1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Машина за перење алишта

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од dejan_str, 7 Април 2020.

1. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,154
    4,871
    8 Април 2011
    Машко
    Совет за машина за перење алишта до 20к денари. Кој брендови се поквалитетни и понудете некој модел од продавнициве во мк.

2. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Било која LG си direct drive.

На kolesk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. VerifiedUsers Overlay
    ARMac

ARMac
    Орган

6,618
    7,683
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Јас имам Беко WMY 81033 8кг/1000ВРМ веќе неколку години сум презадоволен. Секогаш исто испрани, правилни и стабилни вртежи, има и дополнителна програма за отстранување на влакна од миленици (имам куче), 10 год. гаранција. Мислам 18.000 ја платив. Тивка е ама голема и тешка.

WMY 81033 PTLMB3 8 кг

4. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

635
    1,359
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    PC_GAMER, smole и на goranzoran им се допаѓа ова.
  5. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

588
    420
    9 Февруари 2012
    Машко
    LG najcesto davaat garancija SAMO na odredeni delovi od masinata, cenata e uzasno skapa.

Masinite sega po novo gi pravat da nemoze da se otvori bubanjot za da nemozes da ja servisiras na mestata kaj sto najmnogu strada, t.e. go lijat celiot bubanj, mada i za toa ima metod, nekoj se nafakja da go sece so brusilica pa se lepi so silikon otporen na temperaturi na tvoj rizik da protece i toj servis cini 100e min.

Moj sovet da najdes nekoja masina so bubanj so strafovi (sto moze da se otvori) ne gledaj brend, gledaj toa!

Najcesto Gorenje ja imaat taa opcija. Prodavacite nema da znaat za ovaa rabota, ke moras da odberes model, pa da se javis vo ovlasteniot serviser za toj brend da ti kaze dali bubanjot se otvara ili e lien.

Gledaj da masinata e Direct Drive, tivko raboti, nema transmisii na vibracii, no sepak e nova tehnologija sto seuste se nema dokazano kolku e kvalitetna, taka da ostanuva da vidime naskoro.

6. nikola_bb

nikola_bb
    Gaining Experience

310
    71
    14 Август 2009
    Е тука си се заебал, затоа што баш на оваа ЛГ машина има класика лагер кој што многу лесно се менува.

7. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

588
    420
    9 Февруари 2012
    Машко
    Ne ja komentirav navedenata masina, generalno kazav za garancijata na LG za povekjeto nivni modeli.

Kazi mi dali si menuval lager ili samo taka zboris? Bidejki jas sum menuval mnogu pati i ne e rabotata lagerot da bide "klasika" tuku pristapot do nego.
    Lagerot se naogja vnatre vo bubanjot i ako toj ne se otvara neznam kako ke go smenis, osven so gorenavedeniot metod da seces i lepis element koj treba da e vodonepropustliv...

8. nikola_bb

nikola_bb
    Gaining Experience

310
    71
    14 Август 2009
    На ЛГ директ драјв не е внатре. Пристапот е многу добар. Се вади еден капак што му доаѓа како статор на моторот за директ драјв и одма е тука лагерот.

9. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,154
    4,871
    8 Април 2011
    Машко
  10. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

681
    349
    7 oктомври 2014
    предлог за перење /сушење, 2во 1 некој со искуство ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

11. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,898
    18 Септември 2013
    Машко
    Не зимај 2 во 1. Технологијата на сушење е буквално грејач на 90+ степени, за разлика од сушара која работи на принцип на кондензација и има контрола на температура.

Јас имам 2 во 1 со години и буквално само за бели алишта ја пуштам, се друго прави лом. Плус сите шо викаат дека со сушара ги наелектризира и не ги тутка, со 2 во 1 ја немаш таа предност.

Се на се криво ми е што земав тогаш со оглед на цената, и едина предност и е што е огромна машинава и собира 9 килограми алишта (повеќе од било која друга моментално што ја гледам на пазар). Ама делот со сушење дали 5% од времето од користење на машината го користам. Се на се не се исплати.

Знам дека ова е веројатно ради немање простор за две посебни машини, од исти причини и јас се одлучив на таа варијанта - ама пак ќе кажам тотално неискористена опција ми е.

На Deksa и deni.mitev им се допаѓа ова.
  12. VerGer

VerGer
    On your way to fame

802
    746
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    значи ко што има од сушарите со грејач и со инвертор, исто важи и за 2 во 1. Самсунг новите се истиот систем ко инверторските/кондензациска со таа разлика што ладењето на разменувачот е со вода (троши вода и кога суши).

значи има разни технологии ко и за се остало .. не е само ејј 2 во 1 никако лол

13. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

681
    349
    7 oктомври 2014
    Ме интересираат повеќе мислење, тоше има такво искуство и тоа е ок, но истиот проблем е што мора да има 2во1 заради место.

14. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,898
    18 Септември 2013
    Машко
    разликата е во таа кондензациска технологија (колку шо имав читано јас) и колку што имав читано пред неколку години немаше машина шо користи ист принцип на сушење а во исто време и да пере. тоа е ради тоа шо целата таа механика си зазима простор во машината.

реално сигурно на јутуб може да се најде на темава објаснувања, но ако има машина 2 во 1 шо суши на ист принцип и исто добро ко засебна сушара тогаш потенцирајте ја и споделете видеа и рецензии.

поентата мене ми беше дека во обид да добиеш нешто за кое што има причина зошто 99% од американците го купуваат ко засебна машина у пакет 2 во 1 можеш да завршиш не користејќи го воопшто. нема да знаеш дури не ја имаш машината, а коа ќе ја имаш веќе касно е.

моите 2 центи се ако можеш да искубаш некако простор (стај ги една над друга и боље земи хоризонтален flat бојлер и намести го некаде на друг ѕид бојлерот - опција шо ја би ја направил коа од ново би бирал) за да ставиш засебни машини - направи го тоа.

edit: теоретски можеш дури и обичен хоризонтален бојлер + веш машина + сушара една над друга да спикаш у 2.5 метри висина валјда. само ќе биде ептен tight fit

На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. VerGer

VerGer
    On your way to fame

802
    746
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    јас имам самсунг комбинирана, исто поради мал простор да не ги редам на спрат една врз друга. Имаа акција кога зимав за продолжена гаранција на цела машина (мотор си иде стандард 10 години).

Значи струја потрошња е А класа ко кондезациските, ама троши вода повеќе. И за разлика од посебна машина има помал капацитет на сушење, пример 6кг пере/ 4.5 суши. Не треба да имаш вентилација/издув пошто се лади со вода. Генерала и сама се чисти, кога пере нормален циклус се плакне со вода линт-от.

Еве више скоро година тера без проблем, зимава со малиот беше турбо пери/суши.

16. VerGer

VerGer
    On your way to fame

802
    746
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    не е исто еј има кондензациска сеа и таква, а предходно ејј никако грејач 90+ Ц пепел .. исто и за обичните сушари постарите модели се со исти грејач.

Нормално дека не е исто, има ете помал капацитет и сл. ама се си има прос & конс. А амери не се баш репер у светов .. ене сите имаат шпорети со 10 рингли и што год не .. а поголем дел не ни влегле у кујна. Шо праиш у 60 квадрати стан? 90% америне испод 300 квадрати нема хаха

17. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

681
    349
    7 oктомври 2014
    Поголем дел се на тој принцип, пери 7 , суши 4.

Другото прашање , дали да се инвестира во скоро дупло лг и самсунг или беко 10 години гаранција.

18. VerGer

VerGer
    On your way to fame

802
    746
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    Да комбинираните сите се со помал капацитет на сушење, помал барабан имаат генерала од стандард за сушење.

ухх еве може да ти кажам дека лажат за Самсунг-от 10% .. сега гледав нарачки истиот модел што е на сликана 43000 хепи цена, ја сум ја земал за 32000 мкд од нептун.

На deni.mitev му/ѝ се допаѓа ова.
  19. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

681
    349
    7 oктомври 2014
    Нептун сум ги приметил само black friday имаат стварно попуст.

20. moongose

moongose
    Unstoppable

2,323
    2,567
    19 Јули 2013
    Разликата во капацитетот на перење/сушење е затоа што алиштата за перење се ставаат суви, а за сушење мокри. Инаку се работи за истата количина на алишта.

На VerGer и deni.mitev им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...