master/slave HDD и SSD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од everest, 2 Мај 2017.

 1. everest

  everest
  Intern

  274
  27
  24 Март 2009
  Како да ги сетирам HDD и SSD од мастер во слејв и обратно? HDD e Тошиба 1TB, SSD e AData - 120 MB.
  Комп. до сега го користев со HDD, новиот SSD само го приклучив и гледам не го препознава виндовсот, додека во биосот го препознава, но и 2-та како мастер.
  DSCN4078.JPG DSCN4079.JPG
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,113
  1,035
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Сакаш виндоусот од ссд-то да го стартуваш? Имаш инсталирано виндоус на него така?
  Извади го хардот и пробај само ссд-то да видиш дали ќе го стартува. Ако не, нешто ти е заебана инсталацијата на сдд-то.
  ако е све у реду со инсталацијата на ссд-то, во биос ќе најдеш boot priority и ќе го наместиш прво ссд-то, па после хардот и ќе тера.
   
 3. everest

  everest
  Intern

  274
  27
  24 Март 2009
  Доправа ќе инсталирам Windows на SSD. Сега само сакав да проверам дали е се во ред, па ќе инсталирам Win.10.
  Но Win.7 од ХДД не го препознава ССД.
  Треба изгледа да подесам Масттер, слејв. Нормално ССД ќе биде мастер, откако ќе инсталирам Виндовс.
   
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,132
  2,560
  4 Септември 2008
  Нема master/slave кај сата.
  Во Windows неможеш „да го видиш“ затоа што најверојатно нема партиција.
   
  На Zippo, Oktar, Daniel86 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. everest

  everest
  Intern

  274
  27
  24 Март 2009
  Како ова да го изведам?, нормално додека не најдам саглам инсталација на Win.10 комп. вака ќе ми функционира.
   
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,113
  1,035
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  RUN->diskmgmt.msc
   
  На everest му/ѝ се допаѓа ова.
 7. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  300
  186
  26 Јуни 2012
  Машко
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  4,478
  4,407
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Според муабетов мислам дека би ти требала помош во вид на другар/колега што знае како се сетира и инсталира нов виндовс.

  Како што гледам од муабетов, тешко ќе биде вака од форум да научиш. Подобро би било лично. Јас би одел со тоа тошибата да ја извадиш скроз од компјутер, да си инсталираш виндовс на ССД-то комплет и кога ќе се увериш дека работи ок да го вратиш тошибата при што во биос ќе си наместиш кој диск да бутира, како што спомна @Pulse
   
  На moongose, Pulse, bokiscout и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,077
  2,213
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ако на компјутерот имаш и sata и ide, тогаш многу лесно можеш да инсталираш виндоусот. потребно е во биосот да наместиш AHCI мод, да го види ссд-то, и после тоа инсталираш виндоус. ес симпл ас дет. а сатата нема мастер/слејв. ако инсталираш виндоусот на ссд-то, нема врска после шо ќе наместиш на хддто-дали е мастер или слејв, сеедно. единствено би ти играло улога тоа ако и цд ромот е на иде кабел. ако е на сата, не се замарај.
   
 10. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,535
  1,252
  27 Јануари 2011
  Машко
  Како што пиша @ARMac најдобро повикај пријател кој се разбира малку повеке од тебе, гледај и учи од него.
  Да не се повторувам од погоре пишано...уште еден детал има. По завршена инсталација на ССД и приклучување на ХДД, влези во БИОС и намести за боот ХДД дивајс прајорити на ССД. Пошто имаш ОС на двата диска.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,051
  3,334
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Штом ти го наоѓа во БИОС, и сакаш да инсталираш ОЅ на него, отштекај го хардот и остави го само SSDто, инсталирај на него па после уштекај го хардот и среди си ги фајловите.
   
 12. kirems

  kirems
  Intern

  15
  4
  28 Април 2015
  Машко
  Акo инстaлирaш нoв oперaтивен исклучи гo хaрдoт сaмo ссдтo дa биди прклученo. Oт кo ке дoинстaлирaш врaти гo.
  Oвa ти е зa aкo некoгaш сaкaш дa гo стaртувaш кoмпјутетoт сaмo сo ссд ќе мoжиш пoинaку ќе требa 2тa дискoј дa ти се приклучени
   
  На everest и Oktar им се допаѓа ова.
 13. everest

  everest
  Intern

  274
  27
  24 Март 2009
  Благодарам на сите, немав проблем со инсталирањето на Win.10. Комп. нормално работи.
   
Слични теми
 1. Fiasco
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,010
 2. gokica
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,314
 3. spiritBreaker
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  550
 4. |USAF|
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,166
 5. DennyMK
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  423
Вчитување...

Сподели