Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Матична плоча со подршка за Core 2 Duo процесор

Статус
Затворена за нови мислења.

mindless

Intern
13 април 2007
6
3
Ne znam kade bi nasol e6750, kon toj celam, no ke se zadovolam i so e6600. No ne znam koja maticna, slusnaf dobri zborovi za Gigabyte GA-965P-DQ6. ama ne znam koj kaj nas prodava Gigabyte, nekoj gi kupi niv mislam/ Abit maybe??...
Ako imate predlozi ili/i informacii kazete...

Fala, Stefan

mindless
... keep that in mind ...
 

mindless

Intern
13 април 2007
6
3
Ne sakam mnogu integrirani stvari na maticnata... A spremen sum da odvojam do 200eur max. Ovaa e fina, ama sakam maticna so nforce chipset, planiram da stavam GeForce graficka, ne sum golem fan na Ati.

Stefan

mindless
... keep that in mind ...
 
M

Mr.Alien

Гостин
P5W DH Deluxe е "џам" плоча, но 975Х чипсетот е веќе помалку застарен, плус е искомбиниран со ICH7/ICH7R.
Со оглед на тоа дека Е6750 процесорот има собирница од 1333 MHz (333 Quad Pumped), пазари плоча од најновата генерација, со Р35 чипсет.
Модели кои доаѓаат в предвид:

ASUS P5K3 Premium/WiFi-AP
ASUS P5K3 Deluxe/WiFi-AP

Gigabyte P35C-DS3R (види и http://www.gigabyte.com.tw/Products...List.aspx?VenderType=Intel&CPUType=socket+775)

MSI (види линк http://www.msicomputer.com/product/p_list.asp?class=mb&cpu=1#Intelddr2)

ABIT (http://www.abit.com.tw/page/en/motherboard/motherboard_type.php?fMTYPE=LGA775).

Овие четири производители се водечките на полето на матични плочи.
 

mindless

Intern
13 април 2007
6
3
Gi poglednav, fala na reply-ot. Najdov od Asus, so 680i i 650i sli nVidia chipset, ili Asus P5N32-E SLI so 680i. Imaat podrska i za 1066 i 1333 FSB. Imam edno prasanje na testovi koi sto gi gledav na net, dosta ja koristea MSI so p35 chipset i geforce 8800gts. A kolku sto znam, intel chipset gi podrzuva ati grafickite/ t.e. vadi bolje performansi, dodeka nvidia chipset za geforce graficka. A site go vozdignuvaat intel za bolje chipset-ot nego na nvidia, vo pogled na performnsi. Dali ima nekoja bitna razlika koga ke stavam geForce graficka? Zasto najveke mi se dopadnaa

Asus P5N32-E SLI
MSI p6n diamond

dvete se so nvidia chipset

tnx, Stefan

mindless
... keep that in mind ...
 

mindless

Intern
13 април 2007
6
3
Kaj nas vo riversoft najdov MSI P6N ( ne znam dali e diamond ili platinum verzijata, diamond e dobrata ), a vo set edinstveno ASUS Striker Extreme ja imaat, ako ne ja najdam Asus P5N32-E SLI, ke izberam edna od tie dve gore...
A core2duo e6750 go najdov na nekolku mesta...
Za graficka se resiv za 8600 GTS so 256mb ddr3 ram. Dali nekoj ima idea kade bi mozel da najdam 1066mhz ram, po moznost so nvidia sli podrska. Corsair, HyperX, OCZ, nesto taka... Pomagajte, denovi me dvojat od moeto novo pc.
Sakam malce da overklokuvam pa zatoa mi trebaat dobri komponenti... Dobra maticna pred sve i obavezno 680i chipset...


Stefan

mindless
... keep that in mind ...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Corsair провери во OXI Computers. Тоа ти е позади ВУЧКО, во близина на Универзална Сала.
Kingston HyperX DDR2 мемории со работни тактови побарај во TЦ. Скопјанка, први кат, некаде во средината, во МП Компјутери (под ПАКОМ).
Таму го имаш и C2D E6750.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.093
Мислења
974.371
Членови
35.399
Најнов член
smartonetech
На врв Дно