Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Matlab

mkd.scout

Intern
30 април 2007
9
0
гледам нема ваква тема..
а доста посетители претпоставувам се студенти на машински или електро факултет каде во изобилство го користат овој програм..барем првите два - три семестри..
значи овде да можеме да дискутираме за проблемите околу синтаксите/скриптите и останато околу матлабот!
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Јас моментално работам во Matematica 5.2 не сум работел во Matlab али нарачав некој цедиња ми стигаа дома ги разгледав демоата и гледам дека е многу моќен, би работел али понатаму.
поздрав!
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
јас ја имам 9 верзија ако сакате да ја качам некаде ..........сум работел со неа пред две години со што можам ќе ви помогнам............

поздрав
 

darkwarrior

Intern
22 јули 2007
45
1
hi

Makedonce mozes li da mi pratis nekoja od najdobrite verzii prati mi na e-mail:
[email protected]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
The Dark Power
 

Neptvn

Intern
13 октомври 2007
16
0
Indeed, MATLAB е моќен програмски јазик, претежно развиван (со вградени функции) за пресметки и обработки со матрици.

Инаку е сличен со С-то, но многу е полесно за манипулирање со матрици во MATLAB него во С поради тоа што вградените функции за генерирање и операции со матриците се развиени на најниски можни машински јазици (асемблер). Исто се користи многу за симулации на динамички процеси (во машинство итн.). Не за друго на машински сум па... :)
 

volk1988

Intern
11 февруари 2008
22
0
Дечки да ве прашам, во скопје од каде можам да го купам Matlap, бидејки го најдов на нет, ама е малку поголем мин 4.7 GB
 

DedoMraz

Intern
11 мај 2010
20
10
Се надевам дека некој тука е доволно љубезен да ми помогне со неколку задачи во MATLAB. Јас сум ептен почетник во програмирање бидејќи смеров мој е за 3Д дизајн ама предметов сепак морам да го положам, стигнав до негде со логика ама сепак заглавив :) Задачава гласи вака:
Од два внесени броја да се провери дали првиот е делив со вториот. Да се отпечати порака дали е делив или не.
Незнам како да го направам да пресмета и да дава и резултат за различно од 1.

n1=input('Vnesi Broj')
n2=input('Vnesi Broj')
if fix(n1/n2)==1;
fprintf('Brojot e deliv')
else
fprintf('Brojot ne e deliv')
end

Задача 2:
За внесен број n да се најде производот од квадратите на неговите делители.

Задача 3:
За внесена матрица да се најде збирот на броевите во редовите со непарен реден број.

Задача 4:
Да се состави функција за пресметка на производот на парни броеви од 1 до 2n за даден природен број n (математички се означува (2n-1)!!). Потоа да се пресмета збирот 1!!+3!!+...+(2n-1)!!


ФАЛА ОДНАПРЕД НА СЕКОЈ ШТО ЌЕ СЕ НАФАТИ ДА ПОМОГНЕ НА БИЛО КАКОВ НАЧИН :)
 

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
994
586
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
MATLAB 7.0 го имам јас и баш денес презентирав семинарска,power_lineparam делот што е за проектирање и пресметка на водови,тоа го работев последно бидеќи сум на Електро Индустираска ел.енергетика,матлабот е јазик составен од Fortran i od C++ команди алогаритми. Широк поим е многу треба а малку се изучува на факултет,нема предмет во кој срикно се запознавме со матлаб прво LabView и сега Matlab се изучуваат по вежби по два предмети и потоа се применуваат уште во 2.
 

Amy87

Intern
28 октомври 2011
41
11
Јас го користам matlab од пред некој месец, конкретно за анализа со конечни елементи (во градежништво). Имам едно прашање ако може некој да ми помогне. Читав во една книга примери и авторот наведува дека користел Math Symbolic Toolbox. Дали има посебен дел кој објаснува како функционираат овие алатки, и каде што може да се види на кој начин се напишани функциите во него? Во смисол, алгоритамот на функциите кои е овозможено да се применуваат преку toolbox-ов?
 

