• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Материјал од cd/dvd

 • Ја почнал/а темата
 • #1

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
249
86
Не знаев каде да ја сместам темата.

Имам 40 cd и 150 dvd со податоци (слики, видео, музика, фајлови) направени во периодот 2004-2012.

Прашањето мое е:
Дали доколку се прописно складирани, овој вид на дискови ќе трае, или што поскоро да почнам нивен бекап на екстерен?

Доколку треба, кој софтвер ќе го препорачате за бекап од cd/dvd?
Или стандардното copy-paste е најдобра опција?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,979
5,428
Мелмак
Многу опширна тема е складирање на податоци. Сите оптички медиуми имаат животен век и деградираат. Ако не се прописно складирани уште повеќе. Теоретски би требало да е океј, ама ако се работи за критични податоци треба да имаш редундантност - во смисла повеќе копии и складирани на различни физички локации. Пример еден сет копии дома, друг сет во друга зграда пошо ако нешто се деси на првата локација да имаш и друг сет кој ќе опстане.

Популарни се и магнетни дискови за складирање но сума сумарум сите методи на складирање на податоци имаат предности и недостатоци и секако имаш и повисоки цени колку се подобро оптимизирани за да опстанат подолго.

Читав дека имаше и некои видови на оптички дискови кои се предвидени за долгорочно складирање (поквалитетни) пред некое време но не ми текнува кои и какви беа. Нешо со капацитет во рангот на блу реј така нешто.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
249
86
Многу опширна тема е складирање на податоци. Сите оптички медиуми имаат животен век и деградираат. Ако не се прописно складирани уште повеќе. Теоретски би требало да е океј, ама ако се работи за критични податоци треба да имаш редундантност - во смисла повеќе копии и складирани на различни физички локации. Пример еден сет копии дома, друг сет во друга зграда пошо ако нешто се деси на првата локација да имаш и друг сет кој ќе опстане.

Популарни се и магнетни дискови за складирање но сума сумарум сите методи на складирање на податоци имаат предности и недостатоци и секако имаш и повисоки цени колку се подобро оптимизирани за да опстанат подолго.

Читав дека имаше и некои видови на оптички дискови кои се предвидени за долгорочно складирање (поквалитетни) пред некое време но не ми текнува кои и какви беа. Нешо со капацитет во рангот на блу реј така нешто.
Знаеш некој океј софтвер за бекап? Еве сега гледам по нет за и околу тоа.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
721
449
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
да copy/paste и некој DropBox или NAS...
simple as it is, не си требало толку време да запоставуваш обврски...

EDIT, и да се дополнам... пред да почнеш најди набрз проток на податоци... SATA SSD ReadSpeed и.т.натаму
(впрочем знаеш што ти зборувам за заштеда на време...)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
249
86
да copy/paste и некој DropBox или NAS...
simple as it is, не си требало толку време да запоставуваш обврски...
Пред недела дена проверив, си работеа, ама процесот вадење, барање, сортирање, вртење...
Се мислам да зеам екстерен 2тб и да ги ставам таму
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
721
449
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
ќе се влечеш со денови ако правиш така особено ако не знаеш што да земеш екстерен...
јас би ти препорачал WD RED или (овој како го викаа) Seagate IronWolf и како повеќерочна инвестиција би ти предложил 4TB минимум

EDIT: да не заборајш окулу DVD читачот да одвоиш време да најдеш соодветен... не мора да значи дека тој што го имаш е најдобро решение...

и со среќа ќе ти треба некој ден spin-ање
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,566
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Неодамна најдов стари цедиња од период 2005-2010 и некои од нив воопшто не ги читаше, а некои едвај ги отворив и успеав да ги копирам фајловите. Едно прво го прочита па после одеднаш го читаше како празно.
Долготрајноста зависи колку добро биле складирани, а зависи и колку е квалитетно цедето. Најсигурно е на ХДД. На времето не можевме да сонуваме за капацитети како што имаат денешните дискови затоа режевме на цедиња :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
249
86
Точно.
Дома имам 2 екстерни wd од по 2тб
Мислам дека еден од 2тб ќе заврши работа за оваа намена
Мислењето е автоматски споено:

Неодамна најдов стари цедиња од период 2005-2010 и некои од нив воопшто не ги читаше, а некои едвај ги отворив и успеав да ги копирам фајловите. Едно прво го прочита па после одеднаш го читаше како празно.
Долготрајноста зависи колку добро биле складирани, а зависи и колку е квалитетно цедето. Најсигурно е на ХДД. На времето не можевме да сонуваме за капацитети како што имаат денешните дискови затоа режевме на цедиња :)
Точно е ова. Немаше екстерни имаше само двд на располагање.
Иако, кај мене 70% е софтвер на тие двд
Мислењето е автоматски споено:

Од мое искуство, поскап оптички диск не значи квалитет.
Ако ви текнува на најевтините princo се уште траат, тие шо сум ги плаќал по 60 и повеќе/парче откажале реално
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,007
1,497
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Прописно складиран оптички диск може да трае и 100години.
Бекап на податоци се чува на две места. Тоа е златно правило за архивирање софтверски податоци.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,566
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,247
1,310
Оваа операција ти е лесно пресметлива

