• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Машина за пишување

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
Одамна сакам да си купам една од оние стари машини за пишување, но не знам дали воопшто може тие да се најдат тука кај нас во Македонија. Претпоставувам дека можеби треба да проверам во некоја продавница за антиквитети...?! Доколку некој има информација каде би можела да најдам вакво нешто, пишете тука :p
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
еххх мојата професорка по бирократија шифоњерка колку не тераше да куцаме на такви машини и тоа си малото пршче највеќе а оно треба да удараш
дојди во куманово ке ти најдеме некоја
во средното школо најверојарно има и не ги користат веќе ставија компјутери како што знам
но мислам дека бев видел и една на излог на една продавница за електроника:))
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
KetBejb како што ме држи памтењето во Силмак (екс југохром) додека не се компјутеризираја со овие чуда работеја, ако имаш некоја врска или некој човек таму кажи му да се распраша.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Имаш на автопазар,колку сакаш,и тоа ефтино.:)
 

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
Tnx на сите за одговорите

@Laki Luciano: го видов линкот, но моето барање се однесуваше на оние машини за пишување што испуштаат силен звук на чукање и што имаат "старовременски" типки :) најдов нешто на овој линк, и искрено ме зачуде што овие "антички" машини се поскапи од новите - електронски

http://www.mytypewriter.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=65

@COMANDER: хехехе знам дека у Силмак имало такви, пошто татко ми таму работеше :) и он викаше да фати некого од таму :p па да види да не има некоја машина спремна за кај мене дома :p

Инаку да појаснам, за ваква машина за пишување имам огромна пасија од малечка, но никако да си набавам една :)

Anyway, tnx 4 the help :)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Во средното економско во Охрид имаше неколку, зашто порано економистите морале да знаат да пишуваат без да гледаат во тастатура, ова де, во машината :) Имавме дури и предмет за тоа :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
Во средното економско во Охрид имаше неколку, зашто порано економистите морале да знаат да пишуваат без да гледаат во тастатура, ова де, во машината :) Имавме дури и предмет за тоа :)

да во скоро сите средни економски го имаше тој предмет
само работа е како да се земат
1л ракија (добра домашна) на стражарот и....:)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Скопје, Рекорд од позади ако постои уште, има сервис за поправка на машини за чукање па најверојатно има и за продажба. Гледав за тоа на ТВ пред 1-2 години, мислам дека бил единствен сервис во Скопје ако не и во Македонија.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
да во скоро сите средни економски го имаше тој предмет
само работа е како да се земат
1л ракија (добра домашна) на стражарот и....:)

Машините беа забутани во едни училници, со купишта прашина врз нив, учениците многу лесно можеше да дојдат до нив, но на кој да му текне дека на некој може да му затребат :) Не верувам дека ги има уште, но се е можно нели :)
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Даааа.... позади бурекчилницата Рекорд има дуќан ALTRA. Можеш и таму да ѕирнеш.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
hehe ekonomist иста ситуација и кај мене беше
на таван (добро не баш тавам но најгоре на школото) беа
и беше само таа училница
никој не идеше таму
добро само некои ученици да пушат
бидејки немаше профф кои одеа натаму

ај забегавме малку

таква машина да земеш и да ја светнеш и за украс

кај нас на пмф има и од онија првите компјутери со дупчани картички
лудница се
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.312
Членови
31.485
Огласи
19
Најнов член
mubaga
На врв Дно