• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Машина за цигари која нема да продава на малолетници

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Јапонска фирма за автомати во соработка со компанијата Fujitaka изработија нова машина/автомат за цигари кој користи face-recognition софтвер за да ја одреди старосната граница на муштеријата кој сака да купи цигари.

Доколку муштеријата изгледа премногу младо, му бара лична карта. Ако лицето на личната карта одговара со тоа што е детектирано преку камерата вградена во машината, и воедно лицето е полнолетно, ќе му продаде цигари. Во спротивно, нема.

Извор: http://www.textually.org/picturephoning/archives/2007/11/017843.htm
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Глупости, во Виена бев и таму на кредитните картички има и податоци за возраста (неам појма дали е ова нешто екстра)...а може да купиш цигари само од автомат. Ако си мал не ти дала цигари..бараш некој постар во околина
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
E ova e pametna rabota narode ama i na ova kaj nas ke mu go najdat lekot...
Затоа во Јапонија најверојатно ќе функционира :D Останува да видиме..

На некој тип му текнала нова бизнис идеја, да продава маски кои би го направиле лицето постаро :p
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,794
Мислења
850,523
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно