• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Математика/ Формула

  • Ја почнал/а темата
  • #1

КИКО

Intern
9 октомври 2011
1
1
Ве молам за помош околу пресметување на оваа задача. Се работи за некоја формула. Решението е 250 еур. Однапред Ви благодарам!

Пресметај ја оригиналната цена ако таа била прво зголемена за 10% и потоа
намалена за 20% и се добила цената 220еур?
:zbunet3:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
(Првата цена била зголемена за 10%) и потоа намалена за 20% = 220

:)) Напиши го ова математички
 
3 септември 2011
41
6
Пресметај ја оригиналната цена ако таа била прво зголемена за 10% и потоа
намалена за 20% и се добила цената 220еур?
(1.1x) - (0.2 * 1.1x) = 220

x е сумата што ја бараме. Прво х го зголемуваш за 10%, што значи покрај оригиналната сума х имаш и уште 0.1х (што е 10%). На така добиената сума (значи 1.1х) и пресметуваме 20% и го одземаме. Ова дава 250 евра.

Се надевам доволно јасно објаснив. Поздрав
 

Goran123

Gaining Experience
25 јуни 2010
954
160
А бе деца, деца, reverse engineering, а? :) Еве како би дошло тоа:

X - 20% = X - 0,2X = 0,8X
0,8X = 220
X = 220 / 0,8
X = 275

Сега за тие 10%:

X + 10% = X + 0,1X = 1,1X
1,1X = 275
X = 275 / 1,1
X = 250
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,244
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
А бе деца, деца, reverse engineering, а? :) Еве како би дошло тоа:

X - 20% = X - 0,2X = 0,8X
0,8X = 220
X = 220 / 0,8
X = 275

Сега за тие 10%:

X + 10% = X + 0,1X = 1,1X
1,1X = 275
X = 275 / 1,1
X = 250
uaahahahah lele...me otepa so ova so fakultet si zavrsil druze ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,094
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно