Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

МАСИТ против „Компјутер за секое дете“

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
МАСИТ против „Компјутер за секое дете“
Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) бара од Владата да ги поништи отворените повици за набавка на „Компјутер за секое дете“ и за доделување фреквенции за фиксен безжичен пристап - вајмакс. МАСИТ и' препорачува на деловната заедница да не ја признава дипломата што ќе ја добијат посетителите на бесплатната обука во организација на Генералниот секретаријат на Владата.

- Владата треба да одговори дали има неправилности во процедурата на повикот за набавка на компјутери. На повикот за вајмакс-фреквенции беа извршени промени во условите надвор од предвидениот рок со документацијата. Дипломата од бесплатната обука не може да се смета како доказ за информатичка писменост зашто 16 часа е премал фонд за квалитетно да се покријат темите предвидени на курсот. Не се соодветни критериумите за избор на компании и предавачи што ја изведуваат обуката - вели Иван Митревски, извршен директор на МАСИТ.

Владиниот портпарол Ивица Боцевски изјави дека за Владата е нејасна оваа реакција, бидејќи овие проекти биле најавени пред една година и деловната заедница имала време да се подготви.

- Единствената причина за избор на кинеската фирма „Хеиер“ за набавка на компјутерите беше тоа што вториот понудувач нудеше пониска цена од 12 милиони евра - рече Боцевски.

(М.Б.)
Дневник петок, 13 јули 2007


И добро, зошто да не се признаат дипломите на луѓето кои во најголеми вруќини земале часови по информатика!?!?! Искрено, кога излезе МАСИТ мислев дека навистина нешто добро ќе се случи на македонскат а ИТ сцена, но МАСИТ упорно докажува спротивно. Директори се се` луѓе кои се сопственици на приватни ИТ компании и седнуваат во фотелјата за личен интерест, да се прошетаат и слично...

Не знам, можеби грешам, но ова е моето мислење.

Сепак не ми е јасно затоа што Владата направила некои дубари зошто секогаш треба да го јадат граѓаните? Зошто МАСИТ дрско повикува на ваква лоша постапка?
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
MASIT se obiduva na sekoj nacin da go spreci toa sto go pravi vladata poradi interesite na clenkite, bidejki so toa ke se namali prodazbata na kompjuteri. Vladata, kako i so internet kafeata, imase podobra opcija, da dodeli na 100 firmi od MK po 1000 kompjuteri i ke se postignese dvoen efekt. Sega, ke kupime 100.000 parcinja kinesko gjubre bez solidna garancija i sigurno so slab rok na traenje, a makedonskite kompanii na svoj grb ke go osetat toa.
Za zal, ocigledno deka vo redovite na vladata malku nedostasuva inventivnost.
 
M

Mr.Alien

Гостин
БИЗНИС, НИШТО ДРУГО!!!

Секако, и личен интерес (читај провизии)! Некој дебело ќе се офајди, на сметка на народот, кој по правило си го "однесува"!
Како впрочем и проблемот со тезгаџиите. Лично, и јас сум за тоа дека секој треба да плаќа данок, но идејата за паушал е далеку пореална. На тој начин, нема да има откажување на тезгите (а со тоа зголемување на невработеноста) и помали приливи во буџетот. Секој кој ќе плаќа паушал ќе мора да регистрира фирма, а со тоа и да плаќа придонеси. Целата финта што се форсира фискализацијата е во тоа што некој близок на ....хм..."оние горе" увезол фискални каси (или има опција тоа да го стори). Што значи тоа нема потреба да нагласувам. Сам не можеш да увезеш фискална каса, бидејќи нема да ти признаат за валидна.
Јасно како ден.
Повлечете паралела со "Компјутер за секое дета" фарсата. Ефтин крш (набавна цена) продаден двојно поскапо....толку едноставно и очигледно!
 

alex_under

Intern
26 јуни 2007
36
0
И добро, зошто да не се признаат дипломите на луѓето кои во најголеми вруќини земале часови по информатика!?!?! Искрено, кога излезе МАСИТ мислев дека навистина нешто добро ќе се случи на македонскат а ИТ сцена, но МАСИТ упорно докажува спротивно. Директори се се` луѓе кои се сопственици на приватни ИТ компании и седнуваат во фотелјата за личен интерест, да се прошетаат и слично...

Не знам, можеби грешам, но ова е моето мислење.

Сепак не ми е јасно затоа што Владата направила некои дубари зошто секогаш треба да го јадат граѓаните? Зошто МАСИТ дрско повикува на ваква лоша постапка?
Е добро бе бато, каква е таа диплома жити се, со 16 часа обука????
Што ќе стои на неа?
Експерт за уклучување и исклучување на PC-то???? па тоа учат на тој курс.... кликни старт, па кликни трн оф компјутер, па трн оф....
Не ме зезај, каква диплома бе..... :ua: уа за неа
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Е добро бе бато, каква е таа диплома жити се, со 16 часа обука????
Што ќе стои на неа?
Експерт за уклучување и исклучување на PC-то???? па тоа учат на тој курс.... кликни старт, па кликни трн оф компјутер, па трн оф....