MmmDdd

Intern
27 јануари 2012
2
0
Здраво на сите! За прв пат работам со матлаб и треба да напишам програма во врска со парцијални диференцијални равенки, конкретно програмата треба да црта фигура за Un со L=pi. Ве молам доколку некој може да ми помогне да ми пише :) Однапред благодарам :).
 

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
369
410
Се надевам дека некој тука е доволно љубезен да ми помогне со неколку задачи во MATLAB. Јас сум ептен почетник во програмирање бидејќи смеров мој е за 3Д дизајн ама предметов сепак морам да го положам, стигнав до негде со логика ама сепак заглавив :) Задачава гласи вака:
Од два внесени броја да се провери дали првиот е делив со вториот. Да се отпечати порака дали е делив или не.
Незнам како да го направам да пресмета и да дава и резултат за различно од 1.

n1=input('Vnesi Broj')
n2=input('Vnesi Broj')
if fix(n1/n2)==1;
fprintf('Brojot e deliv')
else
fprintf('Brojot ne e deliv')
end

Задача 2:
За внесен број n да се најде производот од квадратите на неговите делители.

Задача 3:
За внесена матрица да се најде збирот на броевите во редовите со непарен реден број.

Задача 4:
Да се состави функција за пресметка на производот на парни броеви од 1 до 2n за даден природен број n (математички се означува (2n-1)!!). Потоа да се пресмета збирот 1!!+3!!+...+(2n-1)!!


ФАЛА ОДНАПРЕД НА СЕКОЈ ШТО ЌЕ СЕ НАФАТИ ДА ПОМОГНЕ НА БИЛО КАКОВ НАЧИН :)


Прва задача :

Од два внесени броја да се провери дали првиот е делив со вториот. Да се отпечати порака дали е делив или не.

n1=input('Vnesi Broj')
n2=input('Vnesi Broj')
if rem(n1/n2)==0;
fprintf('Brojot e deliv')
else
fprintf('Brojot ne e deliv')
end
Користиш rem функција како функција која дава остаток при делење на првиот член од заградата и вториот. Ако броевите се деливи меѓу себе остатокот од делењето ќе биде 0.

Задача 2:
За внесен број n да се најде производот од квадратите на неговите делители.

n=input('vnesi broj');
proizvod=1;
for i=1:n
if rem(n,i)==0
proizvod=proizvod*(i^2);
end
end
fprintf('Proizvodot e %f',proizvod)


Задача 3:
За внесена матрица да се најде збирот на броевите во редовите со непарен реден број.

Ќе го прескокнам делот со внесувањето и читањето на матрицата зошто се повторува во секоја задача...

suma=0;
for ii=1:2:r (r е променливата за бројот на редици)
for jj=1:c (c е променливата за бројот на колони)
suma=suma+x(ii,jj) (x е прочитаната матрица)
end
end

На овој начин for циклусот ќе ги земе во предвид само непарните редици. Задачава може да се реши и со вградените функции за сума на редици и колони за матрици, ако имаш потреба од такво решение, пиши дополнително.


Задача 4:
Да се состави функција за пресметка на производот на парни броеви од 1 до 2n за даден природен број n (математички се означува (2n-1)!!). Потоа да се пресмета збирот 1!!+3!!+...+(2n-1)!!

function f=proizvod(k)
f=0;
f=fact2(2*k-1);
end

n=input('vnesi priroden broj');
zbir=0
for ii=1:2:2*n-1
zbir=zbir+proizvod(ii);
end
fprintf('Zbirot e %d ',zbir)
 

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
369
410
Здраво на сите! За прв пат работам со матлаб и треба да напишам програма во врска со парцијални диференцијални равенки, конкретно програмата треба да црта фигура за Un со L=pi. Ве молам доколку некој може да ми помогне да ми пише :) Однапред благодарам :).

Ќе може појаснување за задачата ? Мене не ми е баш јасно што се бара од напишаново :) Што означуваш со Un, а што со L ?
 

fricko

Intern
29 ноември 2012
1
0
Здраво, дали некој може да ми помогне како во Матлаб да напишам систем од линеарни равенки во матрица. Однапред благодарам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.135
Мислења
975.334
Членови
35.447
Најнов член
AMirchovski
На врв Дно