Капацитет, дури и да се целосно полни дисковите

40 CD x 700 MB = 28000 MB
150 DVD x 4800 MB = 720000 MB

Вкупно = ~ 0,75 TB, т.е. HD од 2 TB ти е доволен

Време на копирање, доколку избереш песимистичи бројки, т.е. 5 мин за ЦД, 15 минути за ДВД (што би вклучувало и времиња за дефектни медиуми)

40 CD x 5 min = 200 min
150 DVD x 15 min = 2250 min

Вкупно = ~ 40 часа

Тука ниеден софтвер не може да ти помогне драстично да се смали времето, бидејќи секое ЦД треба рачно да се стави и извади и да се почека уредот да го ископира
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,007
1,497
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Дефинирај "прописно складиран". Во вакуумска комора? :D
Па сега CD во вакумска комора и HDD во вакумска комора.
После 100год отворени - ЦД-то ќе преживее бидејќи претставува физички запис од црти и точки на поликарбонатска плоча кој се отчитува со прекршување на насочена сноп светлина. 1000год. стара технологија, hence the name - Optical :)

HDD од друга страна е дигитален запис на магнетни плочи во кој имаш магнетен поларитетен запис во бинарна форма. Самото магнетно поле е подложно на деградација, ако на тоа ги додадеме подвижните елементи на уредот - Не верувам дека некој HDD произведен во 2000 ќе ја дочека 2100.

Гледај на тоа како со овие Египетски и Сумерски записи изделкани на камен. Можда има само 3 реда текст али преживеале 3000год :)
Замисли да имале ССД дискови тоа време :LOL:
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,566
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Па сега CD во вакумска комора и HDD во вакумска комора.
После 100год отворени - ЦД-то ќе преживее бидејќи претставува физички запис од црти и точки на поликарбонатска плоча кој се отчитува со прекршување на насочена сноп светлина. 1000год. стара технологија, hence the name - Optical :)

HDD од друга страна е дигитален запис на магнетни плочи во кој имаш магнетен поларитетен запис во бинарна форма. Самото магнетно поле е подложно на деградација, ако на тоа ги додадеме подвижните елементи на уредот - Не верувам дека некој HDD произведен во 2000 ќе ја дочека 2100.

Гледај на тоа како со овие Египетски и Сумерски записи изделкани на камен. Можда има само 3 реда текст али преживеале 3000год :)
Замисли да имале ССД дискови тоа време :LOL:
Е да де ама кој чува цедиња во вакуумски комори? Тоа е све така во теорија, во пракса цедиња од пред 10-15 години ми се неупотребливи.

Најдобра практика е после одреден временски период да се преснимуваат податоците од било кој медиум. Хард дискот сепак подолго ќе издржи од обично ЦД зашто е помалку изложен на надворешни влијанија а и многу поиздржлив. Цедето доволно е да се изгребе и да не го чита.

Мене ми стојат во оние цилиндрите за цд-а во шкаф
Според водичов тоа не е добра практика, под број 4: Do not store discs horizontally for a long time (years). Зошто е тоа така не знам.Screenshot 2021-01-19 172057.jpg

Screenshot 2021-01-19 172009.jpg
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
249
86
Е да де ама кој чува цедиња во вакуумски комори? Тоа е све така во теорија, во пракса цедиња од пред 10-15 години ми се неупотребливи.

Најдобра практика е после одреден временски период да се преснимуваат податоците од било кој медиум. Хард дискот сепак подолго ќе издржи од обично ЦД зашто е помалку изложен на надворешни влијанија а и многу поиздржлив. Цедето доволно е да се изгребе и да не го чита.Според водичов тоа не е добра практика, под број 4: Do not store discs horizontally for a long time (years). Зошто е тоа така не знам.Погледнете го атачментот 96276

Погледнете го атачментот 96277
Во ваква https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2f/Cakebox_100_collageA.jpg
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,566
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
Според водичов тоа не е добра практика, под број 4: Do not store discs horizontally for a long time (years). Зошто е тоа така не знам.
Најверојатно заради тежината. Тие дискови што се најдолу во купот ја трпат целокупната тежина на сите дискови над нив и можни се извитоперувања на слоевите каде што се запишани податоците. Дополнително може да се оштетат ако има прашина или други нечистотии на нив.
Кога се поставени вертикално во албуми, од ниедна страна немаат притисок.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
249
86
На пола работа сум. До сега 2 двд-а јавија проблеми на по еден фолдер.
Генерално застарен софтвер иам, зошо сум снимал тоа не знам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
249
86
Процедурата ја завршив.
Пет двд-а имаа грешка, сесијата на снимање била лоша или физички оштетени. Од нив успеав само некои податоци да ги извлечам.
Мачна процедура која бара време, многу време.
 

rubik

Gaining Experience
20 јули 2018
37
57
И ја така ги имав, прописно складирани, ама на крај испаднаа доста од нив да се рикнати и воопшто не ги читаше пц-то. Најдобро е на HDD за вакви работи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,673
Членови
28,983
Најнов член
НикииНена
На врв Дно