Не ме зезај, каква диплома бе..... :ua: уа за неа


:)) :)) :)) Абе alex_under ме изнасмеа. Ама мислам дека не изучуваат само уклучување и исклучување на PC. Од '' тајни '' владини извори дознав дека изучуваат и многу други работи. Еве некои од нив:

- Тајните на START менито
- Log Off - STEP BY STEP
- Менување на DESKTOP позадина
- Менување икона на фолдер
- Како се прави REFRESH
- Како се прави нов документ во WORD

Ова се само дел од работите кои се изучуваат на тој курс. Мора да се признае навистина 1337 работи. Сигурно со таква диплома ќе ги стават некаде System Administarator - и да бидат :LOL:
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Е добро бе бато, каква е таа диплома жити се, со 16 часа обука????
Што ќе стои на неа?
Експерт за уклучување и исклучување на PC-то???? па тоа учат на тој курс.... кликни старт, па кликни трн оф компјутер, па трн оф....
Не ме зезај, каква диплома бе..... :ua: уа за неа

Едно нешто: никогаш не потценувај.

Во Македонија постојат огромен број на луѓе кои воопшто не седнале пред компјутер. Сега, секое работно место бара искуство со компјутери. Тие луѓе пример да ги вработат, сигурно нема да им доделат место на системски администратор или мрежен експерт, туку едноставно ќе им дадат работа која од нив ќе бара искуство да вклучат и исклучат компјутер, да отворат апликација, и да внесуваат и изнесуваат информации од истата.

Многу е лошо што потценуваш тоа што ти мислиш дека е лесно ,а за некого не е.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
:)) :)) :)) Абе alex_under ме изнасмеа. Ама мислам дека не изучуваат само уклучување и исклучување на PC. Од '' тајни '' владини извори дознав дека изучуваат и многу други работи. Еве некои од нив:

- Тајните на START менито
- Log Off - STEP BY STEP
- Менување на DESKTOP позадина
- Менување икона на фолдер
- Како се прави REFRESH
- Како се прави нов документ во WORD

Ова се само дел од работите кои се изучуваат на тој курс. Мора да се признае навистина 1337 работи. Сигурно со таква диплома ќе ги стават некаде System Administarator - и да бидат :LOL:

Ваквиот однос нема да ве одведе никаде. Потценување на туѓо знаење е многу лошо.
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Искрено не сакав никого да навредам со моето претходно мислење, само сакав да дадам свое мислење за потегот на Владата (бесплатната обука) како и свое мислење за дипломата, но сето тоа на малку поинаков начин. Тоа што Владата ја овозможила таа бесплатна обука немам ништо против, но навистина незнам зошто бараат дипломата да биде признаена кога самите знаат дека со таква обука не може да се стекне квалитетно знаење кое треба да биде наградено со призната диплома. Добро сега можеби некој сака да научи нешто од таа обука, но ако очекуваат од таа диплома дека ќе им помогне полесно да најдат работно место - се лажат. Џабе им е дипломата кога се нема пракса, бидејќи додека да успеат да најдат работно место (малку потешко тоа кај нас) стекнатото знаењето може да е и минато без пракса. За полесно вработување не бараат диплома, бараат знаење. А ако го немаш тоа знаење а си вработен благодарение на некаква диплома, кога-тогаш тоа ќе излезе на виделина. Поздрав и уште еднаш се извинувам ако некој е навреден или погрешно го сфатил моето претходно мислење ;)
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
D .... ne se vozbuduvaj. Nezlonamerna sala e, ocigldno. Frustrira kako i da gledas toasto go pravi vladata... Macka oci samo na narodot...a moze i podobro
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Секоја обука која не резултира со ECDL или XPert сертификација (тест + меѓународно призната диплома) претставува лоша инвестиција.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Диплома

Сметам дека тука главен проблем е погрешната интерпретација на поимот диплома. Овој поим го сретнуваме секаде и во секоја прилика. Во овој случај верувам дека се работи за диплома за завршен основен курс, или почетнички курс за компјутери, но тоа попрво би требало да се нарече потврда, или да се изнајде некој посоодветен израз.
Точно е дека ваквите "Дипломи" (не ги сваќајте погрешно наводниците, не се потсмевам) или пак "Потврди" немаат некаква вредност, ниту помагаат при вработување. Такво нешто овозможуваат само сертифицирани курсеви, чии дипломи/потврди/сертификати и што ти ја знам што уште имаат соодветна тежина и кои навистина потврдуваат стручност во одредена област.
Затоа, треба да се разграничи овој поим.
А владата треба да објасни што означува оваа диплома, каква е најзината тежина и што може да се направи со неа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.035
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно