Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Матична со socket 775 за 771 модирање

micio

Gaining Experience
13 ноември 2007
56
76
Здраво, да не има некој матична socket 775 со 41 или 45 чипсет?

сакам заедно со внуците некогаш да му покажам како се склопува компјутер, модира и оверклокува. имам два стари xeon-ни за socket 771, сакам да му покажам како се прави овој мод:
View: https://www.youtube.com/watch?v=HUqBW-kq1_0


повеке модели имаат gigabyte и asus.
за gigabyte naming конвенцијата му беше GA-P45T-ES3G, GA-EP45T-UD3LR etc. и такви други модели со 45ка во нив.
а за asus, P5G41T-M LX, P5K-SE и такви други модели со P5 што започнуваат.

за overclock арни се овие чипсети: x38 x48 p35 p41 p45; x38 i p35 биле малку почурук, x48 се најдбри но ретки, p41 и p45 се доволно добри и најраспространети - па ради тоа решив да прашам да не има некој таква матична.

мала дигресија, ако можете ставете реакции на постов се обидувам да дојдам до бројката од 50; после миграцијатта реакциите ми се ресетира на 0, сега имам потреба да постирам во една тема за суплементи, и ради тоа не можам да постирам.

мала дигресија, ако можете ставете реакции на постов се обидувам да дојдам до бројката од 50; после миграцијатта реакциите ми се ресетира на 0, сега имам потреба да постирам во една тема за суплементи, и ради тоа не можам да постирам.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7.881
5.210
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i5 7500 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
Gigabyte H110 D3A
Storage
Toshiba 128GB SSD M2 2280 SATA | Crucial M4 128GB | Samsung SSD 870 QVO 1TB | SK Hynix SSD 500GB | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351 | WD Elements 1TB
PSU
EVGA G2 1000
RAM
2x8GB DDR4-2666
Video card
MSI RTX 3070 VENTUS 3X OC
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
Razer Viper Ultimate | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
A4Tech Wireless
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Имам X48 DS4 со 4 плочки DDR2 рам по 2GB оверклокерски, 1066 Corsair dominator и 1000 Kingston со heatsink не ми текнува моделот како беше исто оверклокерски. Колку дааш? Имам и една Asus P45 - P5KS , мислам дека работи , да.
и Q9550 процесор

Од каде си? Ќе се дог. ако си од СК. ќе дојдам ќе донесам се комплет и ќе одбереш што ќе земеш, не ми е проблем и онака мобилна ми е работата ;) Meрак ми е да останам да видам што ќе правиш...ако не е проблем.
 

micio

Gaining Experience
13 ноември 2007
56
76
Имам X48 DS4 со 4 плочки DDR2 рам по 2GB оверклокерски, 1066 Corsair dominator и 1000 Kingston со heatsink не ми текнува моделот како беше исто оверклокерски. Колку дааш? Имам и една Asus P45 - P5KS , мислам дека работи , да.
и Q9550 процесор

Од каде си? Ќе се дог. ако си од СК. ќе дојдам ќе донесам се комплет и ќе одбереш што ќе земеш, не ми е проблем и онака мобилна ми е работата ;) Meрак ми е да останам да видам што ќе правиш...ако не е проблем.
буџетот за матична ми е 1000МКД, но не знам дали тоа би било прифатливо за x48 чипсет. на ebay има ASUS P5G41T-M LE плочи за 10-15ЕУР и се арна вредност за парите.

другите компоненти веке ги имам. ова не е чисто оверклокерски билд (има дел и од тоа), туку да му покажам на внуците некогаш како се работи тоа кога сме заедно; уште неам испланирано датум
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.073
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно