1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Матична+Процесор+Рам за 15,000?

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од MarkoHF, 29 ноември 2012.

 1. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,116
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Некои иде сакам да идам со АМД али другари ми викаат не вреди. Макс можам да најдам 15К ништо појше.
  Моментално сега имам тоа што е во потпис.
   
  На EricTheKing7 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,113
  1,671
  30 Мај 2010
  Матична - 2650

  Рам - 1260

  Процесор - 11810

  Вкупно 15720 (ќе скратиш 1 излегување и 720+ ќе дадеш)

  Ќе имаш повеќе рам, а доволен за сите игри.
  Графичката ќе ти е од старата конфигурација.
  Напојувањето ќе треба да го менуваш при прва прилика.
  Матичната ќе ти е сосем солидна за stock возење на i5.
  Бидејќи стариот процесор не е за потценување затоа мора да одиш со i5 или i7 варијанта.
   
 3. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,116
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing

  Некои предлози за матична плоча?
  EDIT: Не видов дека се линкувани.
  Ке ги проверам и ке видам се како.
   
 4. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  501
  444
  26 Јуни 2012
  Машко
  Не е подобро да земе P8Z77-M,8GB ram и G630 процесор?Потоа ќе присобира пари и ќе земе некој i5 или пак i7...
   
  На ileste му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,113
  1,671
  30 Мај 2010
  @G4M3R

  G630 не е апгрејд на Q8200, а матичната ако ја смени ќе му отиде повеќе над буџетот.
   
 6. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Во слична ситуација бев, можеш да видиш што земав тука. Може ќе ти даде некава претстава или идеја.
   
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,279
  1,720
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Јас би земал малце подобра плоча ... не би идел со најевтината особено не со i5-ка ...

  Инаку има и поетина i5-ка: http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3004&pid=33642 300Mhz нема да направат којзнае каква разлика во перформанси а ќе си заштеди 1100 денари кои ќе ги вложи во подбра матична ...
   
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,279
  1,720
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
 9. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  За тие пари мислам најдобра варијанта е да земеш P8B75-M LX плоча за 3300 и 4GB HyperX Blu за 1200 од Сет, а процесор i5-3470 за 10600 од Мебиус ако го имаат на лагер (пишува soon во ценовникот од 24.11.2012). Вкупно искача 15100.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 10. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  501
  444
  26 Јуни 2012
  Машко
  Знам тоа,ама пак мислам дека е подобар во игри од Q8200.Друга работа реков привремено да му е тој G630 и да збира пари за i5 или пак i7.Башка сега ќе има празници,баба,дедо ќе пуштат некој динар:D
   
 11. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Istoto go napraviv. 15200 me fati so 8 giga ram. Racunaj i popust davaat.
   
 12. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Ај си имал ти тема отворено,супер тогаш.Се надевам ке ти најдеме нешто најдобро за тие пари
  Марко! мој совет ти е да не брзаш.Потсобери некој денари и земи 4јадерн i5 3570 =12000 denari со Б75 некоја поевтина плоча од ASUS а за рам стави 4гб една плочка,некој поевтин рам и подоцна ке земиш уште една плочка од 4 гига.Само ке треба да потсобереш 16-17к денари за ова.но сепак подобро е
   
Слични теми
 1. BuuGz
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,073
Вчитување...

Сподели

Вчитување...