• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Марнет...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
Отварам нова тема, да не се мешам во другата.

Прв пат им го гледам сајтот денес. Не сум имал намера, затоа што сум немал потреба, откако едно кило луѓе ми изнакажаа кои процедури се за да стигнеш до .мк домеин.

Значи, треба да молам тато чичо вујко цела фамилија, за да можам да си отворам свој домеин. Треба прво да обезбедам хостинг и триста чуда (документи едно друго), да _одам_ до таму... безвезе

Ах да, познати сме по ова, за странците дупло!

Од друга страна, годеди и сл. нудат ефтини домеини, кои можам да си ги купам лежејки во кревет, да си ги префрлам серверите колку што ми душа сака.

До кога со овој монопол? Не се разбирам, но дали има шанси да се отвори друга компанија која ке издава .мк домеини?

Едно голема УА за нив. :ua:

Извинете али морав да се искажам.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Дел од официјалниот документ на Министерството за транспорт и врски: НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЈА за развој на ЕЛЕКТРОНСКИТЕ КОМУНИКАЦИИ со ИНФОРМАТИЧКИ ТЕХНОЛОГИИ

II.10. МАКЕДОНСКА АКАДЕМСКА НАУЧНО-ИСТРАЖУВАЧКА
МРЕЖА
II.10.1 Состојба
Информациско-комуникациската инфраструктура за научно-истражувачка дејност во
Република Македонија е неадекватна и не може да ги задоволи потребите на
научноистражувачките институции и на кадарот инволвиран во научноистражувачка дејност.
Во Република Македонија сè уште постојат високообразовни институции кои се занимаваат (и)
со научноистражувачка работа, а кои немаат пристап ниту до интернет.
Подобрувањето на електронската мрежа за наука, истражување и образование и
поврзувањето со Европската мрежа е императив, без кој не мoже да се очекува релевантен
резултат во науката.
Развојот на комуникациската и информатичката инфраструктура за наука и истражување и
интегрирањето во GEANT 35е од приоритетно значење.
II.10.2 МАРНет
Македонската академска научно-истражувачка мрежа (Macedonian Academic and
Research Network - МАРНет) е формирана, со поддршка на Министерството за наука на Р.
Македонија во 1994 година, како организациона единица на Работната заедница на
35 http://www.geant2.net/
26
Универзитетот “Св. Кирил и Методиј” во Скопје. По пример на слични академски мрежни
организации - NRENи (National Research and Educational Network) во Европа, и регионот,
мисијата и примарните функции на МАРНет беа дефинирани пошироко, опфаќајќи
организација на единствена академска и научно-истражувачка мрежа во земјата (NREN за
Македонија).
Целите, мисијата, организационата структура, како и финансирањето на МАРНет беа
регулирани со Правилникот на МАРнет и помеѓу другото опфаќаа:
− управување со врвниот македонски домен на интернет-мрежата (ИСО 3166 код
МК);
− планирање, развој, организација и управување со комуникациската инфраструктура
до корисниците на МАРНет;
− остварување комуникациски врски со истородни мрежи во други држави и
меѓународни мрежи;
− развој, организација и одржување на мрежните услуги;
− проектирање и набавка на сметачка и комуникациска опрема;
− учество во проекти од интерес за академската средина, организирање и
извршување на образовни и консултантски активности за своите корисници;
− соработка и членство во меѓународни организации и здруженија на академски и
истражувачки мрежи и друго;
За остварување на своите цели МАРНет во време на своето основање е вклучена во
најзначајните мрежи на Европа, EARN (1994), потоа и во TERENA (Транс-Европска
истражувачка и образовна мрежна асоцијација), а еден е и од основачите на CEENет
(Централно и источно Европски академски и истражувачки мрежи).
Иако постои гигабитски линк до сите кампуси на Универзитетот “Св. Кирил и Mетодиј“,
во Скопје,, сè уште има неколку институции (факултети и институти) кои не можат да ја
почувствуваат придобивката на гигабитската мрежа поради некомплетна мрежна опрема во
самите институции.
Работата на мрежата е во главно финансирана од Владата на Република Македонија,
иако значително подобрување и модернизација се направени во последните години со учество
на македонски експерти од УКИМ во меѓународни проекти. Имено изградена е гигабитска
оптичка мрежа во Скопје, која ги поврзува петте главни кампуси на Универзитетот,
реализирана со средства донирани од Австриската влада, додека активната мрежна опрема,
како и радио бекап системот се финансирани од Програмата за наука и мир на НАТО.
Меѓународно поврзување во академските мрежи на ЈИЕ и GEANT е реализирано преку
проектите SEEREN (South East European Research and Educational Network) и SEEREN 2,
финансирани од 6 рамковна програма на Европската Унија
Со целосна имплементација на Закон за електронски комуникации се отвора можност
за намалување на цените на комуникациските услуги со што ќе се појават нови конкуренти кои
ќе понудат широкопојасни услуги неопходни за функционирање на NREN-ските рбетни
линкови. До сега сè уште нема појавено конкурент кој ќе понуди широкопојасни комуникации и
од таа причина може да се каже дека најголемото подобрување досега е направено со
изградбата на сопствена комуникациска инфраструктура.
II.10.3 Мерки
Мерка 2.10.а Универзитетите, Марнет, Националниот совет за информатичко
општество и надлежните државни институции да направат анализа и предложат
модел со законско решение за институционална трансформација во национална
академска научно-истражувачка мрежа со што ќе се надминат досегашните
финансиски и инфраструктурни проблеми.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
прво не мора да одиш до нив и во последно време е побрзо
т.е. процедурата оди побргу
не ти требааат целата фамилија
доволно е само 1 кој има фирма
можеш и ти да отвориш
па плаќај си на себе осигурување и останати работи:)

и до некаде се сложувам
им треба малку модернизација
може да си остане и стариот метод за оние кои немаат картички за плаќање онлине

а сето тоа околу фирми е да се дава на македонски граѓани
може да се направи една група на пример само со лична карта и картичка онлине да се верифицира

но ај ке им дојде памет или ке дојде некој друг со повеке искуство
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
Прв пат сум со тебе.
Батка, let's stop arguing, it will take us nowhere.:)

Онтопик,

Она што Д го постираше, ми изгледа како дозвола за да држат монопол(Може не го разбрав добро, али само го искенирав, мразам да читам огромни текстови, освен ако содржината екстремно многу ме привлекува). И они како и владана, се фатиле ко слеп за стап. Европа па Европа. Па напрајте нешто да заличи ко за Европа. Во Европа домеин ке си купиш пред спиење, у пижами. Можат да почнат со реновирање на сајтот, правење онлине апликација, со која би се дозволило купување домеин од дома со картичка, а кој нема нека си путуе:D

Идејата што ја даде MetalGear е повеке од одлична, доколку сакаат пазарот да се состои од Македонци. Нека стават апликација на која ке треба да дадеш број од лична карта при аплицирање, нека верификуваат и после ден два ако ти се точни податоците нека ти одобрат.

Мислам стварно, што е она мрцварење толку за еден домеин. Пред некој месец тука читав топик, како бил бројот на регистрирани домеини .мк мал. Епа како нема да биде?! Ај за ние што сме од Скопје, вака така "полесно" за нас, а оние што треба да патуваат од разноразни краишта?

А за цените, да направиме една мала споредба.

Американецот, со просечни годишни примања од 50.000 $$$ , може да си набави домеин за помалку од 10$(Може и бесплатно доколку хостингот му нуди), а Македончето, мора да плати 15$ , со просечни годишни примања околу 3600$.

Ах да, цените на сајтот им се во Евра. Бар нека си го ажурираат, нов закон се донесе пред 2 дена.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ехххх а мене никој не ме слуша
да бев барем вработен таму ај колку толку ке одеше напред:)

толку заради тоа во многуте случаеви сум се откажувал од добар домаин а го нема .сом а други не сакам
.мк е слободен а е за македонски пазар но не се нафаќам да се мотезам толку само еднаш за една фирма но дечкото си сакаше македонски домаин


мислам дека има доста програмери кои би работеле беспари само да се среди апликацијата
само на нив да остане редовно ажурирање на базата

мислам дека они би имале можност да ги земат тија податоци
според мене доволно би било при регистрација да побарува ембр и адреса име и презиме
и едноставно еднаш ке се регистрира и сето тоа
како сите нормални домаин регистратори
е на пример доколку е физичко лице да миде малку лимитирано на пример 10тина домаина
а за повеќе да има фирма

но сепак никој не не слуша ние само си пишуваме тука
а на дечките не им се работи
или не знаат како
или пак така им наредиле од одозгора
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Сепак јас сум на страната на Марнет.

Не се работи за монопол.

За да регистрираш фирма МОРА да одиш во Централен регистар. Дали Централен регистар е монопол?

.ком.мк, .орг.мк, .гов.мк не се наменети за обични смртници, сакам да кажам не може некој адолесцент, му текнало да „продава зевала на интернет“ и да земе .ком.мк домен.

Доколку има конкуренција, .ком.мк домените ќе се делат и на кој треба и на кој не треба.

Значи.... процедурата ја 100% оправдувам.

Друго...
Бидејќи само фирми може да купат .ком.мк или организации да купат .орг.мк домен, нормално дека треба да наведат даночен број и да платат преку сметка.

Ако нејќеш толку процедури (фирми, вујковци и сл.) ќе си земеш .наме.мк домен (наменет за физички лица).

Сето ова е по стандарди.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Модернизација под итно мора да се направи. Треба да се следи примерот на Godaddy.com.. и останати
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
@sojic да така е се сложувам но за гов.мк .орг.мк .нет.мк
но барем за ком.мк и .мк да се даде и во лимитирани количини за физички лица

и малку да се убрза процедурата
не станува збор за монопол добро е да е на едно место тоа
нема што монопол да се води тука
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Постапката е многу долга, мислам дека не треба да се влече толку, ама штом е владина работа се знае тоа како оди, лавиринти. Нека го земе некој приватен сектор тоа да го работи па ќе видите нема вие да носите документи туку тие ќе идат од дома да ви земат, а ако треба некој документ да извадите и тој ќе го извадат за вас.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
Можеби лошо се искажав со монопол.

Пре би со .com него ли да ги правам тие тракатанции, се дур не се средат:)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Значи, треба да молам тато чичо вујко цела фамилија, за да можам да си отворам свој домеин.
- A sto ako nemam takov covek so firma? kako togas ke dobijam domein? :ua:

- Treba da se ovozmozi i fizickite lica da mozat da kupat takov domein. Barem kako sto kaza metal gear.. so licna karta ili nekoja druga identifikacija.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
дај па зарем кај тебе никој нема отворено каква било фирма
100% има некој
ако па ептен нема никој
почни по комшии да бараш ке најдеш :)
додека да биде тоа што го реков може и години ако не и декади да поминат
но не му се секирај кога тогаш ке биде
барем за идните генерации
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Јас би да може секој кој сака каков сака таков домен да си купи и башка еден да има бесплатен за оние кои немаат можности, за тестери и сл...
Информатичката држава некако радикално се онесува кон некои суштински прашања...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
Нека направат веб апликација, нека дозволат физички лица да купуваат домеини со број од лична карта како идентификација, и ке забележат значителен пораст.

Мене не би ми се губело време да ги правам тие чуда за еден домеин. Ке си користам .ком :))
 

Пеон

Intern
13 март 2008
75
1
Ne se soglasuvam so Sojic so gi pravda Marnet. Dokumentite i papirologijata se komplicirani i mislam deka nikoj duri ni covek koj ima sopstvena firma ne treba da se opteretuva so tolku formalnosti i birokratija za kupuvanje na domain. Osven toa so e problemot da napravat dobra i funkcionalna strana od koja site ke imame kjar. Da ne zboruvam i za toa deka ako pobaras telefonski nekoj da ti se javi od Marnet e sito kako da si dobil na Bingo.Za da si kupis domain od niv treba bogamiii... mnogu da si ambiciozen. Gospod neka im e napomos.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Ој ој... филозофии само без конкретни предлози.

