• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Машина за сушење (облека)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,281
2,910
Ресен
Има некој искуство да ме подучи како комплетен нубац на кои работи треба да запазам?

Планирам да е до кај 20,000 ден, стандард големина и барем да има резервни делови кај нас да се набават јер од квалитет имам кренато раце.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
Колку што се сеќавам од времето кога разгледував, има два типа - вентилациски и кондензациони. Ова е од аспект како се справуваат со водената пара од алиштата. Си имаат предности и маани и двете, чинам вентилационите беа поевтини и нешто поекономична во работата, наводно барале и помалку одржавање/чистење.

Ова не го врзувај во крпче, ти го кажувам само како појдовна точка за подетално истражување.


Инаку исто размислуваме за квалитет/цена односот, а имам и пријатели и познаници кои имаа/имаат проблеми со попопуларни брендови на бела техника... Гледано од овој аспект, Беко? Се продаваат на секој чекор, и наводно има и сервиси и делови.
 

Spamalot

Gaining Experience
13 јуни 2011
922
232
Kontenzaciskite se mnogu mnogu poefikasni, bidejki rabotat na princip kako klimata/friziderot i imaat laden i topol element izmegu koj se pravi temeraturna razlika i so toa i kontenzacija. Vo sporedba so ventilacionite koi pravat temeraturna razlika koristejki konvencionalen grejac, i razladen element koj kako izvor za razladuvanje koristi voda od vodovodot, taka da za niv treba i dopolnitelen dovod na voda da doneses.
Bidejki masinite za susenje trosat znacitelno mnogu energija, najverojatno poveke od bilo koj domasen aparat, jas ti preporacuvam da si zemes kontenzaciska, a i polesno ke ja pozicioniras bidejki i treba samo odvod za vodata sto ke ja kontenzira.
A da i dopolnitelno kontenzaciskite mozat da susat alista so laden vozduh, sto e bitno za osetlivi alista neli, nema da gi izgori, izguzva i slicno.
Za brend i model ne znam, gruba preporaka zemi kombinacija od najevtino so najdolga garancija.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,743
2,290
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Секој има различни искуства еве јас би ти предложил да пазиш на потрошувачка и да си земеш што по ефикасна сушара пошто имаат огромни разлики некаде дури и 4х повеќе трошат струја некои модели а сега зимно време веќе на оваа загаденост не се сушат алишта надвор.

Јас лично се одлучив за Беко не ради брендот туку баш ради тоа што @Lokvan го пиша дека имаат добар сервис и резервни делови, пример на машината за садови во официјалниот сервис на сајтот можеш да ги најдеш евидентирани сите делови дури и штрафови.

Е сега сушарата јас земав Беко кондензациска А++ категорија и испадна дека има некој фабрички проблем со програматорот појма нема почна да полудува сам да се уклучи да се исклучи среде сушење па сега чекам сервис да дојдат да го видат што е а инаку вака презадоволен како работи, одржавање нема нешто посебно освен што по секое сушење мора да се чисти филтерот за влакна. Одвод немора бидејки има фиока каде се складира водата и после секое сушење ја празниш, а ако сакаш опционално може и на одвод да се врзе.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
351
424
Дома
Ако ја користиш постојано, внимавај на потрошувачката, бидејќи троши чудото. Ако ја користиш само преку зима, повремено, земи ја најефтината кондензациска од BEKO, 5 години гаранција имаш, добар сервис и бркај работа :) Велам најефтината бидејќи во вториов случај разликата во цена што ќе ја платиш за поефикасна, во струја ќе ја исплатиш после многу години користење и не сум сигурен дека се исплати таквата инвестиција.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,173
Вентилирачките бараат и одвод на воздух кон надвор, како аспираторите. Но кај нас тешко да најдеш такви, тие се популарни преку барата. За наш пазар се кондензациски.

Основната разлика е во начинот на загревање на воздухот. Има два типа: со електричен греач и со топлотна пумпа. Првите се поевтини и трошат повеќе струја, вторите се поскапи и поекономични. Иако разликата во цена веќе не е веќе така голема како порано.

Овие со топлотна пумпа работат како климите. Што значи ако планираш да ја чуваш на тераса или во некоја ладна просторија, ефикасноста ќе и опадне далеку од декларираната и се губи поентата на заштедата. Заради тоа и минималната работна температура не е баш ниска. Провери ги овие параметри при изборот, ги има во упатствата за работа во делот за технички карактеристики.

Не се лажи по број на програми за сушење, на крај и онака нема да користиш повеќе од 2-3, кои ги има на сите машини. Згоден додаток е тајмер, за да може да се програмира да почне во определено време, односно на евтина тарифа. Фино е да има и дисплеј за да те информира до каде е со работата.

Што се однусува до марката, сега сѐ е горе долу исто, важно е како ќе ти се погоди. Но од мое искуство, што нели не мора да е исто кај сите, за вакви машини и општо крупна бела техника од средна класа највеќе се покажале Електролукс, Вирпул и Хотпоинт-Аристон.
 
