напише коментар тука? :bye1:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Odgovorot od "vojkan" go resava delumno problemot, takasto mausot se dvizi pobavno i koga pointerot zabeguva mozes da go sledis.
 

Lenin

Intern
6 мај 2007
5
0
www.dt-gaming.net
@ filipvselena osven samo G9`kata cini od site tie :) a ne mislam deka mu se isplaka....
@ temata :) Ako si za kupvanje nov maus.... Microsoft Inteli 1.1 (okolu 1000 den) za tie pari podobar nema da najdis :)
poz :bye1:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
@ filipvselena osven samo G9`kata cini od site tie :) a ne mislam deka mu se isplaka....
@ temata :) Ako si za kupvanje nov maus.... Microsoft Inteli 1.1 (okolu 1000 den) za tie pari podobar nema da najdis :)
poz :bye1:

drugar temava ne e cepnata 3 meseca... mislam deka deckoto do sega sigurno go smenil mausot i go iskrsil i pak go smenil :LOL:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
i pak go iskrsil i pak go smenil:D .ama koga veke pak nekoj postiral zosto da ne se kaze deka imam opticki maus od 500 denari i super si raboti.Zasto nekoj da kupuva maus od 1000 denari koga moze i poevtino.pozdrav:bye1:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Abe jas koga vikam nemora sekogas da e poskapo za da e podobro.:D inace na bela podloga raboti i ne saka drvena podloga(edinstven hendikep).:D
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Не мислам сега за сега да го менувам(бидејќи не работам нешто за што ќе ми треба толкава прецизност, а за во иднина не се знае) само прашував дали тоа е до маусот или може да се подеси.
Фала на сите за одговорите!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.809
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно