Масовно тролање и "одлично" модерирање

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од NecrotoX, 28 Јануари 2018.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ипхоне цело време е на удолница...Види шо напраја со 10-ката!
   
 2. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  240
  237
  10 oктомври 2011
  Машко
  Сте слушнале за изразот "lead by example" ? Иако долго време го следам форумот, поради негативноста и сарказамот кој вирее речиси во секој пост (секоја чест на исклучоците) ретко се одлучувам да реплицирам. Се согласувам дека нивото на култура на народот влијае на негативен начин на културата при дисукусија, но верувам дека повеќето од вас кои сте подолго време на форумов имате доблест да го надминете тоа.

  А патем најчесто дискусијата никогаш не е дискусија, туку убедување на сите кои немаат идентично мислење да го отфрлат своето мислење.

  Се надевам на поконструктивни дискусии во иднина и ќе се обидам лично да допринесам во истите.
   
  На dangthe, DennyMK, Krkac и уште 14 други им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  6,410
  5,910
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мислев дека си Џедај до гроП. :D
  j/k
   
 4. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,813
  5,755
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Кој може...... :)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  6,410
  5,910
  24 Јуни 2009
  Машко
  Аха, значи остануваш Џедај. Мој наклон :)


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,255
  20,607
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не тролавте тогаш Гојдо пошо немавте кого да тролате. Имаше 3-4 пациенти со кои лесно се справуваме...најголем проблем ни беше феномен кој имаше 300 акаунти. Хахаха
   
  На Kajsibebraat му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не знам, јас не приметувам дека до толку многу повеќе се трола сега.
   
 8. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,388
  3,131
  21 Јануари 2009
  Не бе, таман работа. Спинови прават овие анти-тролериве.
   
 9. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,796
  1,350
  17 Август 2014
  Машко
  upload_2018-3-8_13-54-16.png

  АјТи политика :)

  Мислам дека беше забрането национализам и политика на форумов така ? :)
   
  gokica, igor_igor и на dangthe им се допаѓа ова.
 10. martin17

  martin17
  Intern

  41
  47
  2 Септември 2013
  Машко
  Да не е забрането и да се биде Македонец? :) Ако ти пречи слободно оди на некој АјТи форум од соседството.
   
  Изменето од модератор: 8 Март 2018
  На psyside, Zippo, Draynor и уште 4 други им се допаѓа ова.
 11. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,796
  1,350
  17 Август 2014
  Машко
  Си има правила форумов си има админи и модератори они си знаат што е забрането а што не.
   
  gokica, igor_igor и на dangthe им се допаѓа ова.
 12. martin17

  martin17
  Intern

  41
  47
  2 Септември 2013
  Машко
  Баш така. Затоа мојот банер нема да биде тргнат колку и да ти боде очи тебе. :)
   
  На Draynor и kirev им се допаѓа ова.
 13. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,045
  1,253
  5 Септември 2008
  Машко
  Штом ти така викаш, ок.
  [​IMG]
   
  На Draynor, SiPy`, Ceco и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. gokica

  gokica
  Модератор

  7,614
  8,473
  13 Јуни 2009
  @martin17 прво мора да почнеш да ги почитуваш другите членови на форумов и правилата кои што важат. На ваков начин може лесно да го посрамотиш тоа што го промовираш со потписот.

  Правилото вика:
  7. Потписите можат да содржат слика не поголема од 475x85 пиксели. Доколку потписот содржи слика дозволени се 2 реда текст, доколку не содржи, дозволени се 3 реда текст. Максималната големина на фонтот во потписите е 3.

  Кај тебе е поголемо. Но исто така бега од контекст и завлегува во политика која не е добредојдена на форумов.

  Те замолувам да го тргнеш.
   
  krema, iface и на igor_igor им се допаѓа ова.
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,255
  20,607
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Овој банер го имав тргнато еднаш на друг член вероватно.. . Немојте само со причи кој е поголем македонец... преку се ми е дојдено од оваква дискусија
   
  На krema, Трајче Дрварчето, Draynor и уште 10 други им се допаѓа ова.
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,648
  3,463
  4 ноември 2013
  Машко
  Слабо е користиш бичкијата друже, треба повеке да сечиш.
   
  Последна промена: 8 Март 2018
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. barneymk

  barneymk
  Gaining Experience

  77
  86
  27 Април 2016
  Машко
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Balanar

  Balanar
  On your way to fame

  535
  529
  6 Декември 2016
  Машко
  Бичкија е за сечење, не косење :confused::D
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 19. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,648
  3,463
  4 ноември 2013
  Машко
  Важно да е користит бе :D одма замерка да се најдело :D (ете го поправив за да не ти боди очи)
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. DelphiUser

  DelphiUser
  Intern

  33
  48
  2 Март 2011
  На сите ни е преку маусот во врска со многу работи во земјава, но би требало човек да може да го изрази својот став за се, уште повеќе за суштински работи во државата. Да не глумиме хипер демократи, банеров на повикува на војна или омраза, повикува името да остане исто. Тоа е негово уставно право, како што и името и територијата на Македонија се уставно непроменливи. Да се чудиш како некои луѓе побрзаа да го фрлат името како да е чума, затоа мислат дека магично ќе се решат сите нивни проблеми и од утре се ќе биде како во Германија. Таквото лесноумно размислување може само многу повеќе проблеми да ни донесе на повеќето.

  П.С
  #makedonija
   
  Изменето од модератор: 8 Март 2018
  На Lokvan и martin17 им се допаѓа ова.
 21. Sharlovski

  Sharlovski
  On your way to fame

  503
  972
  28 Јануари 2017
  Машко
  Шо Мобимак?
   
  DarkEnchanter, Draynor и на gokica им се допаѓа ова.
 22. gokica

  gokica
  Модератор

  7,614
  8,473
  13 Јуни 2009
  Овде вакви дискусии не се добредојдени. Тоа е ставот на администрацијата. Го оставам постов на кратко како пример а после бришам.

  Инаку причината зошто не е дозволено е зашто е надвор од контекст и неминовно ќе доведе до негативна енергија меѓу членовите. Никој не ве спречува да размислувате како сакате. Ама на форумов ќе партиципирате на теми за кои е и создаден.
   
  На DarkEnchanter, igor_igor, Nikola Sone и уште 3 други им се допаѓа ова.
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,255
  20,607
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ок!
  Ова е последно мисење на оваа тема. Да потсетам, пријавете ако исретнете нешто слично, не морате да пишувате за да не се шири дискусија.
  Поздрав.
   
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,385
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не е политика. Не е ни ВМРО ни СДСМ. Етничко чувство е да си македонец
   
  Zippo, martin17 и на Lokvan им се допаѓа ова.
 25. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,788
  3,016
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Доброоо доброоо еве нема да се менува името. Пошто нас не прашаа...и пошто сите протести во државава вродиле со плод.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели