1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Позајмица Матична 775 сокет P35/P45 чипсет

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од toshex, 14 Мај 2019.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,956
  3,953
  18 Септември 2013
  Машко
  Некој со компјутер со ваква матична, од скопје, кој може да излезе пресрет да се тестира процесор X5450 нарачан од Алиекспрес за да се види дали работи пред да биде продаден надвор од Скопје?

  Процесорот е тестиран на X48 плоча и не предизвика никакви проблеми на плочата, но не работеше (што беше и очекувано пошо тој чипсет нема поддршка за таков процесор).

  Однапред благодарам.
   
 2. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе мора и биосот да се модифицира на тест плочата за да го препознае процесорот како 771.
   
 3. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,956
  3,953
  18 Септември 2013
  Машко
  Од тоа шо читав не мора. Работи и со сток биос на поддржуваните чипсети. Едино некоја инструкција серверска немало да работи. Ја „прегуглав“ темава веќе, од зорт, илјадници кориснички искуства прочитав хахах :)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 4. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тогаш вози мишко. :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,956
  3,953
  18 Септември 2013
  Машко
  Хахаха фала фала :) Имам еден сценик негде закопано ако го најдам и ако случајно е со 775 сокет и чипсет шо одговара ќе биде топ. Пошо вака нема многу членови на форумов кои имаат се уште вакви конфигурации по дома.
   
 6. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  225
  199
  25 Април 2011
  Јас имам P45 плоча, но не сум од Скопје. Ако случајно доаѓам деновиве, а во меѓувреме не се снајдеш може да ти ја позајмам.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,956
  3,953
  18 Септември 2013
  Машко
  Завршена работа. Благодарност до членот @NiNo_v кај кого заврши и процесорот. Имавме троа патешествија со нинџаста РАМ плочка али се се заврши добро на крај хахах.

  Процесорот беше препознаен и без потреба од модифициран биос, иако за максимална компатибилност (поддршка на дел од инструкциите кои се достапни само кај XEON процесори) секако дека модифициран биос би било подобро.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...