Има неколку работи што треба да се земат во предвид:
1. МарНет е академска институција. Сите сте биле студенти... ваљда помните... таму промени не се прават брзо. Владата со одлуките во МарНет нема никаква врска. МарНет е мање-више автономна оргранизација со по се изгледа гарантиран буџет. Оти буџетот да не им беше гарантиран и самите да си го вадеа лебот... ќе видевте како наеднаш ќе се заинтересираа на што побрз и поефикасен начин да ви ги земат парите.
Сем тоа... МарНет се бави и со мн. други работи. Ова со домените имам впечаток дека им е онака.. споредна работа.

2. Да си се пожалам пак. На времето им понудив да им изработам бесплатно комплетна веб апликација: проверка на слободни домени, резервација, нарачка... all that jazz. И сето тоа бесплатно, со намера да стои дека јас те. мојата компанија ја има изработено, што нормално ќе беше солидна реклама бидејќи вака или онака сите што решиле да регистрираат домен, секогаш завршуваат на веб страницата на МарНет.
Ме одибја. Наводно се биле договориле со Ултра/Унет да им ја изработува. Тоа беше пред повеќе од 2 години.. како гледам - сеуште им ја изработуваат. Нејсе...

3. Домените на понуда:
.mk - одлична идеја, за жал со премногу компликации доколку се појават двајца што го сакаат. Стварно не ми е јасно кој им ги смислува процедуриве у МарНет. Али со оглед на тоа дека моментално претседава Маргита Кон Поповска... мислам дека ми е јасно.
.com.mk - да се ослободи и за приватни лица
.net.mk - да се ослободи и за приватни лица
.org.mk - да се ослободи и за приватни лица
.name.mk - да се тргне од понудата
.edu.mk .gov.mk - да си останат такви какви што се у моментов.

4. Модернизацијата на МарНет и поедноставувањето на процедурите и не се толку сложена работа. Сепак, имаат одредени правила на игра кои ми се во најмала рака нелогични.
Особено ме нервира што на мојот, а и на било кој хост морам да им праќам мејлови со објаснувања дека иако даден домен сеуште не е мој, сепак тие треба да го постават на нивните name server-и затоа што процедурата на мојот национален регистар налага доменот што се регистрира да биде поставен. Глупост пар екселанс.
Идеме понатака...
Голем дел од луѓето кои регистрираат домен не ја знаат точната процедура. Врска немаат што се именски опслужувачи, за што се користат и каде да ги најдат. До ден денешен не ми е јасно, зошто МарНет не постави 2 name server-и и на сите кои го немаат пополнето тој дел од формуларот едноставно не им ја понуди таа услуга за некои симболични евро или две годишно.
Следно... веб страница со резервација на домени (нормално за пари)
Потоа... регистрација на домените преку веб. Па на лице место така секоја грешка ќе може да се провери, а и проверката на именските опслужувачи не е премногу комплицирана за да биде во реално време и веднаш да знае клиентот дека има некаков проблем. А не како сеа.. однеси формулар, па еве ги за 3-4 дена ти ѕвонат... имате грешка во name server-ите. Па ајде јово на ново...


И така.. има многу идеи...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
zlochko;66731тоа дека моментално претседава Маргита Кон Поповска... [/QUOTE напиша:
и повеќе од јасно
студентите на пмф ја знаат
но таа жена ми иде на....

ова не сум го знаел дека е она таму
можам да ви кажам само едно
ДЕЧКИ НЕ ОЧЕКУВАЈТЕ НИШТО ОД МАРНЕТ :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,543
Мислења
859,055
Членови
29,942
Најнов член
taurusmk
На врв Дно