1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Матична плоча со AVB (802.1Qav)?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од InSides, 13 ноември 2019.

 1. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  66
  170
  21 Февруари 2009
  Би сакал да склопам нова конфигурација да служи како audio renderer.

  Мора да биде базирана на Windows со Intel процесор, што само по себе не е голем проблем. Она каде наидувам на проблем, е што во самата конфигурација треба да вклучам 2 PCIe картички, а куќиштата кон кои целам имаат простор најчесто за само една (и тоа со PCEe riser):
  1. Едната картичка е базирана на NEC uPD720201 контролерот за USB;
  2. Другата картичка е базирана на Intel i210 (i211) контролер за AVB поддршка преку Ethernet;
  Идеално, една од овие "картички" би можела да биде заменета со интегриран контролер. Дали можеби имате идеја дали воопшто постои consumer матична плоча со интегриран Ethernet контролер кој поддржува AVB?

  Благодарам.
   

Сподели

Вчитување...