Последна промена:

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
457
1,136
Не ме држете за збор, ама мислам дека имам читано дека некои се safety hazard во однос на запалување? Или тоа нема врска со принципот на работа, туку филтерот дали ќе го исчистиш или не?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,173
Не ме држете за збор, ама мислам дека имам читано дека некои се safety hazard во однос на запалување? Или тоа нема врска со принципот на работа, туку филтерот дали ќе го исчистиш или не?
Во однос на запалување, не се ништо поопасни од машините за перење или кој било друг електричен апарат.

А ако не се чисти филтерот, се намалува циркулацијата на воздухот и нема убаво да се сушат алиштата.

Пожар најчесто се јавува поради неисправна или несоодветна инталација на која се приклучени уредите, а тоа не е по вина на уредот.
 

red dragon

Intern
28 јуни 2013
47
9
Машина за сушење Самсунг 8кг со А+++ инвертер мотор нема да згрешиш. Се користи неколку години досега никаков проблем.
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,958
1,875
Скопје
Kontenzaciskite se mnogu mnogu poefikasni, bidejki rabotat na princip kako klimata/friziderot i imaat laden i topol element izmegu koj se pravi temeraturna razlika i so toa i kontenzacija. Vo sporedba so ventilacionite koi pravat temeraturna razlika koristejki konvencionalen grejac, i razladen element koj kako izvor za razladuvanje koristi voda od vodovodot, taka da za niv treba i dopolnitelen dovod na voda da doneses.
Bidejki masinite za susenje trosat znacitelno mnogu energija, najverojatno poveke od bilo koj domasen aparat, jas ti preporacuvam da si zemes kontenzaciska, a i polesno ke ja pozicioniras bidejki i treba samo odvod za vodata sto ke ja kontenzira.
A da i dopolnitelno kontenzaciskite mozat da susat alista so laden vozduh, sto e bitno za osetlivi alista neli, nema da gi izgori, izguzva i slicno.
Za brend i model ne znam, gruba preporaka zemi kombinacija od najevtino so najdolga garancija.
Со „д“ се пишува ;)
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
665
1,018
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
@Sharlovski пази што ќе сушиш во сушарата :). Памучни маици и сл. јас не би. Си имам смалено некои омилени маици на почетокот и сега освен чорапи, гаќи, долни маици, пазам што ставам. Највеќе ми се наоѓа за чаршафи, пешкири, бањарка и сл. Ако е синтетика можеш, тие се поотпорни на смалување. Барем од мое искуство до сега јас вака правам. Пижами два пара си имам намалено барем два броја, долниот дел како 3/4 ми е сега :D.

Да не мислиш дека е до машината, се работи за Бош со самочистечки кондензатор од 40на илјади денари. Слични искуства имаат и брат ми и мајка ми со други марки машини.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,281
2,910
Ресен
Свршив работа, скоро сѐ ми е памук... Ќе тестирам еднаш па ќе видиме, фала за хинтот.
 

Allen

Intern
27 февруари 2015
44
42
Јас ваква имам и супер не служи година дена, мислам дека влегува во прајс рејнџот. Едино што ме нервира е малце на капакот пластиката знае да тропа при работа, па му ставам нешто на него да вибрира толку :).
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,205
1,181
Скопје
Свршив работа, скоро сѐ ми е памук... Ќе тестирам еднаш па ќе видиме, фала за хинтот.
читни си на етикетите на се што имаш по дома, генерала на low heat опцијата за синтетика поминуваат и понежни работи, ама ако на етикета пише дека не се ни за low heat тогаш не ставај. А се што е памук не е памук :p у смислам на квалитет и behavior .. ако ти стојат етикети на гардероба и сл, провери си па ќе видиш на што си.
Мислењето е автоматски споено:

@Sharlovski пази што ќе сушиш во сушарата :). Памучни маици и сл. јас не би. Си имам смалено некои омилени маици на почетокот и сега освен чорапи, гаќи, долни маици, пазам што ставам. Највеќе ми се наоѓа за чаршафи, пешкири, бањарка и сл. Ако е синтетика можеш, тие се поотпорни на смалување. Барем од мое искуство до сега јас вака правам. Пижами два пара си имам намалено барем два броја, долниот дел како 3/4 ми е сега :D.

Да не мислиш дека е до машината, се работи за Бош со самочистечки кондензатор од 40на илјади денари. Слични искуства имаат и брат ми и мајка ми со други марки машини.
па не е само машината .. и програми има различни :D ама ако на етикета стои дека не е за во сушара да .. во било која ќе се смалат
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,173
Собирањето зависи од материјалот, не од сушарата. Затоа ги ставаат симболите на етикетите.
За сушење се овие:

1609176701602.png

Ако упатството вели не суши во сушара, суши го обесено на жица, така и треба и нема да се собираат или на друг начин да се оштетат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #18

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,281
2,910
Ресен
Ви благодарам на сите за советите посебно за облеката на што да припазам, нормално по традиција на ИТ форумов ги игнорирав сите (мајтап).

Зедов Беко заради застапеноста/резервните делови на прво место и најевтината А++.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно