Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Матична

7 февруари 2016
27
6
Предлог од кај можам да земам матична за lga 1700 по можност да може да ја држи i5 13600k немора да е со overclock и да е по можност mAtx ?
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.015
5.216
Скопје
Предлог од кај можам да земам матична за lga 1700 по можност да може да ја држи i5 13600k немора да е со overclock и да е по можност mAtx ?
Не кажа дали сакаш DDR5 или DDR4. Не кажа буџет.

Еве ти еден предлог, имаш и над и под ова. Во насловот на плочите има D4/D5 што се однесува на рамот.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
DDR4 со буџет докај 12к


Истата ја имам, за парите мислам поарна нема да најдиш. Се има шо би ти требало можно (4xM.2, 2xARGB, 1xRGB, 4xFans, 1xAIO pump fan, etc.) и дозволва тргање на power limits на non-K процесори од самиот BIOS (на пример на 12700 мојот трга лимит и исто е како да е 12700K, минус некој 100MHz, ама не паѓа на 65W после одредено време). До кај нас 220 евра ќе ти дојди негде ако ја порачаш само неа без други работи.

Еве ти ја и со WiFI за 5 евра поќе

 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.015
5.216
Скопје
Нешто поевтино

Истата плус со WiFi/BT

Како првата само понов чипсет B760

И нешто поскапо, ако евентуално сакаш да пробаш оверклок, ама и понов PCIe 5.0 x16
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.015
5.216
Скопје

Истата ја имам, за парите мислам поарна нема да најдиш. Се има шо би ти требало можно (4xM.2, 2xARGB, 1xRGB, 4xFans, 1xAIO pump fan, etc.) и дозволва тргање на power limits на non-K процесори од самиот BIOS. До кај нас 220 евра ќе ти дојди негде ако ја порачаш само неа без други работи.

Еве ти ја и со WiFI за 5 евра поќе

Не работи линкот другар.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877

Истата ја имам, за парите мислам поарна нема да најдиш. Се има шо би ти требало можно (4xM.2, 2xARGB, 1xRGB, 4xFans, 1xAIO pump fan, etc.) и дозволва тргање на power limits на non-K процесори од самиот BIOS (на пример на 12700 мојот трга лимит и исто е како да е 12700K, минус некој 100MHz, ама не паѓа на 65W после одредено време). До кај нас 220 евра ќе ти дојди негде ако ја порачаш само неа без други работи.

Еве ти ја и со WiFI за 5 евра поќе

Џабе се, кога бара mAtx.
да е по можност mAtx ?
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Не работи линкот другар.
Не знам како се погоди ама сега го тргнаја од самата страна, не знам оти хахаха. Подолу работи линкот со WiFi, истата матична е само плус WiFi за 5 евра поќе.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.015
5.216
Скопје
Топ плоча, ама не е микро АТХ :)
Мислењето е автоматски споено:

My bad, не видов. Не знам ко така, ваљда вакво нешто


Или од кај нас погоре шо му ги предложивте.
Оваа кај нас Z790M-Plus би требало да е подобра варијанта, за скоро иста цена без дополнителни трошоци и чекање. А понов чипсет.
 
7 февруари 2016
27
6
Ви благодарам на сите за предлозите
Колку евентуално би било чекањето на овие од computeruniverse и какви се обврските(царини такви работи) бидејќи немам досега купувано од страна се оди по царина или ти ја носат у пошта и плаќаш?
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.015
5.216
Скопје
Ви благодарам на сите за предлозите
Колку евентуално би било чекањето на овие од computeruniverse и какви се обврските(царини такви работи) бидејќи немам досега купувано од страна се оди по царина или ти ја носат у пошта и плаќаш?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Во моментов нема членови онлајн.

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.067
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно