• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MASTER/SLAVE HDD

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Кога повеќе од еден хард диск е инсталиран на еден компјутерски систем, секој драјв се натпреварува за контрола над компјутерот. За да им се овозможи на обата драјвови да функционираат во хармонија на истиот компјутерски систем, контролирачкиот (стартен) драјв е означен како МАСТЕР драјв а другиот драјв е означен како SLAVE. Меѓутоа, ова може да се промени.
Следната процедура може да се примени на било кој компатибилен персонален компјутер:

Чекор 1:
Прво треба да се одлучи кој драјв ќе биде стартен или МАСТЕР. Ако тој драјв претходно бил стартен, или ако е нов хард драјв, тогаш означувањето на мастер хард драјвот ќе биде веќе наместено.
Чекор 2:
Да се промени означувањето на новиот драјв кој треба да биде slave драјв, скокни на чекор 4.
Чекор 3:
Да се промени означувањето на веќе постоечки драјв кој треба да биде slave драјв: исклучи го компјутерот, извади го напојувањето, отстрани го драјвот од неговото лежиште и дисконектирај го драјвот од неговото напојување и рибон кабелот.
Чекор 4:
Провери ја хард драјв документацијата или ознаката на самиот драјв за master/slave џампер подесувањата.
Чекор 5:
Најди ги џапмерите на кружната табла од драјвот. Џамперите се пластични приклучоци со метални краеви кои формираат коло помеѓу пиновите. Џампер локациите се означени на таблата со J а по него следи број (на пр. Ј20).
Чекор 6:
Користи пинцета или мали клешти за да ги отстраниш или преместиш џамперите во конфигурацијата која е наведена во документацијата.
Чекор 7:
Инсталирај го хард драјвот во компјутерот. :))
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Колега добар пост нема што. И како што му реков на александар_те така и тебе ќе ти кажам Олади со книгата по компјутерска архитектура :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Computer Architecture - William Stallings

(ја користиме на SEEU за предметот по компјутерски архитектури)
- супер книгиче, на англиски е и малку е големка :D
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Computer Architecture - William Stallings

(ја користиме на SEEU за предметот по компјутерски архитектури)
- супер книгиче, на англиски е и малку е големка :D
Стварно супер, има се и сешто, од најгенерелно до детали. 850 страни, +- 10%.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Ja ima nekoj da i napravi upload ili da kaze nekoe linkce kaj moze da se simne.
Постирање на книгата ги крши правилата на форумов.
Ти и сам си сносиш одговорност со тоа што илегално ја бараш.

Линкот е избришан и следен ваков обид може да резултира со бан.. (Тоа важи за fiascooo)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
па незнам зошто овде се смета за илегално кога на нај напредниот универзитет во македонија (seeu) ова не го сметаа за нелегална работа и ни рекоа слободно да си ја симнеме книгата од нет.. можеби малку претерувате но ок е.. вие ги кажувате правилата па така нека биде

се извинувам - незнаев дека ова ви е илегална работа
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
па незнам зошто овде се смета за илегално
Затоа што:
9. Строго е забрането постирање или било каква промоција на материјал кој нарушува авторски права и интелектуална сопственост.
Не потценувајте туѓ труд и размислете како би било нешто за кое Вие сте се мачеле да биде признаено како труд на некој си трет. Почитувајте ја туѓата работа и не ги нарушувајте авторските права и интелектуалната сопственост. Што се смета за нарушување на авторски права или инт. сопственост? Сето она што не е Ваше а го објавувате како Ваше.
За да може слободно да се размножува и разменува книгата мораме да имаш согласност од авторот за тоа. Во спротивно ќе се смета дега авторските права на авторот се нарушени и правиме прекршок кој подлежи на санкција.
Се надевам дека се разбираме.
fiascooo и greenman :
Сите сме луѓе и понекогаш грешиме и тоа не е ништо страшно. Битно е од грешките да учиме и да не ги повторуваме.
Поздрав и до двајцата! :bye1:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
само уште нешто.. :D

ако авторот умрел пред 100 години а книгава ја има само на интернет и на никое друго место.. што праиме тогаш? хаха
книгава ќе треба вечно да остане таму и никој да не ја чепне :))

мала шала.. поздрав :)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
само уште нешто.. :D

ако авторот умрел пред 100 години а книгава ја има само на интернет и на никое друго место.. што праиме тогаш? хаха
книгава ќе треба вечно да остане таму и никој да не ја чепне :))

мала шала.. поздрав :)
Колега не сум добро запознат, но мислам дека има светска база во која се чуваат сите трудови така да книгата никогаш нема да остане заборавена.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Нема потреба да давате линк за симнување на книгата, ако некој е заинтересиран може да ја побара на google books или на некое од многуте други места на интернетот =)

Ќе ја разгледам во секој случај. Поздрав !
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ако умре авторот, некој секако дека ќе ги наследи авторските права, зарем не? :)

И мало дополнување на туторијалот - се однесува на Paralel ATA (PATA) дисковите.
Кај новите Serial ATA дискови, џамперење нема.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
859,405
Членови
29,952
Најнов член
trajced
На врв Дно