1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mass Mail солуција?

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од Pulse, 12 Јануари 2017.

1. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Имам база на мејлови што сакам да и пратам известување, пробав ја импортирав базата на мејл клиент, ама не бива. Серверот кај што сум хостиран ми дозволува 100емаил пораки на час.
    Направив скриптиче со mail() функцијата во php и пак исто. И тие мејлови ми ги вкалкулирува во ограничувањето. Сакам мејловите од мој домејн да се испраќаат. Има чаре нешто или све је пропало? :D

2. kebe

kebe
    Gaining Experience

216
    173
    29 Март 2012
    Веројатно треба да го смениш „SMTP relay server“ во некој кој поддржува поголеми бројки. Се менува во php.ini. Пример ете обиди се со СМТП-то од Гоогле, Т-хоме, или некој трет.

Последна промена: 12 Јануари 2017
  3. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    немам пристап до тој фајл, шаред хостинг, не е впс.

4. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

560
    391
    11 Февруари 2016
    Машко
    А да користиш некој сервис како MailChimp?

5. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Со фри акаунтот само до 2К адреси, мене ми требаат околу 10К :D
    btw ова не сум го користел, од мој домејн ќе стигаат пораките?
    Untitled.png

6. dimsa

dimsa
    Gaining Experience

246
    276
    9 Јануари 2015
  7. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

616
    346
    9 Февруари 2008
    Имаш VPSи за $5 месечно и поевтини од shared hosting. Подобро земи си еден таков и направи меил сервер

8. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    секогаш барам солуција во 5 до 12. малку итничко ми е :D
    значи едино решение ми останува преку некој од горе наведените сервиси?

9. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

560
    391
    11 Февруари 2016
    Машко
    Да да, сите од овие сервиси се сетираат да оди преку твој домен.

На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
  10. dimsa

dimsa
    Gaining Experience

246
    276
    9 Јануари 2015
    Користи си апи од докажаниве провајдери. Менаџмент времето ќе ти биде на апликацијата и функционалноста а не на инфрструктурата под неа.

11. Kazaam

Kazaam
    Gaining Experience

133
    82
    20 Септември 2013
    Машко
    На работа го користиме SMTP2GO и ти го препорачувам. Само види си колку пораки и дали ти одговара цената. Можеш да праќаш и од непостоечки адреси o_O ако случајно ти треба и тоа

12. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

616
    346
    9 Февруари 2008
    BTW, евтините ВПСи (од/под $5 месечно) се Unmanaged - што значи дека ти сам сѐ ќе правиш и сетираш. Тешко е успешно да се сетира маил сервер, покрај сите туторијали онлајн

Можеш да си земеш managed VPS - во тој случај они сѐ ќе сетираат и ќе ти го одржуваат серверот, ама тие се $20 месечно минимум

Имаш Open source алтернативи за mass mail, гуглај ќе најдеш. Мислам дека dada mail project беше за тоа

Само обавезно пред да зимаш хостинг од некаде контактирај ги и прашај ги дали им се блокирани Outgoing SMTP портите, дали имаат ставено некои лимити, дали ќе те блокираат за мас меил итн

13. skullmonkey

skullmonkey
    Unstoppable

4,157
    3,298
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Моараш веб бејсд решение? Земи Maxbulk Mailer и прати си преку смтп. Имаш еден куп подесувања. Исто ко мејл чимп само што мора да е упалено локално на ПЦ и мораш да си го издизајнираш јемјлот некаде за да го стаиш у програма после.

14. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    преку SMTP пак ги вкалкулирува мејловите, сакам да е преку мојот домејн, врзувам клиент со smtp од мојот хостинг и најнормално си ги пресметува :\

15. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,891
    1,462
    10 Август 2010
    Машко
    Доколку 70-80 евра на месечно ниво не ти се проблем, би ти препорачал да идеш со сервиси како Mail Chimp.
    Ќе ти ја олесни работата неколку-кратно и реално worth it.

И да, од твој домен идат мејловите.

16. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,993
    503
    14 Април 2007
    Машко
    али имај во предвид сите тие сервиси како MailChimp и сл ке ти ја филтрираат листата и сите потенцијални спам мејлови ке ги избришат
    http://mailplatform.dk/priser-mailplatform/
    најголема разлика со MailChimp е што тие пакетите ги водат според база, овде пакетите се според пратени мејлови,

цената е во дански фунти, 100 фунти ~ 800ден

17. kebe

kebe
    Gaining Experience

216
    173
    29 Март 2012
    Значи вака, секој е-пошта мора да помине низ СМТП.

Вака оди постапката:

Корисник испраќач --> испраќач СМТП --> примач СМТП --> корисник примач
    1. Клиентот испраќа порака до СМТП испраќач
    2. испраќачот ја праќа пораката до СМТП примач, примач е адресата десно од мајмунчето (пример за адреса [email protected] ќе стигне до smtp.primac.net). Примачот СМТП ја складира.
    3. Крајниот примач ја отчитува пораката преку Веб-маил, ПОП3, ИМАП, Ексчејн или слично.
    Еден испраќач СМТП е независен од кој домен иди пораката. Пример smtp.blizoo.com може да праќа во името на било кој.

Сега финтава е овој првиов СМТП може да биде ограничен. Треба да ИЛИ најдеш некој неограничен ИЛИ да кренеш свој СМТП испраќач.

Во ПХП наместо mail() сега прочитав имало библиотека PHPMailer во која можеш да наведеш било каков СМТП испраќач, без да менуваш нешто во php.ini.

18. P.Overdrive

P.Overdrive
    Gaining Experience

458
    494
    23 Јуни 2010
    Може веќе си нашол решение, па мислењево нека стои за да се најде на некој во иднина.

После фрката со Mandrill, еден од клиентите (+ еден другар) го префрлив на SparkPost, а друг на Mailgun. Од сите предности на SparkPost во однос на останатите transactional email providers, најважно за тебе е тоа што можеш да пратиш 100 000 бесплатни пораки месечно.

И, заборави на mail() и дигање на сопствен mail server. Користи надворешен сервис, и користи некоја библиотека - или некоја напишана од/за сервисот преку кој ќе одат пораките, или PHPMailer ако си решен сам да правиш се`.

Последна промена: 13 Јануари 2017
  19. Bravo

Bravo
    Gaining Experience

210
    319
    12 Декември 2015
    Машко
    Ја го користев Mail Chimp за работа на еден проект, и верувај ми, не ти се исплати да се заебаваш за 70-100 еу. Mail Chimp и чиста работа.

20. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Избрав да користам sendgrid... Може некој да ми објасни подетално како да ги врзам сега со мојот домејн и да го сетирам акаунтов за праќање?

21. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

560
    391
    11 Февруари 2016
    Машко
  22. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    не ми е проблем и кај нив од вебот да ги праќам, туку сеа испратив околу 9К мејлови, ми застана на 1.1К испратени... зашто? :D
    Untitled.png

23. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

560
    391
    11 Февруари 2016
    Машко
  24. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260