1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Матичнава не дава видео сигнал...

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Pulse, 6 Јануари 2016.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,213
  1,263
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Не бев подолго време дома, помалиот брат го користел компјутеров, ми рече дека вечерта играл игри до касно и сабајле несакал да се вклучи...

  1) Проблем
  - Матичната не дава видео сигнал

  2) Знаци на живот
  - Диодата на матичната свети
  - Сите кулери работат без проблеми

  3) Решенија кои ги пробав
  - Пробав со 2 графички и + на интегрираната
  - Го вклучив мониторот на лаптоп - работи
  - Биос батерија вадев
  - Пробав без рам меморија да го вклучам, нели треба да титка... НЕ титка, само кулерите работат повторно
  - Пробав само матичната надвор од кукиште само врзана на монитор, иста песна...

  P5G4IT-MLX е матичнава...
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,124
  4,543
  4 ноември 2013
  Машко
  Да го зирниш процесорчето? Да пробаш со друго а успут зирни ги и кондензаторите.
   
  Последна промена: 6 Јануари 2016
 3. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,694
  7,027
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Провери дали грее некој чип во standby, исто провери го и процесорот и чиповите во работа дали греат.
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,653
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Види дали грее нешто од овие.

  Untitled.jpg
   
  На Pulse и Daniel86 им се допаѓа ова.
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,369
  3,694
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Испеана е нејзината песна ...
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,213
  1,263
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Ја пензионирав матичнава... клучајте, џабе потрошено време е ова за да се среди.
   
 7. Antonio Vasilevski

  Antonio Vasilevski
  Gaining Experience

  238
  98
  3 Јануари 2016
  Машко
  И мене истиов проблем понекад кога ке сменам некој дел или ке извадам нешто (HDD, рам, процесор) кај мене се решаваше со едноставно преместување на рамот, некогаш сакаше со по една плочка ама со двете заедно не даваше слика.
   
 8. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,694
  7,027
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Требаше да ја донесеш да ја ѕирнам...
   
 9. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,213
  1,263
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Мислам дека по таван мојте ја ставиле, ако ја најдам ќе те контактирам... не ми е итна работава...
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,456
  23 Јануари 2008
  Манга
  Дали свиреше некаков звук, БИП-ови и слично (ова подразбира дека имаш уклучено бипер-спикерче) и ако да опиши ги какви беа кратки, долги, по кој редослед колку кратки/долги??
   
 11. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,213
  1,263
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Нема звукови ништо, знам да ги препознавам бип-овите од компјутерот, туку онака, се пали матичната, вртат сите кулери, свети диодата на матичната, а не дава никаков сигнал, пробав со интегрираната графичка, со друга графичка, со ресетирање на биос, без додатни компоненти, како што се хард диск, рам, све извадив, само напојување оставив и пак исто, не дава видео сигнал, ни пак има некој бип-ови.
   
 12. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,285
  699
  9 Мај 2012
  Машко
  А дали ти подига Биосот односно дали си влезе нормално Биосот ???
  А ако влезе нормално и види дали си пишува за процесорот?
   
 13. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,213
  1,263
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Неможам ни во биос да влезам, значи кога стиснам power и F2,F12,ESC,DEL со ништо не влага во биос, нема никаков видео сигнал, само вртат кулерите и на матичната диодата свети, друго ништо нема реакција, мониторот останува искличен, не го ни подига.
   
 14. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,285
  699
  9 Мај 2012
  Машко
  Изгледа матичната или процесорот нешто не е во ред.
   
 15. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,285
  699
  9 Мај 2012
  Машко
  А работи ли хард дискот ?
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,236
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Od kaj znae dali raboti hard diskot. Verovatno zavrtuva i tolku. Proba so drugi memorii? Izgleda kako maticnata da e riknata.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Antonio Vasilevski

  Antonio Vasilevski
  Gaining Experience

  238
  98
  3 Јануари 2016
  Машко
  Пробај со друг процесор, ако сака флешни го биосот и пробај пак со стариот кај мене така се реши.
   
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,236
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Шо има врска BIOS верзијата?
   
 19. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,285
  699
  9 Мај 2012
  Машко
  Кој спомна Биос верзија ? Туку да види дали крене а ако не значи до матичната,хардот или процесорот друго нема
   
 20. Antonio Vasilevski

  Antonio Vasilevski
  Gaining Experience

  238
  98
  3 Јануари 2016
  Машко
  Ако е хардот би требало да се крене, да не го покаже во биос, а може и да сум грешка. :)
   
 21. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,285
  699
  9 Мај 2012
  Машко
  И да крене или да не крене сеедно туку да влезе во биосот .....
   
 22. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,213
  1,263
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Колку што знам и без хардот треба да покаже слика да го погрене мониторот.
  Пробано и со и без хардот, не е до него, пробав и без рам мемории, пак исто, значи црн екран и нема титкања(бипови). [читајте прв пост, не се повторувајте, све пробав].
  До матичната или процесорот се последни опции.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,213
  1,263
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  После 2 минути работење на само матичната без хард и без рам меморија, овие 2 чипа се загреаа ко луди, другите се мртви ладни :D
  Чаре?
  Untitled.jpg
   
 24. Antonio Vasilevski

  Antonio Vasilevski
  Gaining Experience

  238
  98
  3 Јануари 2016
  Машко
  Титкања немаш затоа што најверојатно немаш ни мало звучниче (speaker пишува на него)
  уштекано у матичната или пак не е исправно.
   
 25. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,694
  7,027
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Извади ги, и испитај ги "чиповите", кои патем се викаат мосфети, мајсторе :)
   

Сподели

Вчитување...