1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mass Mail солуција?

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од Pulse, 12 Јануари 2017.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Имам база на мејлови што сакам да и пратам известување, пробав ја импортирав базата на мејл клиент, ама не бива. Серверот кај што сум хостиран ми дозволува 100емаил пораки на час.
  Направив скриптиче со mail() функцијата во php и пак исто. И тие мејлови ми ги вкалкулирува во ограничувањето. Сакам мејловите од мој домејн да се испраќаат. Има чаре нешто или све је пропало? :D
   
 2. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  Веројатно треба да го смениш „SMTP relay server“ во некој кој поддржува поголеми бројки. Се менува во php.ini. Пример ете обиди се со СМТП-то од Гоогле, Т-хоме, или некој трет.
   
  Последна промена: 12 Јануари 2017
 3. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  немам пристап до тој фајл, шаред хостинг, не е впс.
   
 4. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  А да користиш некој сервис како MailChimp?
   
 5. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Со фри акаунтот само до 2К адреси, мене ми требаат околу 10К :D
  btw ова не сум го користел, од мој домејн ќе стигаат пораките?
  Untitled.png
   
 6. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
 7. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  616
  346
  9 Февруари 2008
  Имаш VPSи за $5 месечно и поевтини од shared hosting. Подобро земи си еден таков и направи меил сервер
   
 8. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  секогаш барам солуција во 5 до 12. малку итничко ми е :D
  значи едино решение ми останува преку некој од горе наведените сервиси?
   
 9. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Да да, сите од овие сервиси се сетираат да оди преку твој домен.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Користи си апи од докажаниве провајдери. Менаџмент времето ќе ти биде на апликацијата и функционалноста а не на инфрструктурата под неа.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  133
  82
  20 Септември 2013
  Машко
  На работа го користиме SMTP2GO и ти го препорачувам. Само види си колку пораки и дали ти одговара цената. Можеш да праќаш и од непостоечки адреси o_O ако случајно ти треба и тоа
   
 12. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  616
  346
  9 Февруари 2008
  BTW, евтините ВПСи (од/под $5 месечно) се Unmanaged - што значи дека ти сам сѐ ќе правиш и сетираш. Тешко е успешно да се сетира маил сервер, покрај сите туторијали онлајн

  Можеш да си земеш managed VPS - во тој случај они сѐ ќе сетираат и ќе ти го одржуваат серверот, ама тие се $20 месечно минимум


  Имаш Open source алтернативи за mass mail, гуглај ќе најдеш. Мислам дека dada mail project беше за тоа


  Само обавезно пред да зимаш хостинг од некаде контактирај ги и прашај ги дали им се блокирани Outgoing SMTP портите, дали имаат ставено некои лимити, дали ќе те блокираат за мас меил итн
   
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Моараш веб бејсд решение? Земи Maxbulk Mailer и прати си преку смтп. Имаш еден куп подесувања. Исто ко мејл чимп само што мора да е упалено локално на ПЦ и мораш да си го издизајнираш јемјлот некаде за да го стаиш у програма после.
   
 14. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  преку SMTP пак ги вкалкулирува мејловите, сакам да е преку мојот домејн, врзувам клиент со smtp од мојот хостинг и најнормално си ги пресметува :\
   
 15. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  Доколку 70-80 евра на месечно ниво не ти се проблем, би ти препорачал да идеш со сервиси како Mail Chimp.
  Ќе ти ја олесни работата неколку-кратно и реално worth it.

  И да, од твој домен идат мејловите.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 16. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  503
  14 Април 2007
  Машко
  али имај во предвид сите тие сервиси како MailChimp и сл ке ти ја филтрираат листата и сите потенцијални спам мејлови ке ги избришат
  http://mailplatform.dk/priser-mailplatform/
  најголема разлика со MailChimp е што тие пакетите ги водат според база, овде пакетите се според пратени мејлови,

  цената е во дански фунти, 100 фунти ~ 800ден
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  Значи вака, секој е-пошта мора да помине низ СМТП.

  Вака оди постапката:

  Корисник испраќач --> испраќач СМТП --> примач СМТП --> корисник примач
  1. Клиентот испраќа порака до СМТП испраќач
  2. испраќачот ја праќа пораката до СМТП примач, примач е адресата десно од мајмунчето (пример за адреса [email protected] ќе стигне до smtp.primac.net). Примачот СМТП ја складира.
  3. Крајниот примач ја отчитува пораката преку Веб-маил, ПОП3, ИМАП, Ексчејн или слично.
  Еден испраќач СМТП е независен од кој домен иди пораката. Пример smtp.blizoo.com може да праќа во името на било кој.

  Сега финтава е овој првиов СМТП може да биде ограничен. Треба да ИЛИ најдеш некој неограничен ИЛИ да кренеш свој СМТП испраќач.

  Во ПХП наместо mail() сега прочитав имало библиотека PHPMailer во која можеш да наведеш било каков СМТП испраќач, без да менуваш нешто во php.ini.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 18. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  458
  494
  23 Јуни 2010
  Може веќе си нашол решение, па мислењево нека стои за да се најде на некој во иднина.

  После фрката со Mandrill, еден од клиентите (+ еден другар) го префрлив на SparkPost, а друг на Mailgun. Од сите предности на SparkPost во однос на останатите transactional email providers, најважно за тебе е тоа што можеш да пратиш 100 000 бесплатни пораки месечно.

  И, заборави на mail() и дигање на сопствен mail server. Користи надворешен сервис, и користи некоја библиотека - или некоја напишана од/за сервисот преку кој ќе одат пораките, или PHPMailer ако си решен сам да правиш се`.
   
  Последна промена: 13 Јануари 2017
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  210
  319
  12 Декември 2015
  Машко
  Ја го користев Mail Chimp за работа на еден проект, и верувај ми, не ти се исплати да се заебаваш за 70-100 еу. Mail Chimp и чиста работа.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Избрав да користам sendgrid... Може некој да ми објасни подетално како да ги врзам сега со мојот домејн и да го сетирам акаунтов за праќање?
   
 21. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  не ми е проблем и кај нив од вебот да ги праќам, туку сеа испратив околу 9К мејлови, ми застана на 1.1К испратени... зашто? :D
  Untitled.png
   
 23. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
 24. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  средено, може клуч. :)
   
  На masterwu му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...